Kun nyt on vouhotettu taksi vap

audesta paljon , niin minkä Hki Vantaan asema sekotettiin täysin, eriarvoisia kaistoja pitää olla , vapaus piti olka sitä että kaikki odottaa samassa jonossa, pitää vaan vapautus ampuu alas ja laittaa byrokratia vaikeuttamaan , loppuis tappelut kuskien kesken kun kaikki on samassa jonossa. Jo vuosikymmenet piti vantaalaisten kanssa kinata jono järjestyksestä joten missä nyt se vapaus on saatana !!!!!
7392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei ole mitään vapautta tässä maailmassa köyhällä. Valta vaihtuu milloin millaisella verukkeella. Mutta vapautta se ei tuo. Uudet johtajat jaa uuden aikakauden. Mutta se on vaihtelua vanhaan.

Äänestä

Sulla on vapaus valita taksifirma jolla on parempi jono ihan samalla tavalla kuin asiakkaalla on vapaus valita sen parhaan firman taksi.

Äänestä

ja mulla on vapaus valita minkä firman taksi haluan

Äänestä

Kuule kymmenien vuosien jälkeen en todellakaan harkitse jotain kovasen tai Kajon ym firmoja , ammatti minkä on saavuttanut ei näissä höpö firmoissa saa haihtua ilmaan. Ajatelkaa nyt Kajonin ulkom kuljettajaa koka ajelutti pientä tyttöä pari tuntia ympäri Espoota rikkoen vielä auton eikö löytönyt perille ,näistä saadaan kuulla vielä paljon.

Äänestä
  • Itse olet höpöhöpö. Juntti joka luulee mutta ei mistään mitään tiedä. Itse en todellakaan harkitse mitään puskajussia sinisellä skodalla iltaani pilaamaan. Jos kajon mokaa miten se liittyy kovaseen?
    Jos liittyy, liittyy se sitten kaikkiin takseihin. Myös sinuun höpöhöpösuhari. 32 vuotta arvannut ja pärjännyt hyvällä tuurilla. Hyvää jatkoa osaaja.

    Äänestä

  • kylläsaahalvallaajaa kirjoitti:

    Itse olet höpöhöpö. Juntti joka luulee mutta ei mistään mitään tiedä. Itse en todellakaan harkitse mitään puskajussia sinisellä skodalla iltaani pilaamaan. Jos kajon mokaa miten se liittyy kovaseen?
    Jos liittyy, liittyy se sitten kaikkiin takseihin. Myös sinuun höpöhöpösuhari. 32 vuotta arvannut ja pärjännyt hyvällä tuurilla. Hyvää jatkoa osaaja.

    No kovasella ei pääse perille siten liittyy. Tai eihän kovasta edes ole enää.

    Äänestä

Taksien ”vapautus” tarkoittaa ainoastaan näitä asioita:

Luovuttiin taksien määrällisistä kiintiöistä eli autojen määrää ei enää rajoiteta.

Ennen taksien enimmäistaksat vahvistettiin yhteiskunnan taholta, eli autoilijat saava itse määrätä taksansa nykyisin.

Ennen taksiautojen piti täyttää tietys mitat, mm. neliovisuus oli oltava. Nyt taksiksi kelpaa kaikki henkilöautot, pakettiautot, kevyet nelipyörät (= ns. mopoautot), kolmipyörät ja mönkijät. Linja-autolla ei taksiliikennettä saa harjoittaa.

Ennen oli taksien päivystettävä, eli aina piti olla pikkupaikkakunnillakin päivystys 24/7, nykyisin saa ajaa milloin vain ilman päivystysvelvoitetta.

Nykyisin taksit saavat jäädä odottamaan asiakaitaan mille tahansa paikkakunnalle Suomessa Ahvenanmaata lukuunottamatta, kun ennen oli palattava takaisin omalle luvassa mainitulle ajoalueelleen.

Tässä pääpiirteittäin tämä uudistus.

Lehdistä olemme sitten lukeneet jo näin uuden lain alkuaikoina, miten uudistus on mennyt. Onko se ollut hyvä vaiko huono.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stadilainenkokenut kirjoitti:

audesta paljon , niin minkä Hki Vantaan asema sekotettiin täysin, eriarvoisia kaistoja pitää olla , vapaus piti olka sitä että kaikki odottaa samassa jonossa, pitää vaan vapautus ampuu alas ja laittaa byrokratia vaikeuttamaan , loppuis tappelut kuskien kesken kun kaikki on samassa jonossa. Jo vuosikymmenet piti vantaalaisten kanssa kinata jono järjestyksestä joten missä nyt se vapaus on saatana !!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu