Martinan draumaattinen sairauskertomus

Olen kertonut mun jalan ongelmista ja kortisoni käsittelystä. Eilen tosiaan alkoi Fibacolla treenit ja joudutaan aloittamaan ihan nollasta ton jalan kanssa. Aktivointitreeniä ja lepoa.

Eilen sain kuukauden ”treenikiellon” . Uintia ja Fibaco treeenejä kuukauden verran. Sen jälkeen vasta pk- kauden pariin. Tää tekee varmasti tosi hyvää, tiukan kesän jälkeen.


TIUKKA kesä tosiaan ajoi Martinan väsymykseen ja keho vaatii lepoa.
141245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Joopa oiskohan pitänyt kuunnella lääkäriä ihan alussa eikä lähteä omin päin repimään kroppaansa—mutta kun tietää kaiken aina itse paremmin kuin koulutetut ammattilaiset.
Ihminen ,joka noin huonosti tuntee oman kroppansa ei kyllä ole vakuuttava muitakaan ohjaamaan.
Muija on klassinen esimerkki ylisuorittajasta ,joka ei kelpaa koskaan itselleenkään , jollei treenaa kestokykynsä rajoilla verenmako suussa ja vaadi muilta samaa.
Säälittävä tapaus —ei koskaan tule saavuttamaan haluamaansa—kyvyt ja taito ei vain riitä

Äänestä
  • Saavutti osatavoitteensa eli katon päänsä päälle.

    Äänestä

mikä ihmeen treeni. eihän ole ollu edes EM, MM, kisoissa olympialaisista puhumattakaan. lomaa joka viikko ainakaan ei työssä rasitu.

Äänestä
  • Tiukka kesä, koska koko ajan piti tehdä töitä koneella.

    Äänestä

  • valefanit kirjoitti:

    Tiukka kesä, koska koko ajan piti tehdä töitä koneella.

    Samaa ihmettelin. Eiks tän tyrkyn pitänyt levätä myös raskaan kevään jälkeen.
    Pari työpäivää kuussa ja muija on ihan loppu??!!
    Tietysti rankat lomanviettotavat festareineen vie voimia ja ranne väsyy koneella uusia seuraajia ostaessa ja älyvapaata blogia kirjaillessa.
    Työnteostahan tää typerys ei ole koskaan mitään ymmärtänyt.

    Äänestä

Onko tuo ihan muoti-ilmiö, että alle 40-vuotiaat muusikot, laulajat ja peeteet ovat jatkuvasti vuosienkin tauoilla, on burnoutia ja ties mitä ns. vammaa. Mikä tämä Martinakin muka on jatkuvasti treenivapailla, kortisonipiikeillä ja niin älyttömän hektistä ja kiireistä elämää viettävä. Nainen lomailee, muut hoitaa kotityöt ja lapset eikä käy edes töissä. Urheilee vaan ihan lämpimikseen, jos lääkärit antavat luvan :D

Äänestä
  • Martina Paskalampi puhuu roskaa 27/7 ja on nolo draamakuningatar.

    Äänestä

Martinaa täytyy vähän kuntouttaa, että hän jaksaa lomailla ja litkiä viiniä. Oloneuvoksena olo ja selfieiden otto on kovaa työtä.

Äänestä

Huippu-urheilijat treenaavat aina n. 6 päivänä viikossa, eli kolmet treenit päivässä ja yksi lepopäivä viikossa.He eivät valita, eivätkä heilu festareilla ja terasseilla viinilasin kanssa. Kuntoilija Marttina painii eri sarjassa. Hän syö ravintoloiden eines-safkaa, on joka kuukausi lomalla lataamassa akkuja ja kodinhoitaja hoitanee taloustyöt.
Siitä huolimatta kuntoilijan pyöräily-,uinti- ja juoksutulokset ovat kuntoilijoiden tasolla ja kehitys on heikkoa, kun kellotettuja aikoja vertaa muihin. Kroppakaan ei poikkea samanikäisten naisten vartaloista, eli sporttisuus kaukana. Silarit on ostettu ja niitä usein kuvataan yläviistosta trikoot päällä.

Äänestä

Minusta Martina on kaunein missi.

Äänestä

Kortisoni käsittely?
Kortisonia otetaan joko pillerin muodossa suun kautta (esim. reumapotilaat) ja toinen vaihtoehto on kortisonipiikki suoraan kipukohtaan.
Piikin vaikutus kestää n. 2 viikkoa.
Vai, että "kortisoni käsittely"...
Voi vttu!

Äänestä
  • Kyllä se silloin on kortisonikäsittely, kun sitä laitetaan tavalla, tai toisella.

    Äänestä

Meso on hieronut jotain kortisonivoidetta jalkaansa draumaattisesti.

HAHAHAAH

Äänestä

Ehkä Martina hakee tällä tempullla saikkua?

HAHAAH

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kilpailukausi.ohi kirjoitti:

Olen kertonut mun jalan ongelmista ja kortisoni käsittelystä. Eilen tosiaan alkoi Fibacolla treenit ja joudutaan aloittamaan ihan nollasta ton jalan kanssa. Aktivointitreeniä ja lepoa.

Eilen sain kuukauden ”treenikiellon” . Uintia ja Fibaco treeenejä kuukauden verran. Sen jälkeen vasta pk- kauden pariin. Tää tekee varmasti tosi hyvää, tiukan kesän jälkeen.


TIUKKA kesä tosiaan ajoi Martinan väsymykseen ja keho vaatii lepoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu