Veljen alkoholidmi

Mitäteen

Mulla on 60vuotias veli jolla paha alkoholi ongelma sairastaa verenpaine rautia ja on insuliini diabeteksen takia. Tilanne on nyt se että juo marinolit, käsidesin ihan mitä vain kunhan saa päänsä sekaisin. Nilkat on turvoksissa sokeritaudin takia. Yrittänyt puhua sain jopa sairaalaan pariksi päiväksi ei auttanut. Joi sielläkin käsidesiä... Voiko esim:pakkohoitoon saada kun uhkaa tappaa itseään kokoajan minulla alkaa keinot loppua..

9

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RaitistuneenLäheinen

      Alkoholismia sairastava tuntee pakonomaista tarvetta juoda. Lopulta se kääntyy itsetuhoiseksi ja itsemurha alkaa näyttää alkoholistille ainoalta mahdollisuudelta paeta juomisen aiheuttamaa paskaa oloa. Siinä ei läheisten puheet auta. Niin raadolliselta kuin se kuulostaakin. Suosittelen että soitat Minnesota-hoitolaitokseen Rehappiin tai Kantamoon. Numerot löytyy netistä. Siellä osataan kertoa mistä on kyse. Mitä voit tehdä, mistä ei ole hyötyä ja miten voit yrittää pelastaa itsesi läheisenä.

    • Juopon_lapsi

      Et valitettavasti voi tehdä mitään. Jos veljesi ei halua raitistua, et voi häntä raittiiksi pakottaa. Ei Suomessa voi lähettää ketään pakkohoitoon, ei edes Minnesota -hoitoon.

      Päihdeongelmaisille parasta rakkautta on tough love. Selkeät ja tiukat rajat, joista pidät kiinni, aina. Esim. luoksesi ei saa tulla humalassa ja soitella öisin. Jos ei kunnioita asettamiasi rajoja, laita välit kokonaan poikki ja soita poliisit mikäli ilmestyy oven taakse. Pahimmillaan hoivasi mahdollistaa veljesi ryyppäämisen. Sen takia kaikki hoiva pitää lopettaa. Älä edes ruoki kaikki rahansa juonutta päihdeongelmaista!

      Olisi itsellesi paras, että päästät veljestäsi irti ja keskityt omaan elämääsi. Se voi olla haastavaa, jos on tottunut pitämään muista huolta. Mutta nyt on aika pitää huolta itsestä ja nauttia omasta elämästä. Sinulla on oikeus tasapainoiseen elämään ilman alkoholisteja!

      • ei.ikinä.uskois

        "Sen takia kaikki hoiva pitää lopettaa. Älä edes ruoki kaikki rahansa juonutta päihdeongelmaista! "

        Tuo lause kiteyttää sen miten juoppoon tulisi suhtautua. Juoppoa ei saa/tarvitse auttaa juomaan, sillä juoppo kääntää kaiken saamansa avun palvelemaan omaa juomistaan.
        Ja kun ajattelee miten Suomessa yhteiskunta hoitaa päihderiippuvuutta:

        Juopoille järjestetään asunnot nopeammin kuin töissä käyville, jopa kalliita erityisasuntoja.
        Juopoille ylläpidetään katkaisuhoitoja esim. A-klinikoilla, joissa juoppo pistetään nopeasti kuntoon uutta turneeta varten.
        Juopoille jaetaan rahaa (tai maksusitoumuksia) joilla voi ostaa alkoholia.
        Juopot on varanneet itselleen joka kolmannen vuodepaikan sairaaloissa.
        Juopoille on varattu joka toinen mielisairaalapaikka.
        Juoppoja halutaan ymmärtää työelämässä ja heidän poissaolojaan ja mokiaan peitellään.
        Juoppoja halutaan ymmärtää ja he saavat nopeasti aikoja terapiaan tai psykiatrille.
        Juoppoja halutaan ymmärtää ja he pääsevät eläkkeelle helposti ennen aikojaan ym... ym...
        Juopoilla on valtava määrä etuisuuksia joista tavallinen ihminen saa jäädä paitsi.


      • Upro368

        MOT


    • juoppoonovela

      Juoppo tuhoaa myös auttajan mielenterveyden ennen pitkää ja pilkkaa jos alat valittaa väsymystä. Minä olen kärsinyt vuosia, mutta nyt oli pakko lopettaa kaveeraaminen, haukkumiset sain vain palkaksi, juoppo ei tunne empatiaa.

    • annaolla

      No se on jo 60-vuotias, mitä väliä sillä enää on. Päätöksensä tehnyt ja tietää varsin hyvin mitä siinä käy

      • ex-juoppo

        Mutta, jos raitistuisi niin edessä voisi hyvinkin olla vielä 20-30 vuotta elämää.
        Ehkä jopa elämän parhaat vuodet.


      • pastori

        No ei varmasti ole. Vanha paska.


    • korttititi

      "verenpaine rautia" ?
      AAAAAAAAAHHHHHHHAHAHAHAHAHAHA!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      3004
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1769
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1734
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1570
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1502
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      330
      1376
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1238
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      76
      1200
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1072
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1025
    Aihe