Menkää töihin ja lopettakaa loisiminen

lexvonbärlund

Pikavippaajat ovat yleisesti henkisesti heikkoja. Perustelut ovat ontuvia, sekä vastuunkanto olematonta.

Yhteiskuntaa, pikavippiyhtiöitä ja hallitus kyllä potkitaan ongelmista, mutta peiliin ei osata katsoa.
Esimerkiksi "ruokaa on pakko saada!", "tulot ei riitä ilman" kertovat, että pitkäjänteistä suunnittelua ei ole elämässä muutenkaan. Terveydelliset perustelut (masennus, lihavuus jne.) eivät yleensä ole syy vaan seuraus. Ongelma on siinä, että eletään elämää johon omat varat ja kyvyt eivät riitä.

Pikavippien ottajille pitäisi automaattisesti asettaa karenssi kaikkiin tukiin.

9

415

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peililöytyy

      Lainasin ennen kavereilta 50e ja takaisin maksu oli 70e,nykyään korko pikavipeissä ota 50e ja takaisin 58e 30vrk.ei minusta kallis jos pystyy vippinsä hoitamaan.

      • suwuuhhwu3u2hw

        Itsellekään pikavipit eivät aikoinaan aiheuttaneet mitään ihme ongelmia, kun niitä takavuosina muutamaan kertaan jouduin ottamaan. Nykyisin perinteisiä pikavippejä ei enää ole, vaan ne ovat epäonnistuneen lakimuutoksen jälkeen 2000 euron luottolimiittejä. Monet näköjään luulevat, että luottoraja on käytettävä heti tappiin ja luotto lyhennettävä vain minimilyhennyksellä.


    • Sitetnpähän

      vippaaminen loppuu kokonaan, kuin säädetään laki jossa yli 20 prosentin vuosittainen kokonaiskorko kielettään. Montako firmaa jää. EI varmaan yhtään. Vakavarainen ihminen ei tuollaista tarvitse, kuin juuri yksittäistapaukset niin kuin mainokseksi. Sitten on paha vipata, kun ei ole mistä vippaa. On sitä ennenkin pärjätty, ei tällaista koronkiskontaa ennen olisi hyväksytty. Se on kuin köyhä kusisi housuihin lämmittää hetken, mutta sitten tuntuu pahalta, jos ei vielä ole mahdollisuus vetää yllensä uusia kuivia.
      On huono puolustus pikavippien puolesta se, että joku on onnistunut niillä miljonääriksi itsensä tekemään. On niitä huumekauppiaitakin miljonääreiksi tullut, jossain missä liikkuu kokaiini. Lopu tuloksena kko paska kaatuu erilaisin menoin ja turvattomuutena yhteiskunnan harteille ja veronmaksajalle. Ainoat jotka voittavat ovat nämä vippi keisarit ja paronit ja heidän palkolliset.
      Hittoon koko ammattikunta, ei niitä ole ennenkään tarvittu.

      • jiiakqqjqjqjuq

        Uutta korkokattolakia ollaan parasta aikaa sorvaamassa, mutta jotain 30 prosentin katosta on puhuttu, ei 20:n.


    • Yrjöllävippaa

      Noista 2010e luottolimiiteistä.Onko ne vain korkokaton kiertoa.Jos vippaa tuosta 100e ja sitten haluaa ottaa 700e saako tuon,vai onko tuo 2010e lupausta vaan,että saadaan harrastaa koronkiskontaa...

      • VipstaakiOG

        Se riippuu firmasta. Kaikki Suomen Rahoitusyhtiön nimen alla toimivat kusiputkat, kuten Vikinglaina, Forbeslaina, Mikrovippi, A-Vippi esimerkkeinä, eivät koskaan anna lupaamaansa limiittiä vaan tarjoavat tilalle 30-50 euron mitättömiä lainoja 7 päivän maksuajalla ja kiertävät samalla lakia. Jotkut sanoo että myös Suomilimiitti on tätä harrastanut mutta siitä en ole varma.
        Yleensä nää isot nimet (huijarit) kuten ferratum, lainasto jne kyllä antavat koko limiitin 2000e minkä lupaavatkin mutta niillä on se vika että niiden todelliset vuosikorot on ihan poskettomia, jolloin esim. 150e /kk maksamalla 2000 vippiä, ei se lopu millään. Jonkun 6000e pyöreästi saa pulittaa ennen kuin on kuivilla. Nämä pitää kieltää.


    • poisnuosaatava

      Toivottavasti kiellettäis kokonaan olisi parempi yhteiskunnalle.

      • juujhhu2hhwhqhwqh

        Ei voi eikä kannata lopettaa. Sen sijaan voisi ja kannattaisi perustaa positiivinen luottorekisteri. Ei uutta vippiä ennen kuin olet maksanut edellisen pois.


    • VipstaakiOG

      Aloittajalle pitäisi asettaa kirjoituskielto tänne, sen verran onnetonta trollaamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7284
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4702
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4634
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3378
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1985
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      30
      1768
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1747
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1610
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      35
      1522
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1287
    Aihe