Lilja 4-ever

sad

Katoin just ruotsin kakkoselta sen leffan ja olen itkenyt puolisen tuntia. Kosketti niin paljon eikä voi ymmärtää että tollasta todella tapahtuu. Satutti tosi paljon kattoa ko. elokuva.
Kuulin elokuvasta v.2002 kun se tuli ja siitä lähtien halusin nähdä sen. Tänään sattumalta vilkasin kanavia ja se oli just alkanut.
Suosittelen elokuvaa ihmiselle, joka haluaa tietää maailman julmuuden!

5

744

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neo_

      Elokuva ei perustu tositapahtumiin, vaikka niin väittääkin.

      Kyseinen pikkuhuora kyllä kuoli Ruotsissa. Teki itsarin, kun jäi poikaystävänsä jättämäksi. Muut henkilöt ovat fiktiivisiä.

      Elokuva on vain kiihkofeministinen kampanja prostituutiota vastaan.

      • Suula

        ..pohjautuu tositapahtumiin, oikea Lilja tosin jäi pudotuksesta henkiin ja on liettualainen/latvialainen, en muista, kumpi. Lukas Moodyssonia pitäisin lähinnä humanistina. Suosittelisin lämpimästi tutustumista dokumentteihin nais- ja lapsikaupasta. Faktoja ja tutkimuksia löytyy aivan liikaa, että voisi uskoa maailman hyvyyteen. Tuota se oikeasti on, eikä mitään yliromantisoitua "Moulin Rouge"-kurtisointia. Liikoja yleistämättä välillä vaikuttaa siltä, että joskus miehillä on hiukan hankaluuksia ymmärtää tosiasioita (eihän seksi voi koskaan olla epämiellyttävää tai pakollista)... Näin niinkuin saivarrellen sanottuna.


    • MickSon

      Moodysson hallitsee kyllä tunteisiin vetoamisen keinot. Ainoana elokuvan epäkohtana pidin enkelin siipiä. Vaikutti suorastaan banaalilta.

      Lilja-4-everiä katsoessani tajusin kuinka valtava merkitys musiikilla on elokuvan sanomalle. Eivät olisi voineet löytää parempaa biisiä alkuun kuin Rammsteinin "Mein Herz brennt". Brutaali ja koskettava biisi. Se on mielestäni puoli leffaa.

      Jos pidit leffasta Lilja-4-ever, niin sun kannattaa myös katsoa Fucking Åmål ja Tillsammans.

    • Anonyymi

      Pidin leffasta ja yllätyin

    • Anonyymi

      KATOIN LEFFAN VIIME KESÄNÄ JA JÄRKYTYIN. ITKIN JA MELKEIN ROMAHDIN TÄYSIN... EN VOINUT TAJUTA ETTÄ MITEN TÄLLÄSTÄ VOI OLLA.. AHDISTUIN...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      132
      1863
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      151
      850
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      810
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      782
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      722
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      681
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      274
      672
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      44
      667
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      602
    Aihe