Kun joensuuta nyt rakennetaan sieltä ja täältä niin kuka tietää sanoa missä sijaitsee kunkin kaupungin alueen väestön suojat ?omakotitalojen ja rivitalojen kohdalla se on on kyllä hämärän peitossa.
-penttilä
-hukanhauta
-karsikko
-niinivaara
-rantakylä
-utra
-noljakka
-keskusta
-karhunmäki
-multimäki
-linnunlahti
-vehkalahti
Missä sijaitsevat väestön suojat näinä leottomina aikoina,ja kuinka suuria ne ovat ym?
-penttilä
-hukanhauta
-karsikko
-niinivaara
-rantakylä
-utra
-noljakka
-keskusta
-karhunmäki
-multimäki
-linnunlahti
-vehkalahti
Missä sijaitsevat väestön suojat näinä leottomina aikoina,ja kuinka suuria ne ovat ym?
Vastaukset 13
Vanhimmat
kävele ihmeessä kyseisillä kaupungin osissa.. huomaat selvästi :D miten voit olla niin sokea että et ole huomannut. saat tiedon joensuun teknisestävirastosta.
Yleiset väistönsuojat:
Penttilä = siinä koulun alla
Hukanhauta -niinivaara - karhumäki = sairaalan vieressä ne helvetin suuret ovet.
linnunlahti = Mm."palloilukeidas"
Noljakka = N.ostarin alla
Väistönsuoja ei ole Mikään pommisuoja,,, vaistönsuoja on vain turvallinen kokoontumispaikka, jos olisi olisi jotain väistön hallintaan liittyvää.
sokea_olet -nimimerkki ei ole ihan perillä asiasta... Ei se kävelemällä eikä katsomalla selviä! Esim. ne hel*etin suuret ovet" ei ole automaattisesti mikään hukanhautalaisten väestönsuoja. Olin itse alueella asuessani tekemässä talonyhtiön pelastussuunnitelmaa ja väestönsuojaksi varmistin pelastuslaitokselta Linja-autoaseman - joka sittemmin purettiin. En tiedä miten väestönsuoja-asian kävi, sillä asun ihan toisaalla nykyisin.
Utran väestönsuojat missä ne ovat
Utran saaressa
Utran ala asteella ovat
Pummisuojat ovat hyvässä käytössä sillä jotkut käy niissä KAKILLA!
pommisuojia ei enään saa olla. näin on herrat suuressa viisaudessa ovat päättäneet. itse saa rakentaa "perunakellarin" joka kestää vaikka suurentulvan ja ydin rajähdyksen vieressä.. mutta pommisuojaa ei saa rakentaa.. vain väistönsuojan :DD kyllä suomi on hullu paikka.
Sisäiset vihollisemme koko ajan väsäävät uusia sääntöjä ulkomaalaisten määräysten mukaan.
Näin meilläkin mutta ei paljoa auta 20 ihmistä ei mahdu pepuna kellariin .tankki on täynnä ja suunta etelä suomi
Sääntöjä riittää vaan ketä ne oikeasti kiinnostaa 🤪
Miettikääs kannattaako tämmöisiä asioita huudella täällä kylillä, no vahinko on jo tapahtunut
pommisuojat on lukittu. Ei sinne pääse kukaan.
Iigoreille kuten sinulle ei väestönsuojia kerrota. Iivanat aktivoituneet