Kärryn sähköistä

Valoteipelitä

Osaisiko joku viisas kertoa neuvoja. Kytkin juuri 13 napaisen kärryn piuhat ja varmistin vielä yksitellen akun avulla että jokainen valo menee oikeaan paikkaan. Kuitrnkin kun laitan töpselin autoon kiinni niin kaikki on sekaisin. Osa toimii, iso osa ei. Olen testannut auton puolen identtisellä kärryllä eikä siinä ole mitään vikaa. Olen myöskin verrannut johdotuksia näiden kahden kärryn välillä ja ainoa ero on että muutamaa vuotta vanhemmassa on kaksi johtoa jotka ovat ylimääräisiä. Voiko siis vanhemmassa kärryssä olla näillä johdoilla jotain merkitystä? Ei tajua vaan ei...

4

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takavaloissa_myös_samaa

      Tuli heti mieleen huono maadoitus eli jos yhteys akun miinukseen kyseisellä polttimolla on isovastuksinen, tai sitä ei ole, voi aiheuttaa nuo oireet.

    • Pärnäsenkorjaamo

      Maadoitus kandee varmistaa paitsi pistokkeesta, niin myös mahdollisesta kärryssä olevasta jakorasiasta. Ja jos ei ole jakorasiaa, niin sitten se että maadoitusjohto on rungossa hyvin kiinni eikä ole hapettunut tai ruostunut. Oletko varmistanut yleismittarilla, että maadoituspiuha on kondiksessa? Itse olen laittanut omiin ja muiden kärryihin roiskevedenpitävän jakorasian aina sähköt uusiessani, koska kaikki liitokset, jos suinkin mahdollista, kannattaa keskittää jakorasian suojaan. Tällöin vianhakukin on helpompaa. Muut liitokset sitten kutistesukalla varustetulla jatkohylsyllä ja puristus kiinni kunnon ammattilaisten automaattipihdeillä. Vaatii vähän viitseliäisyyttä ja aikaa askarrella homma kunnolla, mutta palkitsee kyllä kärryä käytettäessä. Ja jos johdotukset ja valaisimet kerran uusii, niin mielestäni kannattaa tehdä homma kerralla valmiiksi, niin ongelmiakaan ei ole tiedossa vuosikausiin.

    • pol

      Netissä on kaksi kytkentäkaaviota,toinen auton pistokkeesta ja toinen peräkärryn pistokkeesta.Moni katsoo kuvan perusteella jompaa kumpaa ja siinä on mahdollisuus laittaa väärin,koska se tulee tavallaan peilikuvana.Pistokkeissa on hemmetin pienet numerot,et jos näät suurennuslasilla ne ja numeroiden perusteella laitat ne,niin pitäisi mennä oikein.Toinen mikä kannattaa varmistaa on erillinen rekisterikilven valo,jos on kärryssä,koska siinä on kaksi johtoa ja toinen on kiinni valon kiinnityspultissa,mikä jää monelta huomaamatta,elikä siinäkin pitää katsoa lamppu avaamalla,kumpi johdoista on maa ja virta.

    • sgddgds

      Joku kytkentärasia niissä on usein joka "vedenpitävyydestä" huolimatta voi olla täynnä suolavettä. Näin meidän uudehkossa venekärryssä. Vaikkei ole venekärry niin voi sinne mennä kosteutta joten se kytkentärasia kannattaa tarkistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      379
      9953
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6298
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      390
      5981
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4371
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3672
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3248
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3215
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2966
    9. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      63
      2939
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2912
    Aihe