audi ja kytkin

rgierihuhidosjzkl

Onko normaali että audissa ottaa kytkin vasta aika ylhäällä kiinni? kytkin ei luista yhtää, kysessä audi a4 1.8 turbo neliveto vm2000.

11

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kettukolossaan

      Jospa se on kulahtanut

    • Normitoiminta

      Aika monessa merkissä ottaa vasta ylhäällä.

    • Aika_erikoista

      Ei ole kovinkaan normaalia, että Audissa on kytkin(-poljin). Nuo kepakolla hämmennettävät manuaalilaatikot alkavat olla menneen talven lumia monella muullakin merkillä.

      • Kepinvatkaaja

        Kukaan järkevä ei osta Audia automaatilla, jos aikoo sitä yli kaksi vuotta pitää. Manuaalilla voi päästä jopa 100tkm, kun kaksoismassa on vaihtokunnossa ja on huomattavasti halvempi vaihdettava.


      • vikaaenitenVWtuotteet

      • Audixmen
        Kepinvatkaaja kirjoitti:

        Kukaan järkevä ei osta Audia automaatilla, jos aikoo sitä yli kaksi vuotta pitää. Manuaalilla voi päästä jopa 100tkm, kun kaksoismassa on vaihtokunnossa ja on huomattavasti halvempi vaihdettava.

        Kyllä se nyt on vaan niin että keppivaihteet on museoautojen juttu. Itse ajoin audilla lähes puoleen miljonaan kilsaan, ilman ongelmia. Eli, noin neljän massapyörän ja kytkinaseteman hinnan kun lasket töineen yhteen. Paljo sait?? Ja kun säästät massapyörän vaihdossa ja ajat viallisella tärisijällä niin seurauksena on vaihteisto remppa. Automaatti on ylivoimaisen paras ja edullisin.


    • Neste_vai_vaijeri

      Vaijeria voi yleensä helposti säätää. Nestekytkimen saa ottamaan alempana säätämällä polkimelta pääsylinteriin menevää tankoa lyhyemmäksi. Jos ei ole säätöä, niin vaikka viilalla tai rälläkällä tankoa vähän kerrallaan lyhyemmäksi, kunnes on sopiva.

    • normaalia

      Vaggineiden kytkimet nyt ovat tuollaisia että toiminta tuntuu tapahtuvan aivan polkimen liikkeen yläpäässä, aivan turha murehtia jos kytkin ei kuitenkaan luista.

    • Eisehajoa

      Meillä ollut käytetty Audi seitsemän vuotta. Luulin että kytkin on loppu, kun ottaa ylhäältä vasta kiinni. Aina vaan toimii samalla tavalla ja on vedetty kärryäkin.

    • jukkijuu

      Kytkimen toiminta hydrauliikan välityksellä tekee siitä automaatti säätöisen, ei tarvi kun kovaaajoa.

    • Eiooniikuennen

      Kytkin..jaa..ne jonnet ajaa vielä semmoisilla autoilla missä pittää vaihteistoöljyt hämmentää ite siitä kepistä sekasi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6942
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3797
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2615
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      287
      2510
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1976
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1830
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      135
      1421
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1336
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1315
    Aihe