180 astetta äkkinäistä kokemusta PL viisaudella

Pyhänetti-- paras mies puikoissa tai ainakin oli kesäkuun 2018 asti , tosiasiaa yhtiön johtaminen olikin näköjään sekavassa liikkeessä maanalla voi voi.

Mitä tässä nyt enää epäilette syntyneitä hallintomokia missään muussakaan jutussa, sehän on fakta että meidän vanhimmat mestarit olivat pahimmat ja kalleimmat riippakivet kaudella 2013-2017.

https://www.kp24.fi/lehti/keskipohjanmaa/545822/pyhajarven-haapajarven-ja-karsamaen-kuntien-omistaman-pyhanetin-henkilokunta-irtisanoutui-tyorauha-m


TYÖRAUHA, siinäpä se, ei manuaaliohjausta.
572175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

Selänteen mukaan(lehtijuttu) sivustaohjaus viimeisen vuoden aikana ollut lievästi sanottuna häiritsevää. Lienee ollut voimakasta, kun toimitusjohtajasta alkaen eroavat. Keitähän "ohjaajat" lienevät?

1Äänestä
  • Lienee jo 200 - astetta.

    Äänestä

Tiedät sinäkin tuo, älä turhia kysele. Nimiä kehiin, me olemme samassa henkilössä sekä henkilöissä. taipuu tanssiin kuin susien kanssa .

Äänestä
  • Kuin Korpelan kujanjuoksu TV-1. Kunnalliselämää parhaimmillaan!

    Äänestä

voi surkia paikka,tämä paikkakunta ja päättäjät.
Onnistuuko heillä mikään muu määrätietoisen mallikkaasti, kuin vain henkilöstön käyttö pelinappuloina?

1Äänestä

näähän on näitä, henkilö-kaunoja vuosien takaa, niin seon muissakin kunnissa.

Äänestä

Minä jo arvelin viimme lumilla kun pnetin tj ei ollut esittelemässä valt kokouksessa virmaansa kuten muut.

Äänestä

Heko heko, eipä arvailla tarvi kun puikkoihin on tullut noviisi. Ohjukset on suitsissa ja pysyvät. Vuosikymmenet uskollista tiimityötä. Napakymppi sanosin. sitä saa mitä tilaa eiköhän se ala jo pikkasen luomia avavata näkemään vai liekö vain kajatusta vielä.Harmin paikka henkilökunnan näkövinkkelistä. Kokemus puuttuu kaikesta ja kaikista.Kokeneetkin vipuhun menivät ja vielä konserniohjaus päällimmäisenä.

1Äänestä

keskustan kunnallisjärjestön perinteinen * pätö porukka örveltää yöaikaan selittämässä suojattiensa töppöilyjä. heitä kuljeksii ja kirjoittelee eri palstoilla --huonompi vaan eduskuntaaveleissa kepu vajoaa "poroproo"sarjaan.
*valehteleva

1Äänestä

Painelin tai suorastaan sörkin nappulaani koko eilisen.

Äänestä
  • Miten kävi nappulan, kääntyikö 75 astetta vai peräti 180 kohti kotia .
    Vai tuliko painettua paniikki nappulaa. ??

    Äänestä

Sinun kaimasi ja ihailemasi sexsistinen eläimiin sekaantuja on kanssasi rikollinen, joten sovitte kokeneitten kunnallismiesten -ja naisten pahnoihin milloin tekosten puolustuksessa, milloin lilluen omissa nilkkapaskoissanne ja milloin puku helytedustajina örveltämässä juhlissa.

Näitä edustajapyhäjärvisiä, lapsuudesta asti egoonsa sairastuneita on monissa luottamustoimissa, viroissa ja vastuissa! Seuraajat taputtaa.

Varjeltu valehtelun henki yhteisössä, sillä luottamukseksi riittää; "mitä kierompi luonne, sen suorempi tie valtaan" . Ja tätä on jokaisessa puolueryhmässä, vai kuinka?

Toistuvien vihjeiden mukaan ja niiden runsauden perusteella bonuksena luettaneen jopa sekaantuminen nelijalkaisiin.Miesten hommia, nääss.. miestissimiesten, mutta minkälaisten

Äänestä
  • Missä ovat oikeat miehet? Oikeat päättäjät? Jäljellä tai tullut muutama h....., joilla ei mitään merkitystä. Pilaavat vain maisemaa.

    Äänestä

Mitä oikein on tapahtunut kulissien takana.
Pyhänetin hallituksen puheenjohtaja (siis nykyään entinen) Paavo Leskinen ja Pyhänetin toimitusjohtaja Hanne Nivala olivat ennen kuin paita ja peppu ( siis vanhan kansan sanonta).
Toimitusjohtaja keikisteli minimekossaan ja puheenjohtaja hymyili vierellä.
Kuulemma huhujen mukaan puheenjohtaja ehdotti useamman kerran melkoisia bonuksia toimitusjohtajalle ja kai ne ehdotukset sitten pantiin täytäntöön.
Ei ollut mistään ykköstonneista kysymys. Näin kansa juttelee.

Onko nyt konserniohje ja hallinto-oikeuden mukaan virheellisesti valittu kaupunginjohtaja Kiviniemi tullut tekemään ryppyä rakkauteen vai mistä oikein on kysymys..
Jotain vakavaa on tapahtunut kun kaikki eroavat, niin puheenjohtaja (joka siis tuomittiin käräjillä melkoisiin maksuihin Pyhäjärven Sanomien mukaan) kuin koko henkilökuntakin.

Äänestä
  • Lukekaapa Pyhäjärven kaupunginvaltuuston vahvistama konserniohje. Totuus on tarua ihmeellisempi.
    Tytäryhtiöt ovat niin kaupunginhallituksen juoksupoikia sillä paperilla, että osakeyhtiölakia ei noudateta kuin nimellisesti , ei teoissa. Teot ovat politrukkien sanelemia.

    Äänestä

  • Osakeyhtiölakia noudatetaan todellakin salailussa. Sehän on tarkoitushakuista, että saadaan suhmuroida kaupungin asioita niin, ettei "vallan vahtikoira", esim lehdistö saa tietää totuuksia.

    Äänestä

  • Laki menee aina muiden ohjeiden ylitse. Tiesithän sen.

    Äänestä

  • LakiOn kirjoitti:

    Laki menee aina muiden ohjeiden ylitse. Tiesithän sen.

    Niin menee, mutta ei Pyhäjärvellä. Ainoastaan, että tämä on lainmukaan "salainen". Siksi on hyvä
    hämmentää ja tehdä mitä vain.

    Äänestä

  • Loppuiko pesästä raha? Lipsahtiko kuin Nuorisosäätiöllä, rahaa tuli ja rahaa meni. Viru valkia virtaa Suomessa alvariinsa.

    Äänestä

Pyhänetti oy on Lentokenttäyhtiön tytär 2 oy.
Pyhäjärvellä lähes jokaisen kiville kosahtaneen kaupungin hankkeen takana on paikkakunnan erittäin kokeneet, pelimiehet, itsestään kerskaajat eli tuloksistaan tunnetut tekijät.
PyhäNetti oy;ssa luikerrellaan tosiasioita pakoon maan alla,mutta lentäjien yhtiön taivaalta lipsahti pitkään venkoloitu totuus, ja murskasi valehtelijoiden klubin selitykset.
Ja niin palattiin arkisiin maaseutumittoihin, yhtiötä oli kurjasti hoidettu ja todella vähän tarpeellista sisältävän Lentokenttäyhtiön merkitys ja markkina-arvo tipahti kuin kivi.

Hirvittäisi teitäkin, jos antaisitte itsellenne luvan epäillä Rillankivi-yhtiön rakennushankkeiden mittasuhteita niin määrässsä, kuin hinnassa...kaupungin päättäjät syövät meidän tulevaisuutemme mainneensa pitämisessä.
Me veronmaksajat takaamme parhaillaa miljoonien edestä uudisrakennusten lainoja ja huikea määrä vanhojen asuntojen lainoja, sekä niihin kertyneitä korjausvelkojakin pitäisi ryhtyä lunastamaan.

Kirsikka kakun päälle; kolme koulua kiinni ja hieno kulttuurikirjasto-auditoria-liikuntasali eikun vaan siitä putkesta ulos, samaan tapaan, kuin mistä isot pojat puskevat maksettuja lounaitaan.

Maksuja on enemmän kuin yhden 5000 asukkaan kunta ansaitsee.
Mitäs ne meistä piittaa, tärkeintähän on olla päättäjä, olla positiivinen ja näyttää rauhalliselta ja terhakkaalta lehtikuvissa.

1Äänestä
  • Onko keskikoulun keskeyttäjän Nami Nappi jäänyt ilman painelua?

    Äänestä

  • Märinäviikot jatkuu! Mitenkäs muutenkaan...

    Äänestä

  • Tuskin kunnan rahat riittävät uusien tilojen rakentamiseen, ellei ole tietoa valtion mukaantulosta. Lieneekö päätäkset valtionavustuklsista jo saatu. Sivistysjohtaja ei ainakaan lautakunnalle esitellyt valtion avustupäätöksiä. Se siitä investoinnista sitten.

    Äänestä

  • arvoton.itkojä kirjoitti:

    Onko keskikoulun keskeyttäjän Nami Nappi jäänyt ilman painelua?

    Miksi vastaatte/-aat lapsellisella kiusahengellä asiallisiin kirjoituksiin?
    Onko sinut/teidät "palkattu" ilkkumaan äänestäneitä kuntalaisia, jotka antavat oikeutettua palautetta kaupungin rasitteisiin, joissa ei totta vie meillä ole ollut osaa eikä arpaa.?

    Päätössekamelskan taustalla ovat ratkaisut, tekijänimet ovat valtuuston listoilla eli sinun on syytä tajuta ero, että sinun, ilkkujan lapsellisuus on erittäin rasittavaa!
    Tajuaisit pahvi, että me puutumme valtuutettujen tekemiin päätöksiin, joita meidän maksumiesten-ja naisten piikkiin tunaroidaan solkenaan ?

    Olet ihan varmasti ollut koulukiusaajien kuningas, ja sinulla on jäänyt kiusaaminen veriin. Ilmeisesti mahtavat vanhempasi pelastivat sinut rangaistuksilta kouluaikanasi "päättäjän päiväkäskyllä".

    ps. kaupungin on varauduttava lisäkorvauksiin eräässä isossa jutussa. töppöilyjen sarja saa arvoisensa lopun..

    1Äänestä

  • noviisi30v.kokemuksella kirjoitti:

    Miksi vastaatte/-aat lapsellisella kiusahengellä asiallisiin kirjoituksiin?
    Onko sinut/teidät "palkattu" ilkkumaan äänestäneitä kuntalaisia, jotka antavat oikeutettua palautetta kaupungin rasitteisiin, joissa ei totta vie meillä ole ollut osaa eikä arpaa.?

    Päätössekamelskan taustalla ovat ratkaisut, tekijänimet ovat valtuuston listoilla eli sinun on syytä tajuta ero, että sinun, ilkkujan lapsellisuus on erittäin rasittavaa!
    Tajuaisit pahvi, että me puutumme valtuutettujen tekemiin päätöksiin, joita meidän maksumiesten-ja naisten piikkiin tunaroidaan solkenaan ?

    Olet ihan varmasti ollut koulukiusaajien kuningas, ja sinulla on jäänyt kiusaaminen veriin. Ilmeisesti mahtavat vanhempasi pelastivat sinut rangaistuksilta kouluaikanasi "päättäjän päiväkäskyllä".

    ps. kaupungin on varauduttava lisäkorvauksiin eräässä isossa jutussa. töppöilyjen sarja saa arvoisensa lopun..

    Myös itse olen saanut lokaa silmille eräältä henkilöltä joka käyttää joka herjauskirjoituksessa eri nimimerkkiä hämätäkseen.Olen aikavarma ,että tämä ja muut on uuskepun kannattajia yrittäen totuudenpuhujat leimata vähäjärkisiksHän joka lokaa heittää mun silmille on aikoinaan ollut jopa valtuustossa.Siellä hänen kannanottojaan on joutuneet muut valtuutetut oikomaan.Että näin meillä ei anneta totuuksien tulla esiin!

    Äänestä

  • Juuri tätä tarkoitin kirjoituksellani! En muuten puhunut mitään kalevista!!!! Osuiko arvaukseni siittenkin oikeaan,kun yhdistit kirjoitukseni Kaleviin. Tämä on nyt selvää! Ilkuntakirjoitukset tulee Pyhäjärven uuskeskustan leiristä:Mitä he pelkäävät?Tulevat tapahtumat yllättää heidät housut kintuissa Odotellaan palapeli alkaa pikkuhiljaa valmistua!!Tuo kommenttisi kyllä kertoo olennaisen """"Älykkyydestäsi"""

    Äänestä

  • Kalev on virolainen suklaa.Kallevi,kallevi!Ny borjar nyhet program på television skogmaskin bongare.Den program kommer till femma kanalen.Trevligt resa Ponsse till Idensam.

    1Äänestä

  • noviisi30v.kokemuksella kirjoitti:

    Miksi vastaatte/-aat lapsellisella kiusahengellä asiallisiin kirjoituksiin?
    Onko sinut/teidät "palkattu" ilkkumaan äänestäneitä kuntalaisia, jotka antavat oikeutettua palautetta kaupungin rasitteisiin, joissa ei totta vie meillä ole ollut osaa eikä arpaa.?

    Päätössekamelskan taustalla ovat ratkaisut, tekijänimet ovat valtuuston listoilla eli sinun on syytä tajuta ero, että sinun, ilkkujan lapsellisuus on erittäin rasittavaa!
    Tajuaisit pahvi, että me puutumme valtuutettujen tekemiin päätöksiin, joita meidän maksumiesten-ja naisten piikkiin tunaroidaan solkenaan ?

    Olet ihan varmasti ollut koulukiusaajien kuningas, ja sinulla on jäänyt kiusaaminen veriin. Ilmeisesti mahtavat vanhempasi pelastivat sinut rangaistuksilta kouluaikanasi "päättäjän päiväkäskyllä".

    ps. kaupungin on varauduttava lisäkorvauksiin eräässä isossa jutussa. töppöilyjen sarja saa arvoisensa lopun..

    Te itkette, koska oma elämä on pilalla. Katkeruus leimaa teidät tyhmyyden ohella.

    Äänestä

  • alempaa.rotua kirjoitti:

    Te itkette, koska oma elämä on pilalla. Katkeruus leimaa teidät tyhmyyden ohella.

    Miten sinä voit ollakin noin tomppeli? Käyt alituista sotaasi katkeraan loppuun saakka suomi24 väitteilläsi, väittämillä jotka kertovat sinusta oleellisen ja on äö- nollatason lyhyesti itkuvirsien virsiä eli sinun omaasi tyhmän tuskaa kiljuvaa!
    Tästä saat samalla skaalalla.
    Vaikka olisit ylempää rotua, ihan siniverinen, se ei muuta sitä toteen näytettyä , että vereesi on lirahtanut kusta sinua tehdessä. Kallista päätäsi, keltainen väri toisessa silmässäsi..huomaatko vai onko lasinsanka pullonsilmässä`?

    1Äänestä

  • Onko Pyhäjärven kunnalliselämä solahtanut pelkkään suklaaseen? Ilmankos tämä on niin seisahtanut, koko päätösten teko. Ihmismieli on arvaamaton, jos kaksoiselämä valtaa koko "eliitin." Vai mitähän tämä takoittaa?

    Äänestä

  • mummklulli kirjoitti:

    Kalev on virolainen suklaa.Kallevi,kallevi!Ny borjar nyhet program på television skogmaskin bongare.Den program kommer till femma kanalen.Trevligt resa Ponsse till Idensam.

    Onko RKP-tullut kisaan mukaan?

    Äänestä

  • noviisi30v.kokemuksella kirjoitti:

    Miten sinä voit ollakin noin tomppeli? Käyt alituista sotaasi katkeraan loppuun saakka suomi24 väitteilläsi, väittämillä jotka kertovat sinusta oleellisen ja on äö- nollatason lyhyesti itkuvirsien virsiä eli sinun omaasi tyhmän tuskaa kiljuvaa!
    Tästä saat samalla skaalalla.
    Vaikka olisit ylempää rotua, ihan siniverinen, se ei muuta sitä toteen näytettyä , että vereesi on lirahtanut kusta sinua tehdessä. Kallista päätäsi, keltainen väri toisessa silmässäsi..huomaatko vai onko lasinsanka pullonsilmässä`?

    Totuus kalahti.

    Äänestä

  • totuus.koskee kirjoitti:

    Totuus kalahti.

    Onkohan kyseessä muumikanootin savusaunassa meritoitunut "tiedotusportaan maisteli" taas päivystyshommissa?

    Äänestä

  • Ei voi enää kuin hihittää. Ihan kuin olisi Viron rantamailla. Voih....

    Äänestä

  • totuus.koskee kirjoitti:

    Totuus kalahti.

    Niinkö, no voi surku jos se sinuun sattui..lieneekö perää?

    Äänestä

  • RKP partiet rullar igen!Kalev suklaan kanssa on parasta XO Hennesy Paradis konjakki,joka ei maksa virossa maltaita.

    Äänestä

Pyhäjärvi on surkean kuuluisuustilaston kärkipaikoilla, väliin paikkakunta keikuu työpaikkakierrossa kakkosena, mutta pääosin vuodesta toiseen kärjessä.
Kautta Suomen levinnyt lehtien, puskaradion kautta ja poispotkittujen kertomukset ovat nolon hävettävää mainetta. Uutiset kuka lähtee, kenelle tuli potkut, kuka on suosiossa kuka ei ? Päättäjien heikko itsetunto laittaa merkityn erotoimet vireille ja viisaammat sivustajohtamiseen havahtuneet työntekijät-viranhaltijat joutuvat mustalle listalle.

Eikö ole päivänselvää, että kaupungissa pyöritetään sisäpiirin rinkiä ja tietotoimistoaa kavaltajineen korkeamman palkkaluokan tehtävistä, ja tämänkaltainen jos mikä, kertoo heikosta johtamisesta, joten nykypatujen puuhastellessa päättäjinä, kirottua ykköspaikkaa ei vaan saada karistettua pois hartioilta.

Äänestä

23.8.2018 klo 14:50 [päivitetty to 14:58]
Pyhänetin ohjaus on ollut normaalia, sanoo Pyhäjärven kaupunginhallituksen puheenjohtaja Asko Kauranen

Arja Kangas

Pyhäjärven kaupunginhallituksen puheenjohtaja Asko Kauranen kiistää väitteet siitä, että verkkoyhtiö Pyhänetille annettu konserniohjaus olisi ollut epävakaata.

Viime viikolla uutisoitiin, että Pyhänetin koko henkilökunta on irtisanoutunut tehtävistään kesän aikana. Toimitusjohtaja Hanne Nivala kertoi, että hänen irtisanomisen syynä on epävakaa ohjaus, joka on häirinnyt työntekijöiden työrauhaa koko viime talven ajan.

Kaurasen mukaan Pyhäjärven kaupunginhallitus on antanut Pyhänetille konserniohjausta ”normaalisti”, kuten kaikille muillekin yhtiöille.

– Ohjaus ei koske jokapäiväistä toimintaa vaan kyse on isommista linjoista, hän luonnehtii.

Lisää Kaurasen sekä muun muassa Pyhäjärven kaupunginjohtaja Henrik Kiviniemen kommentteja asiasta pääset lukemaan huomenna ilmestyvästä Selänne-lehdestä sekä aamulla verkosta.

Äänestä
  • Höpsistä Kauranen.

    Kun lukee konserniohjetta , joka kiimaisesti vahvistettiin viime valtuustokaudella, voi havaita, että yhtiön johto (toimitusjohtaja) on marionetti. Lähes vessakmäynnitkin tuli käydä pyytämässä kaupunginjohtajalota, joka on konsernijohtaja sekä kaupunginhallitus pitää tällä ohjeella tiukasti kiinni tarkoitusperistään ja teettää, mitä tahtoo.

    Ihan hyvä, taitaa eronnut toimitusjohtaja ajatella osakeyhtiölain ja valtuuksiensa ja vastuittensa
    kannalta. Kun tosi tulee esiin, toimitusjohtaja on vastuussa yhtiön toiminnasta.

    Osakeyhtiölaki kaikkineen menee ohi konserniohjemääräysten. Lukekaa , niin ymmärrätte Hanne Nivalan toimenpiteet ja ärtyneisyyden.
    Onnea ja menestystä valitsemallasi tiellä.

    Äänestä

  • älytöntäPL kirjoitti:

    Höpsistä Kauranen.

    Kun lukee konserniohjetta , joka kiimaisesti vahvistettiin viime valtuustokaudella, voi havaita, että yhtiön johto (toimitusjohtaja) on marionetti. Lähes vessakmäynnitkin tuli käydä pyytämässä kaupunginjohtajalota, joka on konsernijohtaja sekä kaupunginhallitus pitää tällä ohjeella tiukasti kiinni tarkoitusperistään ja teettää, mitä tahtoo.

    Ihan hyvä, taitaa eronnut toimitusjohtaja ajatella osakeyhtiölain ja valtuuksiensa ja vastuittensa
    kannalta. Kun tosi tulee esiin, toimitusjohtaja on vastuussa yhtiön toiminnasta.

    Osakeyhtiölaki kaikkineen menee ohi konserniohjemääräysten. Lukekaa , niin ymmärrätte Hanne Nivalan toimenpiteet ja ärtyneisyyden.
    Onnea ja menestystä valitsemallasi tiellä.

    "Osakeyhtiölaki kaikkineen menee ohi konserniohjemääräysten. Lukekaa , niin ymmärrätte"!

    Ei saatana! Mistä näitä tulee? Siis kumpi pitää lukea, osakeyhtiölaki vai konserniohje, vai molemmat! Oikein laintuntijat taas kehottelee lukemaan. Kehottelijat ei ymmärrä mistään laeista mitään. Oikeastaan ei mistään muustakaan yhtään mitään! Täällä ilkutaan nykyhallinnolle isolla äänellä, vaikka samanmielisiä on vain kourallinen!!!!

    Äänestä

  • Älä nyt rupea turhaan kiroilemaan (. Olitko viime pyhänä kirkossa?) On muuten syytä lukea sekä kaupungin konserniohje sekä osakeyhtiölaki. Osakeyhtiölain selostusosa, joka on saatavilla ainakin Kuntaliitosta.
    Kyllä se vain on niin, että laki menee ohi konserniohjeen.

    Äänestä

  • pistejaiiiiiii kirjoitti:

    Älä nyt rupea turhaan kiroilemaan (. Olitko viime pyhänä kirkossa?) On muuten syytä lukea sekä kaupungin konserniohje sekä osakeyhtiölaki. Osakeyhtiölain selostusosa, joka on saatavilla ainakin Kuntaliitosta.
    Kyllä se vain on niin, että laki menee ohi konserniohjeen.

    Höpö höpö TAAS! Mistä te olette keksinyt että osakeyhtiölakia olisi rikottu tai vaadittu jonkun rikkomaan sitä? Eihän tässä Pyhänetin tapauksessa siitä ole kysymys. Osakeyhtiölain mukaan osakeyhtiö voi olla ns. voittoa tavoittelematon! Tämä mainitaan yhtiöjärjestyksessä. Pyhäjärven kaupunki haluaa pitää tästä kiinni ja siksi halutaan pitää enemmistöosakkuus, jotta yhtiöjärjestystä ei muutettaisi vastoin Pyhäjärven kaupungin tahtoa! Osakeyhtiön toimitusjohtajan täytyy noudattaa osakkaiden tahtoa/linjauksia.

    Äänestä

  • Höpsistä taas. Ei voittoa tuottava yritys. Miokä se semmonen liiketoimintaa harjoittava yli kunnallinen firma on, ettei se saa tuottaa, jos kykenee. Siis pyhäjärvisten maksettavaksi, veronmaksajien maksettavaksi.
    Kyllä liiketaloudellisesti tulee tällaista yli kunnallista yhtiötä hoitaa, jotta se toimii omillaan,ei verovaroin. Riittää kun se on rakennettu verovaroin.

    Äänestä

  • liiketalous kirjoitti:

    Höpsistä taas. Ei voittoa tuottava yritys. Miokä se semmonen liiketoimintaa harjoittava yli kunnallinen firma on, ettei se saa tuottaa, jos kykenee. Siis pyhäjärvisten maksettavaksi, veronmaksajien maksettavaksi.
    Kyllä liiketaloudellisesti tulee tällaista yli kunnallista yhtiötä hoitaa, jotta se toimii omillaan,ei verovaroin. Riittää kun se on rakennettu verovaroin.

    Höpö höpö! Nyt et taida ymmärtää mistä on kysymys. Eihän kukaan ole väittänyt että Pyhänet Oy on tappiollinen yritys. Taitaa olla päin vastoin. Mutta tällaisen yrityksen, jonka asiakkaina on lähes jokainen (Pyhäjärvinen) talous, ei tarvitse maksimoida tuottoja. Riittää että yhtiö ei tuota tappiota ja palvelut toimii kuten pitää (sama koskee myös muita kunnallisia infraa tuottavia yrityksiä kuten Vesi/viemäri ja kaukolämpö)! Sinähän voit aivan mainiosti maksaa Pyhänetille ylimääräistä jos siltä tuntuu!

    Äänestä

  • yli.hilseen.menee kirjoitti:

    Höpö höpö! Nyt et taida ymmärtää mistä on kysymys. Eihän kukaan ole väittänyt että Pyhänet Oy on tappiollinen yritys. Taitaa olla päin vastoin. Mutta tällaisen yrityksen, jonka asiakkaina on lähes jokainen (Pyhäjärvinen) talous, ei tarvitse maksimoida tuottoja. Riittää että yhtiö ei tuota tappiota ja palvelut toimii kuten pitää (sama koskee myös muita kunnallisia infraa tuottavia yrityksiä kuten Vesi/viemäri ja kaukolämpö)! Sinähän voit aivan mainiosti maksaa Pyhänetille ylimääräistä jos siltä tuntuu!

    Joopa, joo. Mikäs vahti täällä houraa!! Kirjoituksista päätellen kannanottojakin!! HiHii luetaan yhtiön yhtiöjärjestys , jos se ei ole " salainen. Selänteen mukaan Paavo Leskinen ei lausu mitään, eikä kärsämäkinen? Höh! Ei kuntien omistamat yhtiöt toiminnassaan ole salaisia. Ei ole!
    Hoitavat julkista valtaa .

    Äänestä

  • höpö.höpö.hyväkkäät kirjoitti:

    Höpö höpö TAAS! Mistä te olette keksinyt että osakeyhtiölakia olisi rikottu tai vaadittu jonkun rikkomaan sitä? Eihän tässä Pyhänetin tapauksessa siitä ole kysymys. Osakeyhtiölain mukaan osakeyhtiö voi olla ns. voittoa tavoittelematon! Tämä mainitaan yhtiöjärjestyksessä. Pyhäjärven kaupunki haluaa pitää tästä kiinni ja siksi halutaan pitää enemmistöosakkuus, jotta yhtiöjärjestystä ei muutettaisi vastoin Pyhäjärven kaupungin tahtoa! Osakeyhtiön toimitusjohtajan täytyy noudattaa osakkaiden tahtoa/linjauksia.

    Taidat olla lähipiiristä ja arvelen, että ehkäpä hallituksen jäsen osakeyhtiöstä. Että silleen. Kirjoitellaan. Ei syytellä ihmisiä, jotka eivät kuulu "joukkoon". Eihan?

    Äänestä

No, näyttää että sieniä tulee sateiden ansiosta kuitenkin.

Äänestä
  • Sienimetsäänkö kepulit pakenee ja linja-autolla? No menkööt ja jääkööt sinne.

    Äänestä

Miten voiko Karjua lähestyä li-mäisessä kaatokännissä?

Äänestä
  • "Viherpuniikki":lle onko suvussa mielenterveysongelmia? Voiko Karjua lähestyä, kysyt?/kysyn?

    1Äänestä

  • outojuttu kirjoitti:

    "Viherpuniikki":lle onko suvussa mielenterveysongelmia? Voiko Karjua lähestyä, kysyt?/kysyn?

    nimimerkki" Viherpuniikki on täysi puniikki. Kirjoittaja tunnistettu ja tiedostettu. Että toivoa sopii, ettei enmpää hänen persoonataan avata. Hyss,hyss, Soitellaan?!!

    1Äänestä

  • Voitko arvailla, kenestä on kysymys?

    Äänestä

Kalajokilaakso | ti 28.8.2018 klo 19:13
Pyhänet alkaa ostamaan ICT-asiantuntijapalveluita M-Solutionilta

Emmi Tilvis

Pyhäjärven, Haapajärven ja Kärsämäen omistama verkkoyhtiö Pyhänet Oy alkaa ostamaan ICT-asiantuntijapalveluita M-Solutionilta. Aiemmin yhtiön omat työntekijät hoitivat nämä tehtävät. Pyhänetin kolme vakituista työntekijää irtisanoutuivat tehtävistään kesän aikana.

Sopimus on astunut voimaan 28.8.2018 ja on voimassa toistaiseksi. Sopimuksella Pyhänet turvaa asiakkailleen tuottamansa ICT-palvelut sekä häiriöttömän laajakaistaverkon toiminnan.

M-Solutions on Pyhäjärvellä vuonna 2016 perustettu yritys. M-Solutions Oy:llä on kokemusta

laajoista verkko- ja palvelinympäristöistä sekä palveluntuottamisesta.

Pyhänetin tärkein tehtävä on varmistaa toiminta-alueensa elinvoimaisuus mahdollistamalla kotitalouksille, yrityksille ja julkiselle sektorille toimivat ja turvalliset tietoliikenneyhteydet. "
----
M-Solutions http://www.m-solutions.fi/fi/yritys/henkilot/
Janne Montonen

Toimitusjohtaja

Asiakkuudet, liiketoimintaprosessien kehittäminen ja

kokonaisarkkitehtuuri
Antti Metsälä

Ohjelmistokehitys ja -testaus
Tiia Metsälä

Johdon assistentti

Äänestä
  • Onpa hyvä, että paikalliset ammattilaiset saatiin töihin ja rahat eivät valu haapajärvisille.

    Äänestä

  • EurotKotiin kirjoitti:

    Onpa hyvä, että paikalliset ammattilaiset saatiin töihin ja rahat eivät valu haapajärvisille.

    Hyvä ratkaisu. Asiantuntemus on kohillaan.

    Äänestä

  • Saattoi olla ohjastajille yllätys

    Äänestä

  • Kyllä nämä idiootit jaksaa! Voi Hyvää Sunnuntaipäivää!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Maksumiehiä.siinä kirjoitti:

Pyhänetti-- paras mies puikoissa tai ainakin oli kesäkuun 2018 asti , tosiasiaa yhtiön johtaminen olikin näköjään sekavassa liikkeessä maanalla voi voi.

Mitä tässä nyt enää epäilette syntyneitä hallintomokia missään muussakaan jutussa, sehän on fakta että meidän vanhimmat mestarit olivat pahimmat ja kalleimmat riippakivet kaudella 2013-2017.

https://www.kp24.fi/lehti/keskipohjanmaa/545822/pyhajarven-haapajarven-ja-karsamaen-kuntien-omistaman-pyhanetin-henkilokunta-irtisanoutui-tyorauha-m


TYÖRAUHA, siinäpä se, ei manuaaliohjausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu