On varsin merkillistä tämä markkinatalous, kun pitää palkkakattoja rakennella. Luulisi markkinavoimien asettavan tulot ja menot tasapainoon. Jos olen oikein ymmärtänyt, seuroihin on kyllin tulokkaita vähemmälläkin palkalla.
Yleensäkin olen sitä mieltä, että ns. huippujen ja tähtien saamat korvaukset ovat kohtuuttomia tuloksiin verrattuna. Tämä koskee yhtä hyvin urheilua ja muuta viihdettä, taidetta kuin liike-elämääkin.
Ne Haluavat Liksaa
1
253
Vastaukset
- Teemujazz
No katsoppa suuryrityksiä esim. Motorola. Tekee tappiota minkä kerkeää ja johtoporras korottaa optioitaan miljoonilla dollareilla ja samalla irtisanoo vakituisia työntekijöitään. Sitä se byrokratia tekee.
Ei katos kapitalismissa tuloksella ole mitään merkitystä. Ainoastaan ahneuden motiivilla mennään täysin sokkona eteen päin välittämättä mistään jälkiseuraamuksista ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354633- 563200
- 302873
- 612815
- 62400
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542185- 211629
- 181591
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….81528- 161514