Ateisti-tiede avuton kuoleman edessä

Ateistisella tieteellä ei ole mitään lääkettä kuolemaa vastaan. Se ei ole pystynyt laboratorioissaan kehittämään mitään vasta-ainetta kuolemaa vastaan, eikä sellaista voi ostaa apteekeista eikä luontaistuotekaupoista.

Mutta onneksi on olemassa Jumala, joka on kaiken tieteen yläpuolella. Hänellä on tehokas lääke tähänkin ihmisen ongelmaan ja se on Jeesus Kristus. Koska Hän on ylös noussut ja kuoleman voittaja ja syntiemme sovittaja, kenenkään uskovan ei tarvitse jäädä hautaan mätänemään. Hän, Jeesus, sanoo: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, sillä on iankaikkinen elämä." (Joh.6:47)

Näin Jumala, Jeesuksen kautta, seljättää tässäkin asiassa ateistisen maailmankatsomuksen. Siksi kenenkään ei kannata olla ateisti, eikä luottaa ateistisiin tiedemiehiin, vaan olla uskova kristitty ja olla Voittajan puolella!

12

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä huomaa, että kaveri on sekaisin. Ei taida kaveri kuitenkaan sen vertaa uskoa julistukseensa, että hyppäisi Näsinneulasta ilman turvavälineitä?

      Tyypillinen sekopää, joka mainostaa kuolemaa, mutta tekee kaikkensa välttääkseen sitä.

    • hbz

      Loistava esimerkki siitä, kuinka usko kuohii ihmiseltä järjen.

    • niinsevaanon

      Minulle tuo aloitus näyttäytyy uskovaisen avuttomuutena kuoleman edessä. Kyvyttömänä tunnustamaan tosiasiaksi kuoleman lopullisuutta sekä sitä että jokainen tulee kuolemaan aikanaan, uskis joutuu turvautumaan uskonnon tarjoamiin hätävalheisiin ja denialismiin pitääkseen kuuppansa kasassa.

      Mielestäni hän vain riistää itseltään mahdollisuuden arvokkaaseen ja merkitykselliseen elämään hakiessaan elämälleen merkitystä uskonnon tarjoamasta merkityksettömästä hötöstä.

    • Badaboum

      Kun Markin suun tukkii yhdessä ketjussa parilla yksinkertaisella pointilla, niin se vain siirtää saman jankutuksensa uuteen aloitukseen... jos Mark ei toisi mieleen pientä kimittävää jyrsijää, niin sen tolkuton kuolemanpelko voisi melkein herättää sääliä.

    • Ei ole mitään ateistista tiedettä sen kummemmin kuin uskovaistakaan tiedettä, joten hölynpölyä jauhat.

      • ihmettelenvaan

        Tämmöisiä tarinoita syntyy, koska uskova pelkää suunnattomasti kuolemaa ja yrittää sepittää satua tuonpuoleisesta ym.


    • varmatieto

      Kuoleman jälkeen:
      Kaikki puheet ja halveksimiset
      pilkat Jumalaa ja Jeesusta kohtaan
      sytyttävät ison katumuksen.

    • Järkisyitä

      Tokihan lääketiede on monen elämää pidentänyt reippaastikin. Kuolema tulee kuitenkin vastaan lopulta, enkä tiedä haluisinko edes elää ikuisesti.

    • Ei ole kukaan mädäntynyt palannut kertomaan ikuisuudesta.

    • No kuoleman lykkääminen keskimäärin jopa vuosikymmeniä onnistuu kylläkin lääketieteeltä paljon paremmin kuin kaatuiluseurojen vaahto suussa kielillä puhuvilta saarnaajilta.

    • räyhräyh2

      Erinomaista, Mark5, että jatkat täällä edelleen innokkaasti sen laatuista kirjoittelua, jota sinulta ateistina toivonkin. Ehkä voisit vielä hieman niin sanotusti lisätä kierroksia, se olisi hyvä. Tsemppiä!

    • huonoinvaihtoehto

      Ajatus siitä että pitäisi viettää ikuisuus Mark5:n ja muiden kaltaistensa seurassa on pahin helvetti minkä minä kykenen edes kuvittelemaan.

      Valitsen minkä tahansa toisen vaihtoehdon koska tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      296
      4513
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      110
      4050
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      194
      2425
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      89
      1951
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1707
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      1
      1249
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      18
      1244
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1199
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      48
      1187
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      141
      940
    Aihe