Öljyvuoto Volvo D1 30 :ssä

Olen ihmetellyt pari vuotta Volvo D1 30:n öljyvuotoja. Öljypohjan ja ruiskupumpun ruuveja kiristämällä kuvittelin ongelmien loppuvan. Tänään huomasi, että vauhtipyörän kotelon liitoksesta tuli öljyvana. Viittaako vuoto kampiakselin vauhtipyöräpään stefan falskaamiseen? Onko jollain kokemusta tästä?
4618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Useampaa d1 konetta kattellut ja kaikki enemmän tai vähemmän vuotavat takaa. Jotkut vuotavat öljypohjasta myös. Ominaisuus.

Äänestä

2 kpl 2003 ja 2 kpl D1 ovat kaikki ruvenneet tiputtamaan öljyä allensa takaosasta. Paikkaa en tiedä mutta epäillys kohdistuu kampiakselin takastefaan. Määrä on aina pysynyt niin pienenä, ettei öljyä ole tarvinnut vaihdon välillä lisätä. Sotkun olen hoitanut levittämällä öljypohjaan talouspaperia pari kerrosta. Lasten vaippa käy myös.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista! Moottoritilan pitäminen täysin puhtaana lienee tästä lähtien mahdottomuus, joten lähden ostamaan vaippoja.

    Äänestä

  • 12-1 kirjoitti:

    Kiitos vastauksista! Moottoritilan pitäminen täysin puhtaana lienee tästä lähtien mahdottomuus, joten lähden ostamaan vaippoja.

    Se lienee pienimmän riesan tie. jos vuotp on tippaluokkaa. Ja öljyksi paksua mineraaliöljyä eikä synteettistä moniasteöljyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


12-1 kirjoitti:

Olen ihmetellyt pari vuotta Volvo D1 30:n öljyvuotoja. Öljypohjan ja ruiskupumpun ruuveja kiristämällä kuvittelin ongelmien loppuvan. Tänään huomasi, että vauhtipyörän kotelon liitoksesta tuli öljyvana. Viittaako vuoto kampiakselin vauhtipyöräpään stefan falskaamiseen? Onko jollain kokemusta tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu