Reaganilta: Kärsämäen sillat kestäviä

Suomessa on 76 erittäin huonokuntoista maantiesiltaa ja kuusi rautatiesiltaa, ilmenee Liikenneviraston tilastosta. Kärsämäen osalta liikennevirasto arvioi siltojen olevan kunnossa. Sitä vastoin Pyhäjärvellä huonokountoisia siltoja arvioidaan olevan neljä, joista yksi on vuonna 1966 rakennettu Pyhäjärven silta. Haapajärvellä huonokuntoisia siltoja on kaksi ja Haapavedellä niinikään Joutennivan (vuonna 1973 rakennettu) silta on todettu heikkokuntoiseksi.

Siltojen tarkastusjärjestelmä on Suomessa sillä tasolla, että tähän mennessä siltojen heikkenemiseen on päästy puuttumaan ajoissa. Liikenneviraston silta-asiantuntija arvioi, että korjaustarve arvioidaan aina siltakohtaisesti. Mitään yksiselitteistä aikajännettä ei voi määritellä, miten kiireellisesti asiaan on tartuttava. Yksi korjaukseen vaikuttavista kriteereistä on tien vilkkaus. Myös tyydyttävässä kunnossa olevia siltoja korjataan jo sekin vuoksi, että estettäisiin niiden rapistuminen huonokuntoisiksi.

Raskaan liikenteen etujärjestön Suomen Kuljetus ja Logistiikan (SKAL) toimitusjohtaja Iiro Lehtonen arvostelee hallituksen suunnitelmia leikata tieverkoston korjausvelkaa ja ylläpitoa koskevaa rahoitusta. Hänen mukaansa kuljetusalalla on nähty, että tieverkoston kunto on rapistunut vuosi vuodelta. Näin on erityisesti matalampiasteisilla teillä, jotka palvelevat muun muassa tukkirekkoja ja maitoautoja.

https://yle.fi/uutiset/3-10361316

7

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnaninsinöör

      Syntyisikö siltaa edullisemmin lasikuidusta, komposiittirakenteista tai kenties puuta hyödyntäen? Kestäisi betonisiltaa paremmin ja tulisi halvemmaksi.

    • huomioovalmistautukaaaa

      nyt kun Trumppi on isäntämme EU-linkin avustamana, sillat on varustettava hydrauli -sylintereillä jotta kantta voi nostaa aina kun EU nostaa kuormain kokoa kuten nyt 70tn-100 tn, Trumpin panssarit sen vaatii.

    • mepit.toimikaa

      ,, oisikin Hallituksemme vaadittava Trumpilta siltojen korjaus rahaa ainakin miljardi

    • 25thkmkestopäälystetietä

      miljardi ois on se raha jonka kreikka(huom pienellä) meiltä Trumpin myötäilemällä ja EU kumileimalla sai huijattua, nyt vaativat lisää.

    • hiljkuilamelainesynleipu

      julkitulee vasta vaalien jälkeen, kaikki on hiljaa...

    • Nurmesperänmuori

      Sillat kunnossa, mutta tiet rikki ja lääkäriin ei pääse: Kärsämäki 2018

    • peukkumuorille

      Nurmesperä kun ei enää kuulu venetpalolaisen ykkösvaltuutetun edunpiiriin, ko huippu-valtuutettu ajaa vain arvostettuja kepujen asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2939
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1179
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      971
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      941
    Aihe