Reaganilta: Kärsämäen sillat kestäviä

Suomessa on 76 erittäin huonokuntoista maantiesiltaa ja kuusi rautatiesiltaa, ilmenee Liikenneviraston tilastosta. Kärsämäen osalta liikennevirasto arvioi siltojen olevan kunnossa. Sitä vastoin Pyhäjärvellä huonokountoisia siltoja arvioidaan olevan neljä, joista yksi on vuonna 1966 rakennettu Pyhäjärven silta. Haapajärvellä huonokuntoisia siltoja on kaksi ja Haapavedellä niinikään Joutennivan (vuonna 1973 rakennettu) silta on todettu heikkokuntoiseksi.

Siltojen tarkastusjärjestelmä on Suomessa sillä tasolla, että tähän mennessä siltojen heikkenemiseen on päästy puuttumaan ajoissa. Liikenneviraston silta-asiantuntija arvioi, että korjaustarve arvioidaan aina siltakohtaisesti. Mitään yksiselitteistä aikajännettä ei voi määritellä, miten kiireellisesti asiaan on tartuttava. Yksi korjaukseen vaikuttavista kriteereistä on tien vilkkaus. Myös tyydyttävässä kunnossa olevia siltoja korjataan jo sekin vuoksi, että estettäisiin niiden rapistuminen huonokuntoisiksi.

Raskaan liikenteen etujärjestön Suomen Kuljetus ja Logistiikan (SKAL) toimitusjohtaja Iiro Lehtonen arvostelee hallituksen suunnitelmia leikata tieverkoston korjausvelkaa ja ylläpitoa koskevaa rahoitusta. Hänen mukaansa kuljetusalalla on nähty, että tieverkoston kunto on rapistunut vuosi vuodelta. Näin on erityisesti matalampiasteisilla teillä, jotka palvelevat muun muassa tukkirekkoja ja maitoautoja.

https://yle.fi/uutiset/3-10361316

7

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnaninsinöör

      Syntyisikö siltaa edullisemmin lasikuidusta, komposiittirakenteista tai kenties puuta hyödyntäen? Kestäisi betonisiltaa paremmin ja tulisi halvemmaksi.

    • huomioovalmistautukaaaa

      nyt kun Trumppi on isäntämme EU-linkin avustamana, sillat on varustettava hydrauli -sylintereillä jotta kantta voi nostaa aina kun EU nostaa kuormain kokoa kuten nyt 70tn-100 tn, Trumpin panssarit sen vaatii.

    • mepit.toimikaa

      ,, oisikin Hallituksemme vaadittava Trumpilta siltojen korjaus rahaa ainakin miljardi

    • 25thkmkestopäälystetietä

      miljardi ois on se raha jonka kreikka(huom pienellä) meiltä Trumpin myötäilemällä ja EU kumileimalla sai huijattua, nyt vaativat lisää.

    • hiljkuilamelainesynleipu

      julkitulee vasta vaalien jälkeen, kaikki on hiljaa...

    • Nurmesperänmuori

      Sillat kunnossa, mutta tiet rikki ja lääkäriin ei pääse: Kärsämäki 2018

    • peukkumuorille

      Nurmesperä kun ei enää kuulu venetpalolaisen ykkösvaltuutetun edunpiiriin, ko huippu-valtuutettu ajaa vain arvostettuja kepujen asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2233
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1554
    4. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      118
      963
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      893
    Aihe