Ilman korttia ajo ja sen sakot

Pyha_jonne

Eli nyt on koko kesä päristelty suzukil ympärikylää (alle 15v) seuraavana kesänä si kevari. Mutta kysymykseni oli että jos nyt jään kiinni ja se päivä sakko tulee siitä isin palkasta joka on noin 16 tuhatta euroa kuukaudessa. Kuinka paljon maksaisi tämä päivä sakko jos jäisin kiinni?

Kiitos.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurrrrristi

      Sinusta on kehittymässä hyvää vauhtia nuorisorikollinen. Alle 15 vuotiasta ei voi sakottaa, sillä hän ei ole rikosoikeudellisesti vastuussa teoistaan.
      Huoltajillasi on kuitenkin valvontavelvollisuus, jonka vuoksi huoltaja ei saa luovuttaa moottoriajoneuvoa ajo-oikeudettoman kuljetettavaksi.
      Isäsi tuloilla sakko moottoriajoneuvon luovuttamisesta ajo-oikeudettoman kuljetettavaksi olisi n. 1500 euroa.

      • Pyha_jonne

        Mitäs jos isä ei ole tietoinen asiasta muuttaako se mitään?


    • jurrrrristi

      Liikenteessä ajoneuvot ovat joko luvallisesti, tai luvattomasti. Liikenteessä luvattomasti olevan moottoriajoneuvon kuljettaja on syyllistynyt rikoslain 28 luvun mukaiseen moottorikulkuneuvon käyttövarkauteen, mistä tuomitaan sakko - 1,6 v. vankeutta, ellei ajoneuvo ole hänen nimissään.
      Isäsi selitys, ettei hän tiennyt perheessä olevasta moottoriajoneuvosta tuskin menisi oikeudessä läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1369
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1154
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      199
      1147
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      208
      1146
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      983
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      125
      850
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      778
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe