Neljä naista saa syytteen Tomi Metsäkedon herjaamisesta (törkeät kunnianloukkaukset). Ja niinkuin täälläkin rusikoitiin ja haukuttiin Tomi pystyyn. Ehkäpä se juttu ei ollutkaan ihan niinkuin juoruämmt halusivat asiat olevan.
Juttu vipattu Etlarista.
Hyvä juttu, että vihdoinkin joku oikea julkimo vie törkeät herjat raastupaan. Hyvä Tomi!
Juttu vipattu Etlarista.
Hyvä juttu, että vihdoinkin joku oikea julkimo vie törkeät herjat raastupaan. Hyvä Tomi!
Vastaukset 50
Vanhimmat
Olen samaa mieltä.
Onkohan televisiosta tuttu juontaja yksi heistä...
Tiedän ketä tarkoitat. Kyllä se pian sen instassaan itkee.
Jos on, niin eikös sille eukolle pitäisi antaa potkut tai vähintäänkin pistää hyllylle telkkarihommista. Annettiinhan Tomillekin kenkää, vaikkei sitä mistään virallinen syyttäjä ole syyttänytkään.
Ilman muuta pitäisi. Oli niin varma syytöksissään.
Sanokaa reilusti vaan Maria Veitola. Toivon, että on syytettyjen joukossa.
Ihan oikein on että naiset päätyvät raastupaan vastaamaan sanoistaan....ei kenenkään mainetta saa mennä pilaamaan julkisesti,asianomainen joutuu siitä moninaisiin kärsimyksiin.Toivottavasti myös saisivat kunnon rangaistuksen koska ihan tahallaan Metsäkedon mainetta halusivat pilata...hyi hyi...missä on sisäinen sivistys,sitä ei koulussa opita...näköjään.
Lesboilla on vimmattu halu haukkua miehiä. Jos esim. osaston lääkäri tai psykologi on mies ja osastoa hallitsee lesbo niin hyvällä syyllä voimme puhua sairaasta työyhteisöstä. Toiset kääntyvät hallitsevan lesbon myötäilijöiksi ja kaaos on valmis.
Eiköhän tämä hemmo ole itse maineensa pilannut.
Kysehän on vain tasoeroista,tuskin se ketään on sentään raskannut , mutta käyttäytynyt öykkärimäisesti ja iljettävästi kyllä.
Eri asia on miten paljon tältä pelleltä on lupa kuvatunlaista käytöstä kestää.
Fiksumminkin olis naiset voineet asian hoitaa , joukkohysteria ei ikinä saa mitään asiallista aikaiseksi.
Tietysti on herkempiä ja kokemattomampia yksilöitä, jotka ei tälläistä känniääliö tapausta kykene sietämään- miksi pitäisi?
Aika tehokkaasti on saatu suitsittua kaikki kriittiset kommentit herrasta itsestään. Se kai oli tarkoituskin, kun rikosilmoituksia lähdettiin tekemään? Täälläkin näemmä vain puolustelijat uskaltavat kommentoimaan. Mielenkiinnolla seuraan miten käy. Keiden nilkkoihin pilkka lopulta osuu? It's not over until the fat lady sings!
Juuri niin. Maria on ihana.
Jaa-a...ei savua ilman tulta. Entäs jos Tomi Metsäketo onkin syyllinen?
Käy kuten Jari Sillanpäälle :))))
Eli pakenee Bangkokin vapaaseen ilmapiiriin. Siellä riittää metaa ja ahdisteltavia naisia sekä miehiä.
Ihan hyvä, että Tomi vie asian eteenpäin. Kyllä somessakin pitää olla rajat ja käyttäytymissäännöt. Aika paljon on Tomi joutunut kärsimään ammatillisesti.
Niin, ei kannata ahdistella naisia, menee maine ja työ.
Tälläkin palstalla meuhkanneet ja Tomin ennakkoon tuominneet ovat pelko pehvassa nyt hiiren hiljaa...
RailiSontanen esiintyy taas asiantuntijana vaikka ei tiedä asiasta enempää kuin kukaan muukaan. Häpeisit!
Johan sitä taas riemastuttiin. Miten niin asiantuntijana? Asiastahan uutisoitiin likimain kaikissa valtakunnan medioissa. Sitä oppii paljon, kun lukee muutakin roskalehtiä.
Femakot hiljaa. Ahdistelu on jokamiehenoikeus.
Et ole tainnut saada tissiä lapsena eikä isonakaan...
D`asiaa Argentosta tai Kiinasta, aivan sama...
Jenkeissäkö ei ilmeisesti kannata vetää ketään oikeuteen kunnianloukkauksesta, koska oikeudessa sitten kaivellaan kaikenlaisia enemmän tai vähemmän tosia salaisuuksia esiin menneisyydestä ja koko oikeudenkäynti on aikamoista loanheittoa? Mites asia menee täällä Suomessa? Käsitelläänkö käräjillä ollenkaan kunniansa menettäneen tekemisiä? Jotenkinhan syytettyjen pitää saada itseään puolustaa. Jos mitään epämääräistä ei ole tapahtunut, kunniaa on loukattu, mutta jos jotain on tapahtunut, syytetyt eivät ole loukanneet kunniaa? Onko oikeusoppineita paikalla vääntämään rautalangasta? Kuinkahan tässä vielä käy?
Suomessa pitää tehdä rikosilmoitus/tutkintapyyntö ja silloin vasta käsitellään ja silloinkin, jos yleinen syyttäjä päättää syyttää. Nämä naisethan eivät ole tehneet (kait?) Tomista tutkintapyyntöä poliisille. Ei silloin Tomia syytetä/tuomita mistään ja hänen asioitaan ei pengota, kuin siltä osin, mitä kuulustelupöytäkirjassa on mainittu tai koskee syytettyjen kuulusteluissa kerrontaa.
Oletko Raili oikeusoppinut?
Sivistynyt henkilö tietää nuo asiat lukemalla muutakin kuin Seiskaa ja juorupalstaa.
Onko Raili sivistynyt henkilö?
Täähän on ton törkimyksen kosto.
Hyvä, että juttu katsotaan loppuun asti.
Vaikeus on siinä, että näissä jutuissa on yleensä sana sanaa vasten.
Eiköhän ton operettisankarin ole myös todistettava itsensä syyttömäksi herjoihin
Sieltä ne naikkosten syytökset löytyy facen sivuilta.
Onko siellä se nikki "yazkanbabe"?
Eihän Tomin tarvitse itseään todistaa syyttömäksi, hänhän ei ole syytettynä. Nämä naiset sen sijaan olevat, eräskin kaverinsa puolesta, sermin takaa. Ja naama sata varmaan tulee esiin. Kaveri kiittää ja kuittaa.
"Ehkäpä se juttu ei ollutkaan ihan niinkuin juoruämmt halusivat asiat olevan."
Saa nähdä mitä kaikkea tulee esiin, kun syytetyt pääsevät kertomaan oman puolensa asiasta.
Johan syytetyt ovat päässeet kertomaan oman puolustuksensa. Eipä näyttänyt nappiin menevän, koska syyttäjä ei tykännyt naisten kertomasta.
Raili ja Railin äitikin opettavat: Jos joku ahdistelee, eikä hänestä ole mitään hyvää sanottavaa, täytyy pitää suu kiinni.
Tai ”ihan hyvä poika se Tomi on, pojat nyt vaan aina ovat poikia.”
Sääliksi käy, jos todella on niin, että nämä käräjille haastetut kirjoittelijat eivät olleet koskaan edes nähneet Metsäketoa, vaan yllytettyinä postailivat lämpimikseen toisen tai viidennen käden juoruja tosiasioina eteenpäin. Malliesimerkki siitä, mitä netissä ei kannata tehdä.
Miksi tää Raili aina nii hanakasti tuomitsee naiset? Millä perusteella uskoo Tomin puhuvan totta? Olisko vaan kolmannen tai neljännen käden tieto vaan Railillakin?
Saman voi kysyä toisin päin. Miksi uskot, että näiden naisten puheet ovat totta? Ei pitäisi somessa avata suutaan sen halun nälvimiseen ollessa kyseessä.
Miten niin tuomitsen naiset? Nythän sä valehtelet niin, että nenäsi kasvaa nopeammin, kuin Pinokkiolla.
Olen aina puolustanut juuri niitä, ketkä ovat joutuneet kohtuuttoman herjan ja valehtelun kohteeksi. Naisista mainittakoon Johanna Tukiainen, Martina Aitolehti, Jasmin Mäntylä, BB-Janita, Sara Sieppi jne. jne..... lukuisa joukko muita naisia.
Vaikka en pidäkään noiden joidenkin julkimoiden elämäntavasta ja -arvoista, niin se ei tarkoita suinkaan sitä, että hyväksyisin kaiken paskan mitä niistä kirjoitetaan ja siksipä olen teidän mielestänne röyhkeästi puolustanut heitä (en siis heidän tekemisiään) herjoilta.
Oikeesti siinä mahtaa tuomari pudistella päätään, kun kuuntelee niiden naisten selityksiä. Ne ovat olleet tyyliin, mä olin kuullut.... mun tuttu kertoi..... mä luulin..... mä uskoin, että on totta, kun se ja se kertoi.....mä luotin....
Noinhan ne juoruakat selostelee tekojaan, kun joutuvat vastaamaaan sanomisistaan. Toivottavasti tuomari on oikeudenmukainen ja rysäyttää kunnon tuomiot (naisillehan annettiin mahdollisuus sopia Metsäkedon kanssa, mutta se ei heille kelvannut). No hoviinhan nuo juoruakat valittaa kuitenkin, jos on vaan rahaa millä mällätä.
Kyllä se varmaankin on totta, että Tomi Metsäketo on tuntenut olevansa lainsuojaton, kun tuollainen juoruakkalauma on jahdannut häntä (Veitola etunenässä). Ihan oikeesti toivon kunnon rapsuja noille. Onhan sen tuomarinkin osattava arvioida, että jos neljä akkaa on noin päälle käyviä, niin mitä tarkoittaa kun samanlaisia otuksia ryntää "iholle" 54 tuhatta.
Näin toivon minäkin ja josko se silloin rajoittaisi näitä lukemattomia eri henkilöihin kohdistettuja perättömiä puheita ja pelkkiä herjoja.
Minua on huoritellut, haukkunut lehmäksi, tyrkyksi, jne. Se on fakta. Ei perätön juttu. Joten voit puolustaa miten kovaa haluat, minä olen itkenyt ja pelännyt niiden viestien takia.
Kukas tuollaista on tehnyt? Miksi et käytä sinulle suotua oikeutta. Poliisin pakeille tekemään tutkintapyyntö, jos tunnet sinua loukatun tai pelkäät.
Juuri sen pelon takia mitä minulle on aiheutettu, suorastaan uhkailtu, en ole mennyt poliisin puheille. Ja valitettavasti tekstareilla huorittelu ja muu haukkuminen ei ole poliisin mielestä vakava rikos, vaikka se uhrista tuntuisi kuinka pahalta ja nöyryyttävältä. Mutta työnsä menettänyt kostaa uhreja pyolustaneille, jotka ovat ilmaisseet asiat liian värikkäin sanankääntein. Se on niin surullista, kunpa olisi rohkeutta ja kunpa poliisi ottaisi vakavasti tällaiset tekstarit.
Kaveri tulee sitten naamallaan julki...tulet saamaan kovasti kiitosta. Varmaan kaiken arvoista...
"Juuri sen pelon takia mitä minulle on aiheutettu", uhrautui kaverisi ? Hän, eikä sinä, tule lööppeihin. Ihan kiva.......
Sinullahan oli ns. tuhannen taalan paikka hakea oikeutta, vaikkapa sermin takaa.
Joutaisi tämä koko palsta poseen, niin ala-arvoista tekstiä täällä tuutataan julkimoista.
Kaikki talikolla heitettävä alkaa jenkeistä. USA on aivan Median-kaaoksessa juuri nyt. Venäjää on syytetty vuosikaudet osallistumisesta USAn vaaleihin, Trumpin valinnassa, vaikka yhtäkään todistetta ei kukaan pysty siitä esittämään. Nyt on seksuaalisen väkivallan vuoro. Moni julkinen
ja kallispalkkainen mies on saanut potkut työstään, naisten syytösten takia, vaikka mies olisikin aivan syytön. Se kaikki on nyt muotivillitys, joka rikkoo ihmis-suhteta, ja tuhoaa perheitä, mutta mitäs siitä väliä, kun vain lakimiehet saavat päätökset omaan "salkkuunsa rahoineen". Valantehneet todistukset
eivät enää merkitse mitään. Yhteiskunnan rappeutuminen saa lisävauhtia ihan päivittäin.
Somevillitys on ohimenevä ilmiö.
10 vuoden päästä on uudet villitykset ja meiningit.
Maailma on niin tupaten täynnä informaatiota, että ihmiset palaa juurilleen.