MITÄ TEHDÄ SUKANVARSISÄÄSTÖILLE

Bittiavaruus

Oletetaan, että piakkoin siirrytään kokonaan bittirahaan ja käteinen menettää arvonsa.

Mitä kannattaisi tehdä noin 20.000 euron käteiselle, että saisi rahanarvon turvaan ennen sitä?

5

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultalaattoja

      Teknisistä ja luottokelpoisuussyistä käteinen ei koskaan katoa ainakaan yksityisten välisissä kaupoissa. Jos seteleitä ei ole, käytetään simpukoita tai kultajyviä. Mutta valtion varmentama seteliraha on niin hyvä vaihdon väline, että sen todellinen poistaminen vie kauan.

      Pitkiä perinteitä kunnioittaen suosittelen vaikkapa unssin painoisia kultalaattoja. Ne ovat täyttä tavaraa tulevaisuudessakin. Tosin korkoa niistä ei saa, mutta eipä tuolta pankkitililtäkään paljon irtoa.

    • vanhassa.vara.parempi

      Niin paljon on ollut noita ongelmia, että kyllä se on viisainta kun pysytään siinä käteisessä. Sitä voi valita, maksaako kortilla vai käteisellä. Vittu tilanne kaupan kassalla, kun alkaa tekniikka pullikoimaan ja maksaminen ei onnistu, eikä käteistä ole, jolla voi siinä tilanteessa maksaa. Sitten levitellään käsiä suu auki, eikä muuta voida. Mitään idioottivarmaa kun ei mikään sähköinen systeemi ole. Toki siinä mielessä idioottivarmaa, että toden näköisesti pääsee syntymään jotain ongelmaa. Onhan tää nähty, kun milloin on maksupalvelussa ollut ongelmia, milloin on mitäkin. Netissä kytätään salasanoja ja putsataan tilejä jälkiä jättämättä.

      • dfgdgfdggfdgd

        Sinänsä, jos kassakonekin rupeaisi temppuilemaan, ei edes käteinen käy. Nimittäin myös kassakoneet ovat nykyään nettiin kytkettyjä tietokoneita, eivät mekaanisia laitteita. Semmoista ostosta ei suurissa kaupoissa olekaan, jota ei tietokoneelle ja nettiin merkittäisi. Aivan kuten kaikki kaupan kirjanpitokin on tietokoneella ja ketjun intrassa.

        Joka ainoa kaupassa oleva tavara ihan maitopurkkeja myöden on nykyään kirjattu tietokoneelle. Jos ostaa vaikka Rovaniemellä maitopurkin käteisellä (kyllä, tarkoitan juuri käteisellä), nähdään se samalla sekunnilla Helsingissä saakka.

        Jos kaupan netti katkeaa niin koko kauppa suljetaan, eikä sillä ole mitään merkitystä, vaikka olisi käteistä. Jopa käteisen käyttö kaupassa vaatii nykyään toimivaa nettiä. Näinhän on tapahtunut aina sähkökatkosten aikaankin, silloin kaupat yksinkertaisesti suljetaan, eikä käteinenkään käy.


      • dfgdgfdggfdgd

        Lisänä vielä... Se on pelkkä myytti, että käteinen käsiteltäisiin jotenkin mekaanisesti ja pankkikortteja sähköisesti. Jokaisen luulisi näkevän, että tuotteet luetaan viivakoodeilla tai siruilla tietokoneelle eikä kassalla pahemmin enää näpytellä lukemia näytölle. Samoin käteisen määrä kirjataan tietokoneelle. Ja kassan tietokone on yhteydessä netin kautta pääkonttoriin. Ainoa ero käteisen ja kortin kohdalla on, että kortti luetaan lukijan kautta, joka laittaa summat automaattisesti kassaan, kun taas käteisen kohdalla kirjaaminen joudutaan tekemään käsin. Tietokoneen kannalta käteisellä ja kortilla maksamisella ei ole kirjaamisen jälkeen oikeasti mitään eroa.


      • dfgdgfdggfdgd

        Ja onko se oikeasti niin kamalaa, jos joutuu muutaman sekunnin tai minuutin odottamaan, jos laitteet eivät toimi? Onhan ennen osattu olla jopa päiväkausia ilman, että on voinut päässyt kauppaan. Tuo taas osoittaa, että nykyiset ihmiset ovat pelkkiä kermaperseitä.

        Jos laite ei satu toimimaan, voi aina odottaa jonkun aikaa ja ostaa tavarat myöhemmin. Ei siihen kukaan kuole. Maailmassa on äärettömän paljon tärkeämpiäkin asioita.

        Ja muuten, itse ostan pääosin kaupassa tavarat itsepalvelukassan kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7793
    2. 113
      6064
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5197
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4556
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3024
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe