Mistä johtuu että koneeni käynnistäminen on niin hidasta? Kestää n. 5 minuuttia kun koneeni käynnistyy. Sen jälkeen se kyllä toimii ihan hyvin. Mitkä asiat vaikuttavat koneen käynnistymisen nopeuteen? Voiko sitä jotenkin nopeuttaa?
MISSÄ VIKA?
etana
2335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
laita suorita kehotteeseen msconfig ja katso käynnistys välilehdeltä, mitä ohjelmia windows lataa käynnistyessään.
Voi olla yllättävän paljon turhia joita voi sitä kautta poistaa. Älä kuitenkaan poista palomuurin, virustorjunnan ja näytönohjaimen ajurien käynnistymistä. Sitten valitse valikoiva käynnistys yleiset välilehdeltä ja ruksaa kaikki alla olevat vaihtoehdot. Uudet asetukset tulevat voimaan seuraavalla käynnistyksellä, jolloin ne pitää vielä hyväksyä ruksaamalla älä näytä tätä sanomaa enää.
Tietysti kiintolevyn eheytys auttaa myös jos ei ole vähään aikaan tehty.
no mä otin msconfigista käynnistys välilehdestä parista ohjelmasta ruksin pois... mut siel on viel jotain 15 jäljellä... mistä mä voin tietää että mitkä niistä on jotain tärkeitä ohjelmia joista ei saa ottaa sitä ruksii pois? Mitäs sit jos vahingos ottaa ruksin pois jostain näytönohjaimen ajurista? ja kuinka usein se levyn eheytys pitäs tehdä?