Onko jollakin kokemusta rytmihäiriöiden omatoimisesta kotiseurannasta? Kiinnostaisi kokeilla.
Olen löytänyt pari sovellusta, joissa voi hyödyntää älypuhelinta. Näistä BeatScanner toimii siten, että puhelin tai iPad asetetaan suoraan sydämen kohdalle rinnan päälle.
Toinen on Beat2Phone -niminen sovellus, jolla myös voi mitata ja tallentaa sydänfilmin kotona. Siinä on erillinen rinnan ympäri laitettava panta. Mainoksessa sen sanotaan toimivan Android -puhelimessa.
Oma puhelimeni on iPhone. Beat Scanner toimii ainakin siinä, mutta osaako joku sanoa, toimiiko Beat2Phone myös iPhonessa?
EKG-kotiseuranta
9
4382
Vastaukset
- rytmitön
No tuon puhelimen asettamisen rinnan päälle voi kyllä unohtaa humpuukina, ei sillä voi mitenkään saada tarkkaa mittaustulosta yhtään mistään. Eli mittaus on silloin tasolla "nyt ei ole rytmihäiriötä" vs. "nyt saattaa olla rytmihäiriö". Samaan tarkkuuteen pääsee itse ihan tukkimiehen kirjanpidolla.
Tuo Beat2Phone vaikuttaa mielenkiintoiselta, mutta näyttää olevan turkasen kallis (399e). Kaippa tuohon hintaan valmistaja osaa vastata kyselyyn iphone toimivuudesta. - Kuunsilta18
Pitääkö tutkimuksen ajaksi ottaa rintaliivit pois vai saako ne pitää päällä. Eli ollaanko siellä tissit paljaana vai ei? Kiitos jo etukäteen.
- Joopitäs
"Tuo Beat2Phone vaikuttaa mielenkiintoiselta, mutta näyttää olevan turkasen kallis (399e). "
Nyt Sydänliiton jäsenet saa tuon hintaan 299 €. Saisi tuolla varmaan sellaisia rytmihäiriöitä talteen jotka ei terveysaseman EKG:ssä milloinkaan satu näkymään. Mutta onko hyötyä?
http://www.kestavyysurheilu.fi/muut-lajit/18788-sydanfilmi-tallentuu-alypuhelimeen-uudella-sovelluksella
https://www.beat2phone.com/ukk-usein-kysytyt-kysymykset/
https://www.google.fi/search?source=hp&ei=ALZBXLbqOYaYsgHDhbLwCw&q=beat2phone kokemuksia&oq=BEAT2Phone&gs_l=psy-ab.1.2.0l7j0i30l2.5777.59686..77581...0.0..0.70.669.12......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0i10j0i22i30j0i22i10i30j0i7i30i19j0i7i10i30i19.baBOzJBdkRM - JJää
https://www.beat2phone.com/ On tarjouksessa Sydänliiton jäsenille.
- ghhhj
Toimii myös iPhonessa, joka itselläni on. Olen hankkinut laitteen Sydänliiton jäsenenä ja ollut tyytyväinen. Vaatii kyllä alkuun perehtymistä.
- Anonyymi
Kyllä on hyvä kokemus. Rytmihäiriöiden takia kävin useita kertoja päivystysvastaanotolla, jossa ei häiriötä saatu esille, kun joutui eräälläkin kerralla odottamaan sydänfilmiä 2,5 tuntia, jolloin rytmi oli jo tasaantunut.
Sain otettua kotona beat2phonella useita kertoja flimmerrytmin talteen. Ja lähetin niitä useita, eri päivinä otettuja filmejä sähköpostilla terveyskeskuslääkärille, joka totesi, että kyseessä on flimmer. Lääkäri antoi sen perusteella verenohennuslääkkeen ja kertoi konsultoivansa sairaalan sydänlääkäriä.
Beat2phonella saatu filmi hyväksyttiin näytöksi ja sain lääkkeestä kelakorvattavan parin kuukauden kuluttua. Ja mikä ihmeellistä, niin henkilökohtaisesti ei vastaanotolla tarvinnut käydä. - Anonyymi
beat2phone toimii minulla hyvin Iphonessa ja se toimi myös Android puhelimessa. Järjestelmä toimii tarkemmin kuin nykyajan terveysrannekkeet, kun nauha tai vyö johon anturi kiinnitetään pysyy tiukasti rinnan ympäri ja sydänkäyrä ja pulssi näkyvät hyvin ja koko tallennus jää talteen ja voi vaikka tarvittaessa lähettää lääkärille.
- Anonyymi
Pyydä Holter-laite terveyskeskuksesta !
- Anonyymi
Withing Move ECG -rannekello osaa mitata EKG:n 98% tarkkudella. Juuri tuli tilattua verkkokauppa.comin outletistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2155439NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325034Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku264845Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1232075- 4031801
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891667Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova201623Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131511- 921305
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791290