Pilssipumppu flipper 575:een

Onko kukaan jälkiasentanut pilssipumppua Flipper 575-veneeseen? Pilssiin ei näytä pääsevän käsiksi mistään muualta kuin välipohjassa olevan pienen reiän kautta. Kiinteää bensatankkia en ole viitsinyt repiä pois joten onkohan sen alla joku luukku josta pumpun voisi asentaa?
51954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole ainakaan vm-81:ssä muuta kuin tuo pieni reikä. Ainahan voi tehdä uuden reiän tai isontaa tota pientä senverran et saa pumpun letkun siihen. Ite oon kyl pumpannu tosta pienestä reiästä aina ja hyvin on onnistunu.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta! Harkitaan kevään mittaan kannattaako lähteä tekemään uusia reikiä Flipperin pohjaan. Joskus sateisen uistelureissun jälkeen on vaan tuntunut siltä että olisi mukava kun olis sähköpumppu joka hoitaisi veden pois pilssistä. Kyllähän se vesi lähtee tosiaan myös käsikäyttöisellä pilssipumpulla sen pienen reiän kautta niinkuin tähänkin asti.

    Äänestä

  • Sepi kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta! Harkitaan kevään mittaan kannattaako lähteä tekemään uusia reikiä Flipperin pohjaan. Joskus sateisen uistelureissun jälkeen on vaan tuntunut siltä että olisi mukava kun olis sähköpumppu joka hoitaisi veden pois pilssistä. Kyllähän se vesi lähtee tosiaan myös käsikäyttöisellä pilssipumpulla sen pienen reiän kautta niinkuin tähänkin asti.

    jollaan,oliko maritimilla sellanen pienen pieni pilssipumppu,sähkönen jonka sellasesta reijästä sais varmaan pohjalle,liekkö tarkoitettu juuri tollasiin paikkoihin.katseleppa.

    Äänestä

Kokemukseni on BELMAR 755 veneestä. Sen tankin alla on mahonkivanerinen luukku, 30 - 40 cm kanttiinsa, josta pääsee paremmin käsiksi välipohjaan.
Olettaisin saman logiikan toimivan BELMAR 575:ssä.
Tankin poisto ei ole ylivoimaisen suuri vaiva, ja tuleepahan samalla puhdistettua kunnolla.

Äänestä
  • mulla on Flipper 575 HTssä 2kpl irtotankkeja ja ei siinä tankkitilassa ole mitään aukkoa. Mutta jos tarkotat sitä vanhempaa 575tä joka ei ole HT mallinen ja myyty kai Belmar nimelläkin niin siitä en tiedä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sepi kirjoitti:

Onko kukaan jälkiasentanut pilssipumppua Flipper 575-veneeseen? Pilssiin ei näytä pääsevän käsiksi mistään muualta kuin välipohjassa olevan pienen reiän kautta. Kiinteää bensatankkia en ole viitsinyt repiä pois joten onkohan sen alla joku luukku josta pumpun voisi asentaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu