Lapsivarotus ja 30 nopeusrajoitus samassa tolpassa

minneastirajoitus

Laitettu risteyksessä olevan suojatien eteen koulun lähellä.Seuraavaan risteykseen monta sataa metriä.Onko nopeusrajoitus voimassa vain noin 5 metriä suojatien jälkeen olevaan risteykseen vai monta sataa metriä sitä seuraavaan risteykseen?Koulun lähellä olevassa risteyksessä liikennevalot.Jos ajaa kolmeakymppiä sinne seuraavaan risteykseen asti niin toiset autoilijat tuntuvat tulkitsevan kolmenkympin rajoituksen loppuneen.

2

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vartpurkki

      Ei se 30 rajoitus lopu risteykseen, vaan vasta sitten kun se joko kumotaan 30 km/h päättyy merkillä (voi olla myös vasemmalla puolella tietä/katua) tai tulee jokin toinen nopeusrajoitusmerkki.

    • rivaattiope

      Nopeusrajoitus on tiekohtainen =kyseisellä tiellä= . Taajaman ulkopuolella oltava uusi rajoitusmerkki risteyksen jälkeen, muuten 80 kmh. Ei koske pikkuteitä. Joskus on hankalia tilanteita kun kyseinen tie jatkuu vaikkapa kolmion taakse. Toivottavasti uusi tla selkeyttää tilannetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      253
      9454
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7702
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      152
      5281
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4963
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4670
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4350
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      129
      4173
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1988
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1869
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      290
      1646
    Aihe