Ulkopolitiikan haasteita 3/1992, Ulkopoliittinen instituutti
Matti Saarelainen: Muhammedin pitkä varjo
Tutkimus poliittisen islamin Länsi-Euroopalle aiheuttamasta haasteesta
2. painos, 1993
Lopuksi
"Huoli islamin muodostamasta haasteesta Euroopalle koostuu karkeasti ottaen kahdesta tekijästä. Jotkut ovat huolissaan esimerkiksi Iranin, Libyan tai kokonaisen islamilaisen blokin muodostamasta uhasta ja näkevät sotilaallisen voiman olevan pyhää sotaa. Toiset taas pelkäävät länteen suuntautuvan muslimisiirtolaisuuden kumoavan läntisen sivilisaation sisältä käsin. Eurooppalaisten mieliin on helppo palauttaa islamin ja Euroopan sotaisa historia. Tämä kuva suhteen konfliktisuudesta on aiheuttanut sen, että Euroopassa on unohdettu lähes täysin islamin positiiviset vaikutukset Euroopan kulttuurille.
Poliittisen islamin ideologian äärilaitaa edustavat fundamentalistit lietsovat ideologiansa lisäksi myös teoillaan näitä pelkoja. He julistavat, että tämän ajan suurin konflikti ei ole kapitalismin ja kommunismin, vaan lännen ja islamin välillä. He ovat myös vakuuttuneita siitä, että he voittavat tämän taistelun ennemmin tai myöhemmin.
Fundamentalistien toiminta ja etenkin retoriikka on vaikuttanut merkittävästi eurooppalaisten käsityksiin islamista. Islamilaiset arvot nähdään sovittamattomina moderniin eurooppalaiseen yhteiskuntaan, joka nojaa sekularismiin , demokratiaan sekä ihmisoikeuksien ja ilmaisuvapauden kunnioittamiseen. Vaikka lännen huoli poliittisen islamin voimistumisesta onkin perusteltua, on kuitenkin muistettava, että tämä suuntaus edelleen edustaa vain pientä osaa islamista. Kaikki muslimit eivät siis suinkaan suhtaudu vihamielisesti länteen ja sen ylläpitämiin arvoihin.
Islam esiintyy muslimien keskuudessa hyvin monessa eri muodossa. Myös muslimivaltioiden poliittinen suuntautuminen vaihtelee, joten valtioiden tasolla yhtenäistä islamilaista blokkia ei käytännössä ole olemassa. Vielä kun muistetaan, että useat muslimihallitukset ovat tiiviissä yhteistyössä lännen kanssa, voidaankin todeta, että islamilaisen maailman pyhä sota länttä vastaan näyttää epätodennäköiseltä.
Islamilaisen yhteisön, Umman, idea on paremmin toteutunut yhteiskunnallisella tasolla toimivien islamististen liikkeiden toiminnassa. Eroavaisuuksista huolimatta nämä liikkeet ovat luoneet rajojen ja kansallisuuksien ylittäviä verkostoja. Tämä merkitsee sitä, että esimerkiksi Rushdien-tapauksen kaltaiset asiat muuttuvat nopeasti kansainvälisiksi.
Toinen huolenaihe johtuu ironisesti siitä, että monet muslimit näkevät Euroopan niin houkuttelevana, että haluat jopa muuttaa sinne. Muslimien tulo Eurooppaan näyttää aiheuttavan enemmän ongelmia kuin muiden siirtolaisryhmien. He ovat esimerkiksi vaatineet työpaikkoja sekä kouluja sopeutumaan islamilaisiin normeihin. Pisimmälle menevät vaatimukset ovat koskeneet islamilaisen lain käyttöönottoa ja suvereenien islamilaisyhteisöjen muodostamista Eurooppaan. Viimeksimainitut vaatimukset edellyttävät luonnollisesti poliittisen vallan saamista. Vaikka tämä ei näytä todennäköiseltä, on kuitenkin selvää, että muslimien määrän kasvaessa islamin poliittinen merkitys ja poliittiset vaatimukset kasvavat nykyisestään.
Demografinen kehitys tuo Euroopalle väistämättä huolenaiheita. Eurooppalaisten lukumäärän itseasiassa vähetessä muslimit lisääntyvät nopeassa tahdissa. Euroopan "islamisoitumisen" pelolla onkin enemmän perusteita kuin pyhän sodan pelolla. Euroopan kannalta on kiusallista, että islamilaiset yhteisöt tukeutuvat niin taloudellisesti kuin poliittisestikin islamilaiseen maailmaan. Tämä riippuvuussuhde ei edistä islamin sopeutumista Eurooppaan, päinvastoin. Se antaa myös eurooppalaisille aiheen kysyä, kenelle Euroopan muslimit ovat lojaaleja?
Erityisesti riippuvuus näkyy islamin opetuksessa, jota nykyisin antavat islamilaisesta maailmasta saapuneet usein Euroopan oloja tuntemattomat opettajat. Islamin integroitumisen kannalta olisikin tärkeää, että Euroopan valtiot pystyisivät luomaan edellytykset tänne paremmin soveltuvat "eurooppalaisen islamin" kehittymiselle. Luonnollisesti tämä edellyttää myös sitä, että Euroopan muslimit itse ovat tähän halukkaita.
Integroitumisen lisäksi myös sellaisista avainkysymyksistä kuin islamilainen fundamentalismi, muukalaisvastaisuus, islamilaisen maailman demokratisoituminen ja sekularisoituminen, tulisi näiden kahden kulttuurin välillä voida keskustella. vastauksia ei löydy pelkästään Koraanista tai Raamatusta, vaan niitä on haettava rakentavan vuoropuhelun ja molemminpuolisen suvaitsevaisuuden kautta. Ennakkoluulojen ja virheellisten käsitysten poistaminen, mutta myös ongelmien rehellinen tunnustaminen, ovat ensiaskelia tässä vuoropuhelussa."
(s.85-87)
6. Kolmas isku ja kolmas vastaisku
6.1 Demografinen epätasapaino
"Nykyiset Länsi-Euroopan muslimiyhteisöt nähdään vain etujoukkona tulevassa mittavassa siirtolaistulvassa, joka syntyy lähtömaissa tapahtuvan väestöräjähdyksen ja taloudellisten vaikeuksien seurauksena. Euroopassa pelätäänkin, että islamilaisen maailman ja etenkin Pohjois-Afrikan taloudellinen romahtaminen ja poliittinen epävakaisuus aiheuttavat rikkaaseen Eurooppaan siirtolaistulvan, jota ei Euroopan yhteisön puitteissa pystytä estämään.
Edellä mainittu pelko ei olekaan turha, sillä useat väestötutkijat ovat vakuuttuneita siitä, että muuttopaine tulee olemaan ihmiskunnan historian suurin. Useimmissa Afrikan maissa väestönkasvu lähentelee neljää prosenttia. Kun Afrikan väkimäärä on nyt (v.1992) noin 650 miljoonaa, se on vuonna 2025 - yhden sukupolven jälkeen – 1,6 miljardia eli ihmisiä on silloin Afrikassa noin miljardi nykyistä enemmän. Esimerkiksi Algeriassa on nykyisin 25 miljoonaa ihmistä. Määrä tulee kaksinkertaistumaan 20 vuodessa. Mitkä ovat sitten afrikkalaisen nuoren vaihtoehdot? Pysyä Afrikassa vai lähteä rikkaaseen Eurooppaan? Eurooppa tulee vetämään puoleensa kuin magneetti, sillä Afrikassa on jo nyt työttömyysaste useissa maissa yli 20%, joissakin jopa 50%."
(s.73)
"Islam ei sinänsä ole ongelma, mutta ongelmia voi tulla siitä, että se joutuu toimiman erittäin vaikeissa olosuhteissa. On todennäköistä, että taloudellisesti onneton islamilainen alue tulee kokemaan myös poliittista epävakautta. Tämä lisää halukkuutta siirtyä Eurooppaan, joka puolestaan pyrkii sulkemaan ovensa. Keinoja ovien avaamiseksi ja reikien löytämiseksi kuitenkin haetaan. Paineen kasvaessa ei vastakkainasettelu tule olemaan helppoa." (s.73-75)
"Edward Mortimerin mukaan…:
jos Eurooppa aikoo toimia menestyksekkäästi poliittisena toimijana, sen jäsenet tarvitsevat tietyt yhteiset kriteerit sille, mitä eurooppalaisuus on , mistä se alkaa ja mihin se loppuu. Mortimer kuitenkin huomauttaa, että jos tämän määrittelyn hintana on, että jokainen muslimi Euroopassa tuntee olevansa korkeintaan siedettävä muukalainen, ja jos siitä johtuu, että islamilainen maailma katsoo Eurooppaa vihollisenaan, on hinta silloin liian korkea. Tällöin on syytä löytää rakentavampi tapa Euroopan ja eurooppalaisuuden määrittelemiseksi."
(s.81)
Perusteltu pelko
7
342
Vastaukset
- Esko
Tuo on kirjoitettu vuonna 1992. Sinä ei vielä näy terrorimi ja al-Qaida. Tilanne on nykyään tiukempi kuin 13 vuotta sitten. On tullut lisää valvontaa ja kustannuksia. Terroriryhmiä on syntynyt. Turkki pyrkii osaksi Eurooppaa. Mikään ei ole tullut paremmaksi islamin suhteen. Muslimit ovat tehneet tuskin mitään näkyvää, vaikka he ovat avainasemassa.
- Esko
karvapää kirjoitti:
raamattuasi löydät perusteen islam-ennakkoluuloillesi?
1. Joh. 4:3
ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
2. Joh. 1:7
Sillä monta villitsijää on lähtenyt maailmaan, jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristukseksi, joka oli lihaan tuleva; tämä tämmöinen on villitsijä ja antikristus.
Fil. 2:11
ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.
1. Joh. 2:23
Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään. Joka tunnustaa Pojan, hänellä on myös Isä.
2. Joh. 1:9
Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa; joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika. - Raamattu
Esko kirjoitti:
1. Joh. 4:3
ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.
