Miten haetaan kansaneläkettä?

Työeläkkeeni on niin pieni, että laskukaavan mukaan saisin 58€ kansaneläkettä.

Yritin KELAn sivuilta hakea, mutta siellä oli vain mahdollisuus hakea takuueläkettä. Höh, täytin sitten sen lomakkeen ja laitoin lisätietoihin, että haen kansaneläkettä.

Jos tulee hylättynä, niin onko ainoa vaihtoehto mennä naamatusten KELAlle esittämään asia?

Kuinka paljon otan rautalankaa mukaan?

Laskukaavahan menee KELAn mukaan näin:

628,85 - (brutto - 55,4):2 🤔
7459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Täydennän vielä, etten ole töissä, eikä muita tuloja. Kyseessä ei ole kuin 50, mutta rahaa sekin on näin porvarihallituksen aikana.

Äänestä

Takuueläkettä ei voi saada, jos saa pelkästään osa-aika tai osatyökyvyttömyyseläkettä. No sinulle kyllä tulee päätös, kun olet takuueläkkeen hakenut.

Äänestä
  • No höh. Toisaalta, ymmärtäähän sen. Jos yht'äkkiä joku päättää ottaa liikunta/motoriikkarajoitteisen rollaattoriukon osa-aikatöihin.

    Tosin kyllä siinä tapauksessa voitaisiin keskeyttää sen maksaminen. Näillä mennään. Käteen jää 387€/kk asumistuki 100€.

    Toimeentulotuen perusosa on tapauksessani 310€ koska vuokra on kelan mielestä liian iso.

    Kuntaliitokset tekivät sen. Tuolla korvessa kun saa vuokrakämpän satasella kuussa ja ne lasketaan keskiarvoon.

    Äänestä

Normaalistihan työ- ja kansaneläkettä haetaan yhtä aikaa samalla lomakkeella. Jos kansaneläke on siinä yhteydessä jäänyt hakematta, täältä näyttäisi löytyvän lisäohjeita: https://www.kela.fi/vanhuuselake-nain-haet

Äänestä

Siellä sanotaan myös: Voit hakea vanhuuseläkettä Kelasta myös suullisesti joko palvelunumerossa 020 692 202 tai Kelan palvelupisteessä.

Äänestä

siis mikä se on se köyhyysraja.oliko 1200;nyt kysyn ku multakin puuttuu 400,00.mistä ton lopun saa.hehhh

Äänestä

suomessa on _50 luvulla syntyneitä köyhiä kohta ihan hirveesti.ei kyllä kohta puhuta "rikkaasta suomesta.VAI MITÄ HERRAT,sopeutumiseläkeläiset.se muuton on poistettava!ja tilalle ei mitään ketunhäntä kainolassa.onneksi ollaan jo niin sairaita työnteosta et kuollaan pois.mut 7 neitsyttä ei luvata ku kirkas kruunu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osa-aikaTyökyvyttömyys kirjoitti:

Työeläkkeeni on niin pieni, että laskukaavan mukaan saisin 58€ kansaneläkettä.

Yritin KELAn sivuilta hakea, mutta siellä oli vain mahdollisuus hakea takuueläkettä. Höh, täytin sitten sen lomakkeen ja laitoin lisätietoihin, että haen kansaneläkettä.

Jos tulee hylättynä, niin onko ainoa vaihtoehto mennä naamatusten KELAlle esittämään asia?

Kuinka paljon otan rautalankaa mukaan?

Laskukaavahan menee KELAn mukaan näin:

628,85 - (brutto - 55,4):2 🤔

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu