Vanhat mosaiikkibetoniportaat ja niiden "vaha" ?

CleanPro

Terve,
nyt kaipaisin joltain itseäni vanhemmalta henkilöltä kokemusperäistä tietoa.
Olen itse tehnyt peruspesuja jo 20 vuotta mutta nyt tuli eteen sellainen "pommi" etten ole ennen nähnyt. Kerrostalo, 1960-luvulla rakennettu. Portaat (siis porrasaskelmat) harmaata mosaiikkibetonia. Vahanpoisto tehty kahteen kertaan, koska avokierreportaat on koneen käyttö mahdotonta eli tehty kaapimalla handyllä ja vielä järeämmällä Triumphin raapalla. Pesujen ja kaavintojen jälkeen edelleen "paistaa" osasta askelmia vanha "vaha". Vahaa se ei ole, on yritetty nyt niin monella eri vahanpoistolla - eikä "vaha" pehmene, edes 15 minutin liotuksen jälkeen. Pahimmat on saatu pois kuivana skrapaamalla, tosin tähän hommaan menee kahdelta ihmiseltä yhden kerrosvälin putsaukseen yli tunti.
Mitä ihmettä mahtaa näissä porrasaskelmissa olla? Tällaista ei ole vielä ennen tullut vastaan, kaikenlaisia ikivanhoja vahakerrostumia kyllä. Ja nekin on ajan kanssa, oikeilla aineilla saatu aiemmin pois.
Voiko olla jotain nykyisen Porosolin esiastetta? Voiko olla jotain ns. liuotevahaa? Tai jopa jokin sortin lakkaa? Jos tiedätte niin ystävällisesti auttakaa!

3

711

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w3e

      Isännöitsijältä ja talon omistajalta tietoja? Arkkitehti?

      • Vastaus-CleanPro

        Isännöitsijällä ei ole tietoja - siksi sitä täällä kyselen.


    • vahalakka

      Voi olla lakkaa, sellaiseenkin olen törmännyt. Ei lähde pois kuin raaputtamalla, jos lähtee ollenkaan. Lakan poistoaineita ei voi käyttää asuintaloissa ja tekijänkin pitäisi suojatautua myrkyllisiltä liuotinhöyryiltä.

      Toinen vaihtoehto on aikoinaan laatoissa käytetty tehtalla laitettu suoja-aine, joka on ollut huomattavasti nykyisiä jämäkämpi ja on täytynyt pestä pois ennen vahausta.
      Ainetta ei ehkä ole pesty pois kunnolla tai ei ollenkaan. Vahaus tällaisen pinnan päälle aiheuttaa myöhemmin irtonaista sakkaa tai se saattaa jämähtää pintaan kiinni kuin kalvoksi.
      Raaputtaminen lienee varmin konsti pois saamiseksi, ja kyllä se hidasta on.
      Todella vahvalla vahanpoistoliuoksella voi kokeilla, pienellä neste määrällä kun kyseessä avoportaat
      Geelimäistä vahanpoistoainetta voi myös kokeilla.

      Kannattaa vahata pieni alue ja katsoa miltä näyttää. Jos sitä töhnää ei paista läpi, niin uusi vaha pintaan ja homma on siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      426
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe