Reaganilta: Kärsämäen sillat kestäviä

Suomessa on 76 erittäin huonokuntoista maantiesiltaa ja kuusi rautatiesiltaa, ilmenee Liikenneviraston tilastosta. Kärsämäen osalta liikennevirasto arvioi siltojen olevan kunnossa. Sitä vastoin Pyhäjärvellä huonokountoisia siltoja arvioidaan olevan neljä, joista yksi on vuonna 1966 rakennettu Pyhäjärven silta. Haapajärvellä huonokuntoisia siltoja on kaksi ja Haapavedellä niinikään Joutennivan (vuonna 1973 rakennettu) silta on todettu heikkokuntoiseksi.

Siltojen tarkastusjärjestelmä on Suomessa sillä tasolla, että tähän mennessä siltojen heikkenemiseen on päästy puuttumaan ajoissa. Liikenneviraston silta-asiantuntija arvioi, että korjaustarve arvioidaan aina siltakohtaisesti. Mitään yksiselitteistä aikajännettä ei voi määritellä, miten kiireellisesti asiaan on tartuttava. Yksi korjaukseen vaikuttavista kriteereistä on tien vilkkaus. Myös tyydyttävässä kunnossa olevia siltoja korjataan jo sekin vuoksi, että estettäisiin niiden rapistuminen huonokuntoisiksi.

Raskaan liikenteen etujärjestön Suomen Kuljetus ja Logistiikan (SKAL) toimitusjohtaja Iiro Lehtonen arvostelee hallituksen suunnitelmia leikata tieverkoston korjausvelkaa ja ylläpitoa koskevaa rahoitusta. Hänen mukaansa kuljetusalalla on nähty, että tieverkoston kunto on rapistunut vuosi vuodelta. Näin on erityisesti matalampiasteisilla teillä, jotka palvelevat muun muassa tukkirekkoja ja maitoautoja.

https://yle.fi/uutiset/3-10361316

7

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnaninsinöör

      Syntyisikö siltaa edullisemmin lasikuidusta, komposiittirakenteista tai kenties puuta hyödyntäen? Kestäisi betonisiltaa paremmin ja tulisi halvemmaksi.

    • huomioovalmistautukaaaa

      nyt kun Trumppi on isäntämme EU-linkin avustamana, sillat on varustettava hydrauli -sylintereillä jotta kantta voi nostaa aina kun EU nostaa kuormain kokoa kuten nyt 70tn-100 tn, Trumpin panssarit sen vaatii.

    • mepit.toimikaa

      ,, oisikin Hallituksemme vaadittava Trumpilta siltojen korjaus rahaa ainakin miljardi

    • 25thkmkestopäälystetietä

      miljardi ois on se raha jonka kreikka(huom pienellä) meiltä Trumpin myötäilemällä ja EU kumileimalla sai huijattua, nyt vaativat lisää.

    • hiljkuilamelainesynleipu

      julkitulee vasta vaalien jälkeen, kaikki on hiljaa...

    • Nurmesperänmuori

      Sillat kunnossa, mutta tiet rikki ja lääkäriin ei pääse: Kärsämäki 2018

    • peukkumuorille

      Nurmesperä kun ei enää kuulu venetpalolaisen ykkösvaltuutetun edunpiiriin, ko huippu-valtuutettu ajaa vain arvostettuja kepujen asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      192
      4269
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      113
      3755
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      44
      3259
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      25
      2590
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      192
      2377
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      32
      1551
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      102
      1359
    8. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1264
    9. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1230
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      70
      1101
    Aihe