Montako laastarisuhdetta

sinulla on ollut? Oletko saanut niillä tavoittelemasi ja tarvitsemasi?

Saitko kestävän suhteen? Oletteko vieläkin yhdessä onnellisesti ?

Miksi hakeuduit laastarisuhteeseen?
8230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

En käytä laastareita. En tarvitse.

Äänestä

Pari, ja tähän samaan kivuliaaseen keissiin liittyen. En tullut hullua hurskaammaksi. Edelleen hakkaan päätäni seinään...

Äänestä
  • En+koskaan+laastarisuhteita.+Olen+aina+täysillä+toisen+kanssa.+Ei+siltä+väliltä.100%+uskollinen+yhdelle.

    Äänestä

3 kpl ja niistä on sellainen oisko 10 vuotta aikaa...tai ylikin

Nuori ikäni ja parisuhdekokemattomuuteni oli syy niihin.

En siis varsinaisesti erojen/taukojen tunnemylläkässä ymmärtänyt mitä koin ja mitä ne ”suhteet ” olivat.

Tunsin vain pahaa oloa jota toisen ihmisen ihailu ja läheisyys lievensi. Silti tunsin palavaa raivoa ja pahaa oloa päättyneestä suhteesta / tapahtuneista ja jollain tavalla kai tunsin mielihyvää ajatuksesta että ex näkee mut jonkun muun kanssa ja katuisi tekojaan.

Toisaalta tunsin jonkin tyyppistä ihastusta alkuun niitä laastareita kohtaankin jonka takia erehdyin luuleen sitä joksikin aidoksi ihastukseksi

En vain siinä iässä ymmärtänyt itseäni ja asioita miksikä tekojani nimitetään. En tajunnut mitä merkkaa laastarisuhde

Ahdistunut ja syyllinen olo oli koska jotenkin tunsin sisälläni että tää ei ole aitoa ja tunsin kauheaa kaipuuta vanhaan suhteeseen ja pelkäsin ajatusta et se ex löytää uuden. Minulla oli jonkinlainen hätä enkä osannut päästää irti exästä enkä toisaalta raivoni takia halunnut palata suhteeseen

Toinen oli pelkkä tauko ja lopulta palasin yhdessä päivässä uudesta suhteesta vanhaan suhteeseen.

Laastarisuhteet ei olleet kestäviä. Ei aitoja. Tuotti kaikille osapuolille pahaa oloa. Minuakin syytettiin tunteilla leikkijäksi jonka kiistin silloin koska en ollut tahallaan niin tehnyt

Nuoren ikäni takia en vain ollut ihan kartalla omista tunteista ja asioista mitä minu sisällä tapahtui

Nyt olen kokenut ihmissuhteissa ja parisuhteistakin kokemusta sen verran että osaan käsitellä ikäviä tunteita, sydänsuruja ja pettymyksiä kypsemmin. Tunnistan myös jo millainen on laastarisuhde ja mitkä tunteet minulla on sisälläni sillon.

Tiedän nyt kokemuksesta ettei ne hyödytä ketään ja tuo paljon pahaa mieltä.

Sitä se ikä ja kokemus teettää. Ensin pitää juosta täysillä puuta päin jotta tietäisi että se ei kannata vaan se sattuu

Äänestä

Teit sitten itsellesi kysymyksen.

Äänestä

Ei yhtään.

Äänestä
  • Ei oo kans ollu yhtää.

    Äänestä

Viisi. Hyvin lyhyitä. Oli niin helvetillinen ahdistus jätetyksi tulemisesta, että kelpasi kaikki miehet. Yhdellä oli hieno auto, toisella rahaa, kolmas oli nuori, neljännen iskin baaritiskillä, viides ei kiinnostanut yhtään. Siihen loppui. Reilu vuosi meni. Ei syntynyt mitään aitoa. Ei kyllä ahdistanutkaan enää tuon ruljanssin jälkeen. Vähän kuin olisi painajaisesta herännyt tai kännistä selvinnyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gallup kirjoitti:

sinulla on ollut? Oletko saanut niillä tavoittelemasi ja tarvitsemasi?

Saitko kestävän suhteen? Oletteko vieläkin yhdessä onnellisesti ?

Miksi hakeuduit laastarisuhteeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu