Terve,
nyt kaipaisin joltain itseäni vanhemmalta henkilöltä kokemusperäistä tietoa.
Olen itse tehnyt peruspesuja jo 20 vuotta mutta nyt tuli eteen sellainen "pommi" etten ole ennen nähnyt. Kerrostalo, 1960-luvulla rakennettu. Portaat (siis porrasaskelmat) harmaata mosaiikkibetonia. Vahanpoisto tehty kahteen kertaan, koska avokierreportaat on koneen käyttö mahdotonta eli tehty kaapimalla handyllä ja vielä järeämmällä Triumphin raapalla. Pesujen ja kaavintojen jälkeen edelleen "paistaa" osasta askelmia vanha "vaha". Vahaa se ei ole, on yritetty nyt niin monella eri vahanpoistolla - eikä "vaha" pehmene, edes 15 minutin liotuksen jälkeen. Pahimmat on saatu pois kuivana skrapaamalla, tosin tähän hommaan menee kahdelta ihmiseltä yhden kerrosvälin putsaukseen yli tunti.
Mitä ihmettä mahtaa näissä porrasaskelmissa olla? Tällaista ei ole vielä ennen tullut vastaan, kaikenlaisia ikivanhoja vahakerrostumia kyllä. Ja nekin on ajan kanssa, oikeilla aineilla saatu aiemmin pois.
Voiko olla jotain nykyisen Porosolin esiastetta? Voiko olla jotain ns. liuotevahaa? Tai jopa jokin sortin lakkaa? Jos tiedätte niin ystävällisesti auttakaa!
Vanhat mosaiikkibetoniportaat ja niiden "vaha" ?
3
711
Vastaukset 3
- w3e
Isännöitsijältä ja talon omistajalta tietoja? Arkkitehti?
- Vastaus-CleanPro
Isännöitsijällä ei ole tietoja - siksi sitä täällä kyselen.
- vahalakka
Voi olla lakkaa, sellaiseenkin olen törmännyt. Ei lähde pois kuin raaputtamalla, jos lähtee ollenkaan. Lakan poistoaineita ei voi käyttää asuintaloissa ja tekijänkin pitäisi suojatautua myrkyllisiltä liuotinhöyryiltä.
Toinen vaihtoehto on aikoinaan laatoissa käytetty tehtalla laitettu suoja-aine, joka on ollut huomattavasti nykyisiä jämäkämpi ja on täytynyt pestä pois ennen vahausta.
Ainetta ei ehkä ole pesty pois kunnolla tai ei ollenkaan. Vahaus tällaisen pinnan päälle aiheuttaa myöhemmin irtonaista sakkaa tai se saattaa jämähtää pintaan kiinni kuin kalvoksi.
Raaputtaminen lienee varmin konsti pois saamiseksi, ja kyllä se hidasta on.
Todella vahvalla vahanpoistoliuoksella voi kokeilla, pienellä neste määrällä kun kyseessä avoportaat
Geelimäistä vahanpoistoainetta voi myös kokeilla.
Kannattaa vahata pieni alue ja katsoa miltä näyttää. Jos sitä töhnää ei paista läpi, niin uusi vaha pintaan ja homma on siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63633- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27426- 33415
- 66409
- 32405