Suomen venelehtien taso on surkea. Vene-lehden sivumäärä on pienentynyt ja sisältö entistä yksipuolisempi. Tylsät matkakertomukset vievät liikaa tilaa. Testit ovat sutaistuja. Duncer joutaa amazonille! Kippari-lehdestä ei viitsi edes puhua. Veneilyliiton ja Purjehtijaliiton lehdykät ovat lehden irvikuvia, pelkkiä puffi-julkaisuja. Venemestarista ei vielä tiedä, mitä siitä kehittyy - pahalta näyttää niin kuin aina käännöslehtien ollesa kysesssä. Voi kun olisi Ruotsin Båtägaren veroinen lehti meilläkin! Muistatteko Venemaailman - se oli hyvä. Muistaakseni Vene-lehti/ Yhtyneet Kuivalehdet osti sen pois markkinoilta, kun se oli vahva kilpailija. Sitä on usein ikävä. Se oli hyvä ja monipuolinen lehti.
Venemaailma-lehteä ikävä
H-jnen
61843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
01/05 Venemestari oli hyvin mielenkiintoinen lehti. Itse olin kiinnostunut siitä vanhan perämoottorin huolto jutusta ainoa huono puoli oli, että jatkoa tulee ensilehdessä, joka taas maksaa oliko se 6,5e... Mutta tälläisiä vanhojen koneiden ehostusta lisää alle 20hv koneista!.
Muuten suomalaisissa venelehdissä on todella surkeita asioita, koska niissä yleensä vertaillaan
jotain älyttömän kalliita jenkkiveneitä tai 100 000e purjeveneitä eihän niitä voi ostaa suomen kansasta kuin muutama%..
Ajatellaan, että monella olis kuitenkin varaa ostaa joku tasaperävene ja siihen 20hv tai pienempi kone niistä enenmän juttua!!!!!!!
Älkää nyt yhden ainoan ja ensimmäisen numeron perusteella Venemestaria vielä naulitko. Tosin Venemestarin osalta sinä et näin jyrkän kategorisesti tehnytkään, muut sen sijaan ovat näin tehneet, lähes poikkeuksetta. Annetaan lehden yrittää vaikkapa yhden vuoden ajan ja kommentoidaan kriitisesti vasta sitten. Ja sivumääräkin oli ekanumerossa melkoinen, ei suinkaan mikään lehdykkämalli.
Päätoimittaja on veneilyn mestari, antakaa hänelle aikaa hakea paikkansa. Tietoa ja taitoa varmasti on muutenkin toimitustyön takana, tunnen useita Helsingin Navigaatioseuran laadukkaita toimihenkilöitä.
kiinnostais,kuka tällaista venelehteä julkaisee,kuka päätoimittaja,itse en ole laitetta nähnyt mutta taidan kohta ostaa,yleensä jos kriitikot teilaa jonkun jutun niin köyhä mitään tietämätön yleisö hyväksyy ja pitää jopa hyvänä.voisko peräti tilata?
Lehden sivulta 120 löytyy seuraavaa:
"Venemestari-lehteä kustantava Dominova Oy julkaisee myös viittä pörssilehteä. Vene-, Autopörssi, ...
...
kuuluu ruotsalsi-norjalaiseen Hjemmet Mortensen-konserniin, jonka taustalla ovat Egmont Tanskasta ja Orkla Media Norjasta."
Eli näyttäisi lehdellä taustavoimia olevan.
..löytävät hyvin samantapaisen sisällön Praktiskt Båtägande -lehdessä. Paljon käytännön huolto- ja asennusjuttuja ym., jonkin verran matkakohteita ja muuta, eikä juuri lainkaan muotivaatteiden ja katumaastureiden esittelyä.
Venemestari tarvii varmaankin vähän aikaa, että pääsee ruotsalaissisarensa tasolle.
Näin on!