2. Joh. 1:7
Sillä monta villitsijää on lähtenyt maailmaan, jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristukseksi, joka oli lihaan tuleva; tämä tämmöinen on villitsijä ja antikristus.
Fil. 2:11
ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.
1. Joh. 2:23
Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään. Joka tunnustaa Pojan, hänellä on myös Isä.
2. Joh. 1:9
Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa; joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika.7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
23:27 Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te olette valkeiksi kalkittujen hautojen kaltaisia: ulkoa ne kyllä näyttävät kauniilta, mutta ovat sisältä täynnä kuolleitten luita ja kaikkea saastaa!
- Viper
Kodin ja naapuruston suojaksi:
Spas-12 pumppuhaulikko
Spas-12 on tehokas puoliautomaattipumppuhaulikko, joka vetää 8 haulipatruunaa piipun alapuoliseen makasiiniin. Viranomaiskäytössä suosittu ja luotettavaksi havaittu. Kaksi tulitoimintoa, puoliautomaatti ja täysautomaatti, kykenee ampumaan sarjatulta. Voidaan varustaa erilaisilla levittäjillä halutun tuhovaikutuksen aikaansaamiseksi. Sopii erinomaisesti naapuruston ja kodin suojaksi erinomaisten lähilaukausominaisuuksiensa vuoksi. Viimeistelty military-look ja aseen raskaus tekevät Spas-12 vakaan ja tarkan operoitavan.
Kodin ja oman hengen suojaksi:
Walther P99
Tämä polymeerirakenteinen 9mm pistooli on legendaarisen viranomaisaseen, Walther PPK:n korvaaja, tullut markkinoille vuonna 1996. Walther P99 edustaa viranomais ja sotilaspistoolien huippua tarkkuudessaan ja laadussaan. Ase vetää hirviömäiset 9mm x 16 panosta, mikä on enemmän kuin riittävästi useimpiin ajateltavissa oleviin kriisitilanteisiin. käyttää kaikkialla aseliikkeissä kaupan olevia 9mm luoteja, patruunatyypissäkin on tälle aselle runsaasti valinnanvaraa leviävistä luodeista täysmetallivaippaluoteihin saakka. normaalisti patruunatarve on neljä patruunaa tai alle, tilanne tapahtuu useimmiten 4 sekunnin sisällä ja alle 7 jaardin etäisyydeltä. Walther P99 sopii erityisesti siviilien itsepuolustusaseeksi pienen kokonsa ja suuren lippaansa ansiosta. Walther P99 on äärimmäisen tarkka ja toimii kaikissa olosuhteissa, mm. vedessä ja likaantuneena, sekä äärimmäisissäkin sääoloissa. Walther P99 on nopeasti yleistynyt poliisin, asevoimien ja antiterroristijoukkojen virka-aseena, sekä siviilimarkkinoilla (USA: 10 patruunan laki rajoittaa USA:n siviilimallin patrunamäärän vain kymmeneen.) Walther P99 on täydellinen valinta henkilökohtaiseksi aseeksi. Mahdolliseksi kakkosaseeksi saman tehtaan Walther PPK, huippuluotettava 6 x .380 cal puoliautomaattipistooli.
Kadulle omasuojaksi:
Colt Pathfinder Tactical CT-26
Kok.pituus 12 7/8", teräpituus 8", materiaali 420 J2 ruostumaton hiekkapuhallettu tantoterä. Alumiinikahva kiinnitetty kuusiokoloruuveilla kahvaruotoon. Iskukestävä vyölenkillinen Kydex-tuppi, mukana kompassi.
Mikään ei voita kunnon taisteluveitseä itsepuolustusvälineenä urbaanissa ympäristössä. Helposti ja mukavasti kantoripustimessa mukana kulkeva taktinen taisteluveitsi antaa parhaan mahdollisen suojan lähietäisyydeltä, usein jo pelkkä veitsen olemassaolo takaa turvan. Suurikokoinen ja kestävä sekä läpäisykykyinen terä saa paatuneimmankin rikollisen ajattelemaan mitä voisikaan tapahtua... Tämä on jotakin mikä on must valinta jokaiselle joka haluaa puolustaa itseään ja rakkaitaan tehokkaasti. Taattu ostos ainakin minulle heti, kun rahatilanne sallii ylimääräisen ostoksen.
Jos asuisin USA:ssa, tämä olisi kotini puolustusarsenaali.
Mahdollisesti liittäisin puolustusaseistukseen vielä tiukan paikan varalle Jati-Matic / GG-95 PDW automaattipistoolin. (lipaskoko ja kaliiberi 9mm x 19) Huippumoderni Suomessa kehitetty ase viranomaiskäyttöön ja miksei sopisi siviilin itsepuolustukseenkin.- Harakat al-Muqawamah al-Isl...
Jati-Matic / GG-95 PDW
Walther P99
Spas-12
Colt Pathfinder Tactical CT-26
We'll buy them for every guerrier. - seija
toivottavasti sinä viper et ikinä saa minkäänlaista asetta käsiisi...tai jos saat niin ammu itses!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856