Ja sijotin kultaan, nyt on velkani vanhentuneet ja nyt kun kuiville päässy niin kassakaapissa odottaa 250g ja 100g harkot. Ilmaista rahaa sain siis käytännössä, olen nero.
Otin aikoinaan pikavippejä ja pienlainoja
14
567
Vastaukset
- sdhsdhsdh
Et ole nero. Jos ostit harkot 15 vuotta sitten (oletan, koska puhut velkojen vanhentumisesta) maksoit niistä runsaat 4000 euroa ja tämän päivän hinta on n. 14000. Tienasit vajaan kymppitonnin 15 vuodessa, eli ehkä noin 50 euroa kuussa. Sen ajan olet luultavasti joutunut välttelemään työtä ja elämään työttömyyskorvauksilla. Niistäkin taitaa keskimääräinen työtön saada parisataa euroa veronpalautuksia vuodessa, jotka vouti on vienyt, eli sijoituksen tuotto tippuu vielä tuostakin. Ja vielä joudut harkkoja myydessä selittämään niiden alkuperän, joka saattaa pitkäaikaistyöttömälle olla vähän hankalaa.
Tyhjien pullojen kerääminen olisi ollut tuottoisampaa.- ihanaailmaistarahaa
Olen saanut nauttia vapaudestani, sääliksi käy näitä oravanpyörässä olevia jotka eivät kerkeä nauttia elämästään kun pitää niska limassa vääntää paskahommia.
- ihanaailmaistarahaa
ihanaailmaistarahaa kirjoitti:
Olen saanut nauttia vapaudestani, sääliksi käy näitä oravanpyörässä olevia jotka eivät kerkeä nauttia elämästään kun pitää niska limassa vääntää paskahommia.
Niin ja välillä pimeitä hommia toki, mutta ei niin paljoa et vituttamaa kerkeis ruveta :)
- 435453535
"maksoit niistä runsaat 4000 euroa ja tämän päivän hinta on n. 14000. Tienasit vajaan kymppitonnin 15 vuodessa"
No ei, vaan aloittajahan tienasi 14000e, koska kullat maksettiin lainarahalla josta ei ilmeisesti koskaan maksettu senttiäkään takaisin.
- sdhsdhsdh
Niin ja unohdin kokonaan, että sijoituskullan myyntivoitosta joutuu maksamaan veroa. Siihen menee kolmisen tonnia.
- paskamaalleverojamakseta
Oikea kontakti jos on niin ei tarvitse.
- sdhsdhsdh
paskamaalleverojamakseta kirjoitti:
Oikea kontakti jos on niin ei tarvitse.
Se "oikea kontakti", joka ei ole kiinnostunut kullan alkuperästä, eikä veroista tms., ei kyllä maksa kuin murto-osan kullan arvosta. Melkoinen nero tämä ap.
- buahhahahahhahaa
Etpä sinäkään näy mistään mitään tietävän. Sellasta se on kun aivotoiminta surkastuu lammasmaisessa elämäntyylissä.
- sdhsdhsdh
buahhahahahhahaa kirjoitti:
Etpä sinäkään näy mistään mitään tietävän. Sellasta se on kun aivotoiminta surkastuu lammasmaisessa elämäntyylissä.
Sen verran kuitenkin vielä tiedän, etten ota pikavippejä, osta rahoilla kultaharkkoja ja ilmoita olevani nero.
- äläteevelkaa
Aloittajalla muhkea päiväuni.
Jos on niin tyhmä että tekee velkaa ja ei aio velkaansa maksaa ei ole kykyä moisen päiväunen toteutukseen.
Mutta kun on aikaa haaveilla, niin eiköhän tuollainenkin unelma tule mieleen.
Harmi vaan että se on päiväuni. - gofinland
Toivotaan, että mahdollisimman moni nuori näkisi tämän mahdollisuuden rikastua. Suomi nousuun näillä eväin!
Tosin onhan näitä luottotiedottomia jo ennätysmäärä. - oikeasijoitus
Ei kannata sijoittaa kultaan, tonnikala on varmempi. Niissä on pitkä päiväys ja velat ehtii vanhentua ennemmin kuin tonnikala. Muista kuitenkin katsoa päiväys.
- kiitos.vihjeestä
Joo, tonnikala on varmaan hyvä. Minä otin hirveän määrä pikavippejä ja sijoitin rahat A-piimään. Hinnat nousivat ja voittoa olisi tullut, mutta viimeinen käyttöpäivä oli jo ohi. Se pilasi hyvä diilin. Mutta olen silti nero. Seuraavan kerran ostan tonnikalaa, kiitos vihjeestä!
- IluPosterestante
kiitos.vihjeestä kirjoitti:
Joo, tonnikala on varmaan hyvä. Minä otin hirveän määrä pikavippejä ja sijoitin rahat A-piimään. Hinnat nousivat ja voittoa olisi tullut, mutta viimeinen käyttöpäivä oli jo ohi. Se pilasi hyvä diilin. Mutta olen silti nero. Seuraavan kerran ostan tonnikalaa, kiitos vihjeestä!
Minä taas ostin vipeillä A-olutta! En jäänyt odottamaan hinnan nousua enkä päiväyksen umpeen menoa vaan kaadoin kaikki naamariin samoin tein!
Ja kappas, aamulla kun heräsin tai paremminkin iltapäivällä, oli kämppä tulvillaan tyhjiä tölkkejä! Kun vien ne kauppaan niin saan mukavan määrän rahaa! Näin kannattaa tehdä, vihjeeksi muillekin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410491Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1418764Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906057Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604248Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut504210Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804060Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503709Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673159Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73107IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k672945