Tieteellinen tutkimus on osoittanut, että ihminen ei voi kehittyä apinasta.
Tiede 2018:Ihminen ei ole voinut kehittyä apinasta
3
81
Vastaukset
- Tosi.on
Ei olekkaan, apinalla ja ihmisellä on yhteinen esi-isä.
Jos ihminen ei ole kehittynyt apinasta, niin mistä sitten mielestäsi? Mitä mielestäsi tarkoittaa se, että apinalla ja ihmisellä on yhteinen esi-isä ellei se tarkoita sitä, että ihminen on kehittynyt apinasta? Ystävä hyvä, tämä tarkoittaa samaa asiaa.
No ei ihan näinkään. Taksonomisesti ihminen ON apina aivan samoin kun olemme eläimiä tai selkärankaisia:
Domeeni: Aitotumaiset (Eucarya)
Kunta: Eläinkunta (Animalia)
Pääjakso: Selkäjänteiset (Chordata)
Alajakso: Selkärankaiset (Vertebrata)
Luokka: Nisäkkäät (Mammalia)
Lahko: Kädelliset (Primates)
Osalahko: Apinat (Simiiformes)
Heimo: Isot ihmisapinat (Hominidae)
Suku: Ihmiset (Homo)
Laji: sapiens
Ja muistutettakoon, että rakenteellisiin samankaltaisuuksiin perustuvan taksonomian luokittelun keksi harras kristitty Carl von Linne 100 vuotta ennen Darwinin julkaisemaa "Lajien Syntyä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1443120Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472428Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462343- 981985
- 241883
- 281596
- 221584
- 1501411
- 341233