E-laskujen siirto

TurhautunutYksi

Vaihdoin pankkia jo yli vuosi sitten. Minulla jäi joitain e-laskuja siirtämättä pankista toiseen. Joten niistä tulee silloin tällöin karhukirjeitä postilaatikkoon jotka sitten maksan.

Soitin yhteen paikkaan joka näitä laskuja lähettää ja pyysin lähettämään laskut suoraan minulle, niin ei onnistu!? Pitää mennä siihen pankkiin johon e-lasku tulee ja hoitaa asia sitä kautta. On erikoista mielestäni että laskun lähettäjä ei nykypäivänä pysty määräämään miten asiakas saa laskun?

Toinen erikoinen on että mielestäni sanoin ja pyysin vanhassa pankissa että tilini lopetettaisiin. Miten sinne voi mennä e-lasku jos se olisi lopetettu?

5

636

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • y7ywy3w3wwyh

      Vaihdoin pääasiakkuuteni S-Pankista OP:hen. Samalla tein OP:ssä uudet E-laskutilaukset. Kului kuukausi, kului toinenkin mokoma. Päätin sitten eräänä kauniina iltana ennen tv-uutisten alkua poistaa S-Pankista kaikki E-laskutilaukset, koska minulla oli ne jo OP:ssä tilattuna. Vaan mitä kävi? Telia ymmärsi, että haluan poistaa kaikki E-laskutilaukset pankista riippumatta ja siirtyä paperilaskutukseen. Lähettivät minulle PAPERISEN laskun, jolla oli hintaa 2,90 €. Kansan radioonko tässä pitäisi vielä soittaa?

      • sdfsdgsdg

        Viimeisin muutos on voimassa, joten jos sama e-lasku on määritetty eri pankkeihin ja sitten poistat e-laskun toisesta pankista, niin noinhan siinä käy. Eli ensin peruuta e-laskutilaus ja sitten vasta lisää se toiseen pankkiin.


      • emme

        Ne voimassa olleet e-laskutilauksen olisi pitänyt lopettaa ensin. Sitten kun laskutus on katki, niin tehdä ne uudessa pankissa.

        Pankin vaihtoa ei kannatta ajaa päivässä vaan pienessä erin. Eli siirtymäajan laskut olisi voinut hoitaa käsityönä, ja kun kukin e-laskun viimeinen lasku on maksettu, niin katkoo ne ja tekee sen uuden sopparin...


      • y7ywy3w3wwyh

        Olisin luullut, että jokaisella E-laskutilauksella on oma ainutkertainen indentifieri tai "kahva", joka sisältää myös tarkan tilausajan. Jos sama asiakas lähettäisi samana päivänä kahden eri pankin verkkopankista E-laskutilauksen, tuoreemman identifierin omaava tilaus voittaisi vanhemman. Jos jostakin syystä (esim. teknisen häiriön takia tai muun viipeen takia) vanhemman identifierin omaava E-laskuvaltuutus saapuisi tuoreemman jälkeen, se sivuutettaisiin kokonaan. Samoin voimassaolemattoman valtuutuksen peruutus sivuutettaisiin laskuttajan päässä kokonaan eikä alettaisi tehdä mitään ihme tulkintoja. - Mutta vaikuttaa siltä, että suomalainen E-laskutekniikka on kovin joustamaton ja sisältää 1920-luvun tekoälytekniikkaa.

        Kannattaakin tehdä ehkä niin, että vaihtaa E-laskupankkia laskuttaja kerrallaan eri päivinä:

        - Kun vanhaan pankkiin tulee E-lasku, tekee heti E-laskuperuutuksen vanhasta pankista mutta ei maksa vielä laskua.

        - Odotetaan noin vviikko tai 10 päivää ja maksetaan lasku uudesta pankista käsin samalla tehden sieltä E-laskutilauksen.


    • TurhautunutYksi

      Aivan, kansanradioon kai pitää vielä soittaa että saa hommat hoitumaan.

      Aivan älytöntä touhua mielestäni, miksei laskun lähettäjä muka pysty määrittämään miten asiakas saa laskun? Jos lopetan jonkun tilauksista joista saan e-laskun (vakuutus) ja tilaan sitten uudestaan niin kyllä lasku tulee sen jälkeen kotiini. Miksei näin voi tehdä jos asiakas pyytää että e-lasku siirretään? Vastaus on vaan että sinun on hoidettava tämä vanhassa pankissa...

      En ihmettele yhtään jos vanhemmilla ihmisillä on vaikeuksia nettipankkien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      183
      4255
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3150
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      28
      2835
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      59
      2721
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      55
      2660
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2595
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      13
      2333
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      86
      2045
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      147
      1959
    10. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1857
    Aihe