Miten MEPit hoitavat hommansa?

Juoropian

Sattui silmiin kolumni, jossa pohditaan, kuka on paras suomalainen meppi. Erittäin vaikea päättää:

https://www.vihrealanka.fi/blogi-eu-kolumni/kuka-on-paras-suomalaismeppi

Ainakaan se ei ole Paavo Väyrynen (ex), joka ajoi Kepun maatalostukia vastustavaan liberaaliryhmään, ja jolle koko Europarlamentti nauraa:. Värynen muistetaan Muna-Paavona (Eier-Paavo, Paavo the Egg), sillä hänellä oli parlamentin ravintolassa tapana kätkeä 50 centin muna ilmaisen salaatin alle.

9

230

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennustelija

      Suomalaiset mepit on tyhjien tuolien täyttäjiä. Yksikään ei ole saanut mitään aikaiseksi.
      Mitä merkittävää Suomen kannalta, nämä tyhjäntoimittajat ovat tehneet.
      Ei mitään.............................

    • realiteettiä

      Mepit ovat suojatyöllistettyjä jämiä kotimaastaan . Sanoisimpa politiikan roskia mut en uskalla , erottavat vielä minut .

      • tarkkanäköinen

        Ei sun lopputiliä kannata pelätä, nehän on niitä parhaita tilejä


    • Quixote

      Kolumnisti hallitsee selvästi asiansa. EU on vaativa päätöksentekoympäristö, jossa tarvittaisiin teräviä, kielitaitoisia ja kansainvälisesti suuntauneita aivoja. Suomesta sinne yritetään lähettää kaiken maailman eläköityneitä siltarumpupoliitikkoja.

      • Weijo_Esso

        Samaa mieltä. Puolueet näyttävät liiam usein pitävän EU-parlamenttia jonkinlaisena veteraanien kunniallisena kaatopaikkana.

        Tuo Pettersson on aika outo ilmiö: avusti EU:ssa demaria, mutta kirjoitti samaan aikaan vihreiden lehteen, vasemmistolaiseen Voimaan ja oikeistolaiseen Imageen. No, hyvälle kirjoittajalle löytyy aina töitä. Aika huikean uran tehnyt nuorehkoksi naiseksi:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Maria_Pettersson


      • Juoropian
        Weijo_Esso kirjoitti:

        Samaa mieltä. Puolueet näyttävät liiam usein pitävän EU-parlamenttia jonkinlaisena veteraanien kunniallisena kaatopaikkana.

        Tuo Pettersson on aika outo ilmiö: avusti EU:ssa demaria, mutta kirjoitti samaan aikaan vihreiden lehteen, vasemmistolaiseen Voimaan ja oikeistolaiseen Imageen. No, hyvälle kirjoittajalle löytyy aina töitä. Aika huikean uran tehnyt nuorehkoksi naiseksi:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Maria_Pettersson

        Pettersson on kyllä omapäinen, eikä kunnioita kuvia. Ei liittynyt demareihinkaan, vaikka avusti demarimeppiä. Saattaa nousta hyvinkin korkealle journalistien arvostushierarkiassa. Ellei nyt jo sitä ole.


    • rutkaparannus

      Kyllä meppien taso paranee rutkasti Timo Soinin palattua EU:n.

    • Nollaa_näyttää

      Mitä kansainvälinen nahjus Soini sai siellä viimeksi aikaan. Tulos: plus/miinus 0.

    • MepitEUnMannekiineja

      Meppien tarkoitus on näyttää valitsijoilleen että eu on demokraattinen järjestö mitä se nyt ei ole vaan komissaarit ja eumaiden pääministerit päättävät päälinjat silläaikaa kun mepit askartelee sinänsä tärkeiden erui eumaiden lakien ja asetusten yhteen sovittamisen kanssa. Jos eu olisi demokraattinen niin mepit päättäisivät tärkeät asiat ja komissaarit ja pääministerit puuhastelisi eu maiden lainsäädännön yhteen sovittamisen kanssa, jonka mepit sitten käsittelisivät ja hyväksyisi tai palauttaisivat takaisi valmisteluun. Eun epädemokraattisuutta lisää myös globaalien yritysten ja liikepankkien lobbarien suuri vaikutus eu:iin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe