Kuopion onnettomuusbussi

Mahtaako olla kuumat paikat sillä katsastajalla joka on sen viimeksi katsastanut? Kuljettaja on kertonut jarrujen pettäneen. Seurauksena 4 kuollutta ja parikymmentä loukkaantunutta.
14578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kuumat paikat on sillä kuskilla.

Äänestä

se dösä ei tutkijoiden mukaan ollut. Oliskohan kuskilla ollut naamakirjan päivitys meneillään ja keskittyminen kovassa nopeudessa sen takia muualla kuin liikenteessä?

Äänestä
  • Jospa ajoi tahallaan jorpakkoon? Kovin oli vauhti ollut hurja, eikä jarruista ole löytynyt vikaa ainakaan vielä. Herättää kyllä monia kysymyksiä.

    Äänestä

Mersuissa ei ole ollut jarruja, onneksi on kärry perässä.

Äänestä
  • Taisi kuskivanhus ruveta pilkkimään ratinpäällä oli ajanut jo ainakin 500 km.

    Äänestä

Nukahtaneella bussikuskilla kylmä rinki perseen ympärillä!

Äänestä

Eläkeläisten käyttö kuljettajina kiellettävä lailla .Liian suuri onnettomuus riski !

Äänestä
  • Oma veikkaukseni oli iäkäs kuljettaja ja niinhän se oli. Bussien kuljettajille pitäisi olla jokin yläikäraja, niin näiltä voitaisiin välttyä.

    Äänestä

  • Kuopion turmabussissa olleet pyysivät ennen onnettomuutta kuskia ajamaan hiljempaa – ”Bussi ajoi aika holtitonta menoa Pulkkilasta eteenpäin”

    Äänestä

Katsastajalla on vastuu siitä että auto on katsastushetkellä kunnossa, vastuu on myös sen jälkeen ja onnettomuuden sattuessa asia arvioidaan onko katsastaja syyllistynyt rikokseen.

Auton katsastavat asiakkaat eivät aina muista, että katsastajilla on myös vastuu kun autoja hyväksyvät.
Siksi autot pitää tarkastaa mahdollisimman hyvin ja korjaukset pitää myös tehdä ammattitaitoisesti.

Tietysti katsastajaa kylmii, jos onnettomuus olisi seuraus hänen tekemästä virheestä.

Äänestä
  • Ai katsastajaa kylmii siinä missä muita kuumottaisi...

    Äänestä

Entäs viimeisen huollon tehnyt asentja? Wattu, aivan sama.

Äänestä
  • Tämän hetken tietojen perusteella kuski on se kenellä selitettävää riittää.

    Äänestä

  • Voihan se olla ollut asentajallakin kuulustelussa käynti kun kuljettaja sanoi jarrujen pettäneen. Kyllä kai se on totinen ja stressaava paikka vaikka asentaja ei olisi virhettä tehnytkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


katsurin.vastuu kirjoitti:

Mahtaako olla kuumat paikat sillä katsastajalla joka on sen viimeksi katsastanut? Kuljettaja on kertonut jarrujen pettäneen. Seurauksena 4 kuollutta ja parikymmentä loukkaantunutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu