Se on niin, että poliisi väistää sotilasta

"Tilanne sotilaiden ja poliisin välillä kärjistyi Tikkakoskella – sanailun jälkeen komisariota uhattiin rynnäkkökiväärillä"

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005800054.html
13270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jostain kumman syystä sotilas tuomittiin laittomsta uhkauksesta sakkoon.

Äänestä
  • Väärä tuomio.

    Äänestä

  • Jos poliis olisi vaikka tehnyt samaan siviilille niin ei olisi tullut tuomioit laittomasta uhkauksesta.

    Äänestä

  • Lakisamakaikille kirjoitti:

    Jos poliis olisi vaikka tehnyt samaan siviilille niin ei olisi tullut tuomioit laittomasta uhkauksesta.

    Oikein, kuten oikeusoppinut lakisamakaikille kertoi. Poliisilain mukaan poliisin tulee ensikädessä neuvoin, kehotuksin ja käskyin pyrkiä pitämään yllä yleistä järjestystä. Jos ne eivät auta, niin vasta sen jälkeen poliisi voi käyttää muita vaimakeinoja, viimekädessä asetta. Nämä oikeudet poliisilla on virkatehtävässään niin yksityisellä, kuin yleiselläkin alueella.
    Mutta, kuten lehden kuvastakin näkyy, komisario seisoi Puolustusvoimien alueen aidan ulkopuolella, yleisellä paikalla jokamiehen oikeuksin, minne korpraalin tehtävien mukaiset oikeudet eivät ulottuneet. Korpraalin LUULO ei ollut oikeudessa tiedon väärti, jonka vuoksi hän sai sakot ja 5700 euron menot.
    Laki on sama niin poliisille, kuin sotilaallekin, mutta sitä on osattava oikein käyttää.

    Äänestä

Lieneekö ollut sivari komisario kun ei muka osannut erottaa onko uhkaajan aseessa sysäriä?

Äänestä

Aivan väärä mies tuomiolla!

Äänestä

Aivan oikea tuomio, toisaalta, mutta liiallinen siihen nähden, että aseessa räkäpäitä, että sysäyksenvahvistaja eli puukudin rikkoja paikalla.

Kummaa, kyltistä alkaa pl-alue eli portista kentälle päin, eikä niin, että portin ulkopuolinen alue olisi myös, mihinkähän asti yltää, varmaan tikkakosken kahteen ainoaan baariin asti??

Tässä tapauksessa poliisi liioittelee pelkäämistään ja toisen reserviläisen liikkumista, aika sokea ukko kun ei keltaista väriä huomaa.

Äänestä

Totta kai liioitteli jo kerrotut sana valinnat on omiaan todentamaan oman voiton pyyntöään..en usko että olis asialla ensimmäistä kertaa...

Äänestä

Sotaharjoituksen aikana alueen välittömässä läheisyydessä seisoo tunnistamaton henkilö joka paikalla olon syytä ei voi varmistaa ilman, että tarpeelliset toimen piteet ohje säännön mukaisesti tehtiin.

No ei muuta kuin joka ikinen ukko ja akka uhriutumaan sota harjoitusten aikana aidan ulkopuolelle välittömään läheisyyteen."bogaileen" ja rosiksessa hillot taskuun..jokaisellahan on tuon esimerkki tapauksen myötä siihen laillinen oikeus...

Äänestä
  • Unohdit sen, että Suomessa hilloa pääsee poimimaan vain, jos syyttäjä nostaa syytteen. Omalla syytteellä hillon poimiminen lähes aina on käätynyt tappioksi ja rahan menoksi. Rosiksia ei Suomessa ole ollut 30 vuoteen.

    Äänestä

  • Narsimia sen sijaan vaikuttas olevan vieläkin..

    Äänestä

Tämä komisario Tuomo "Tuoppi" Korhonen on siirtynyt nyt Tampereelle töihin.

Äänestä

Eihän tuossa poliisi väistänyt. Tuli kalliiksi reserviläiselle elvistely:

"KOMISARIO vaati syytetyiltä 6000:ta euroa tilapäisestä haitasta ja 1500:ta euroa kärsimyksestä. Oikeus hyväksyi vaatimuksen kärsimyskorvauksesta, mutta tilapäisen haitan osalta korvaussummaksi määrättiin 4000 euroa. Kulukorvaukset mukaan lukien valkeakoskelaiskorpraalin maksettavaksi tuli reilut 5700 euroa."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


EnempääMiettimättä kirjoitti:

"Tilanne sotilaiden ja poliisin välillä kärjistyi Tikkakoskella – sanailun jälkeen komisariota uhattiin rynnäkkökiväärillä"

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005800054.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu