Vanhat mosaiikkibetoniportaat ja niiden "vaha" ?

CleanPro

Terve,
nyt kaipaisin joltain itseäni vanhemmalta henkilöltä kokemusperäistä tietoa.
Olen itse tehnyt peruspesuja jo 20 vuotta mutta nyt tuli eteen sellainen "pommi" etten ole ennen nähnyt. Kerrostalo, 1960-luvulla rakennettu. Portaat (siis porrasaskelmat) harmaata mosaiikkibetonia. Vahanpoisto tehty kahteen kertaan, koska avokierreportaat on koneen käyttö mahdotonta eli tehty kaapimalla handyllä ja vielä järeämmällä Triumphin raapalla. Pesujen ja kaavintojen jälkeen edelleen "paistaa" osasta askelmia vanha "vaha". Vahaa se ei ole, on yritetty nyt niin monella eri vahanpoistolla - eikä "vaha" pehmene, edes 15 minutin liotuksen jälkeen. Pahimmat on saatu pois kuivana skrapaamalla, tosin tähän hommaan menee kahdelta ihmiseltä yhden kerrosvälin putsaukseen yli tunti.
Mitä ihmettä mahtaa näissä porrasaskelmissa olla? Tällaista ei ole vielä ennen tullut vastaan, kaikenlaisia ikivanhoja vahakerrostumia kyllä. Ja nekin on ajan kanssa, oikeilla aineilla saatu aiemmin pois.
Voiko olla jotain nykyisen Porosolin esiastetta? Voiko olla jotain ns. liuotevahaa? Tai jopa jokin sortin lakkaa? Jos tiedätte niin ystävällisesti auttakaa!

3

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w3e

      Isännöitsijältä ja talon omistajalta tietoja? Arkkitehti?

      • Vastaus-CleanPro

        Isännöitsijällä ei ole tietoja - siksi sitä täällä kyselen.


    • vahalakka

      Voi olla lakkaa, sellaiseenkin olen törmännyt. Ei lähde pois kuin raaputtamalla, jos lähtee ollenkaan. Lakan poistoaineita ei voi käyttää asuintaloissa ja tekijänkin pitäisi suojatautua myrkyllisiltä liuotinhöyryiltä.

      Toinen vaihtoehto on aikoinaan laatoissa käytetty tehtalla laitettu suoja-aine, joka on ollut huomattavasti nykyisiä jämäkämpi ja on täytynyt pestä pois ennen vahausta.
      Ainetta ei ehkä ole pesty pois kunnolla tai ei ollenkaan. Vahaus tällaisen pinnan päälle aiheuttaa myöhemmin irtonaista sakkaa tai se saattaa jämähtää pintaan kiinni kuin kalvoksi.
      Raaputtaminen lienee varmin konsti pois saamiseksi, ja kyllä se hidasta on.
      Todella vahvalla vahanpoistoliuoksella voi kokeilla, pienellä neste määrällä kun kyseessä avoportaat
      Geelimäistä vahanpoistoainetta voi myös kokeilla.

      Kannattaa vahata pieni alue ja katsoa miltä näyttää. Jos sitä töhnää ei paista läpi, niin uusi vaha pintaan ja homma on siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3402
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1883
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      29
      1549
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1421
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1068
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1024
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      953
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      806
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      717
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      706
    Aihe