MITÄ TEHDÄ SUKANVARSISÄÄSTÖILLE

Bittiavaruus

Oletetaan, että piakkoin siirrytään kokonaan bittirahaan ja käteinen menettää arvonsa.

Mitä kannattaisi tehdä noin 20.000 euron käteiselle, että saisi rahanarvon turvaan ennen sitä?

5

230

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultalaattoja

      Teknisistä ja luottokelpoisuussyistä käteinen ei koskaan katoa ainakaan yksityisten välisissä kaupoissa. Jos seteleitä ei ole, käytetään simpukoita tai kultajyviä. Mutta valtion varmentama seteliraha on niin hyvä vaihdon väline, että sen todellinen poistaminen vie kauan.

      Pitkiä perinteitä kunnioittaen suosittelen vaikkapa unssin painoisia kultalaattoja. Ne ovat täyttä tavaraa tulevaisuudessakin. Tosin korkoa niistä ei saa, mutta eipä tuolta pankkitililtäkään paljon irtoa.

    • vanhassa.vara.parempi

      Niin paljon on ollut noita ongelmia, että kyllä se on viisainta kun pysytään siinä käteisessä. Sitä voi valita, maksaako kortilla vai käteisellä. Vittu tilanne kaupan kassalla, kun alkaa tekniikka pullikoimaan ja maksaminen ei onnistu, eikä käteistä ole, jolla voi siinä tilanteessa maksaa. Sitten levitellään käsiä suu auki, eikä muuta voida. Mitään idioottivarmaa kun ei mikään sähköinen systeemi ole. Toki siinä mielessä idioottivarmaa, että toden näköisesti pääsee syntymään jotain ongelmaa. Onhan tää nähty, kun milloin on maksupalvelussa ollut ongelmia, milloin on mitäkin. Netissä kytätään salasanoja ja putsataan tilejä jälkiä jättämättä.

      • dfgdgfdggfdgd

        Sinänsä, jos kassakonekin rupeaisi temppuilemaan, ei edes käteinen käy. Nimittäin myös kassakoneet ovat nykyään nettiin kytkettyjä tietokoneita, eivät mekaanisia laitteita. Semmoista ostosta ei suurissa kaupoissa olekaan, jota ei tietokoneelle ja nettiin merkittäisi. Aivan kuten kaikki kaupan kirjanpitokin on tietokoneella ja ketjun intrassa.

        Joka ainoa kaupassa oleva tavara ihan maitopurkkeja myöden on nykyään kirjattu tietokoneelle. Jos ostaa vaikka Rovaniemellä maitopurkin käteisellä (kyllä, tarkoitan juuri käteisellä), nähdään se samalla sekunnilla Helsingissä saakka.

        Jos kaupan netti katkeaa niin koko kauppa suljetaan, eikä sillä ole mitään merkitystä, vaikka olisi käteistä. Jopa käteisen käyttö kaupassa vaatii nykyään toimivaa nettiä. Näinhän on tapahtunut aina sähkökatkosten aikaankin, silloin kaupat yksinkertaisesti suljetaan, eikä käteinenkään käy.


      • dfgdgfdggfdgd

        Lisänä vielä... Se on pelkkä myytti, että käteinen käsiteltäisiin jotenkin mekaanisesti ja pankkikortteja sähköisesti. Jokaisen luulisi näkevän, että tuotteet luetaan viivakoodeilla tai siruilla tietokoneelle eikä kassalla pahemmin enää näpytellä lukemia näytölle. Samoin käteisen määrä kirjataan tietokoneelle. Ja kassan tietokone on yhteydessä netin kautta pääkonttoriin. Ainoa ero käteisen ja kortin kohdalla on, että kortti luetaan lukijan kautta, joka laittaa summat automaattisesti kassaan, kun taas käteisen kohdalla kirjaaminen joudutaan tekemään käsin. Tietokoneen kannalta käteisellä ja kortilla maksamisella ei ole kirjaamisen jälkeen oikeasti mitään eroa.


      • dfgdgfdggfdgd

        Ja onko se oikeasti niin kamalaa, jos joutuu muutaman sekunnin tai minuutin odottamaan, jos laitteet eivät toimi? Onhan ennen osattu olla jopa päiväkausia ilman, että on voinut päässyt kauppaan. Tuo taas osoittaa, että nykyiset ihmiset ovat pelkkiä kermaperseitä.

        Jos laite ei satu toimimaan, voi aina odottaa jonkun aikaa ja ostaa tavarat myöhemmin. Ei siihen kukaan kuole. Maailmassa on äärettömän paljon tärkeämpiäkin asioita.

        Ja muuten, itse ostan pääosin kaupassa tavarat itsepalvelukassan kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      146
      7841
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6828
    5. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6376
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6084
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6002
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe