Ihmisillä on niin kansallisesti, kulttuurillisesti kuin myös laajemmin monia ympäristön kannalta haitallisia yleisiä tai yksilöön liittyviä tapoja, joiden pois jättäminen parantaisi hituisen maailmaa. Seuraavaksi muutama esimerkki.
Joulukuusi, vedoten perinteisiin, sellainen pitää jouluna olla, voidaan verrata härkätaisteluun, joka on perinne, eikä siitä sen vuoksi voida luopua, vaikka se on täyttä hulluutta, eläinrääkkäystä, jota ei uskoisi viisaiden tekevän. Härkien kasvattaminen tähän tarkoitukseen jne. lihan syönti, on ympäristön kannalta hölmöä eli sekä luonnonsuojelu että eläinsuojelu kohtaavat tässä mielettömyydessä. Joulukuusi on kaunis perinne, harva kuitenkaan ajattelee, että onko järkeä sellaista perinnettä ylläpitää, omastamielestäni hölmöyksistä kannattaa luopua, niin yksilötasolla, kuin myös kulttuurillisesti.
Jotain pitää syödä, mutta voisi pohtia esim. täällä Suomessa, että onko yletön grillaaminen ja makkaran syönti kesäisin aivan kohillaan, tähän liittyy monia asioita, joita voi pohtia kuten hiilet, liha, yleinen terveys, näkemys tästä elämästä yleensä. En tuomitse suomalaista grillaamis kulttuuria, mutta mielestäni sitä valistuneiden ainakin kannattaa pohtia. Makkara on hyvää, ehkä olutkin kohtuudella ja hauskaa, sosiaalista yhdessäoloa liittyy kesään ja grillaamiseen.
Sitten onkin suuri yhteiskuntaa ja laumasieluisuutta koskeva erittäin yleinen käyttäytymistapa, koskien suhtautumista maahan ja lähiympäristöön eli se mitä asuinpaikan ympärillä on. Maaperän köyhdyttäminen, poistamalla siitä orgaaninen aines ja kasvillisuuden muuttaminen ns. jatkuva kitsofreninen hoitaminen, niin että on omasta ja naapureiden mielestä oikein. Tämä tapa, käytös on vallitseva käytäntö mm. Suomessa, kun katselee ihmisten pihoja, niin nurmikentät ja vartavasten tehdyt istutukset "kaunistavat" elonpiiriä. Kun tapa on vallitseva, niin siitä on suuri haitta muulle elämälle, josta ihminen itse täydellisen riippuvainen.
Yksilön tupakointi kertoo sen, että jotain on ajatusmaailmassa vinksahtanutta, outoa tai suorastaan sairasta, liittyen suuremman kokonaisuuden eli elämän hahmottamiseen.
Nyt kaikki pohtimaan omia mielettömyyksiään ja tekemisilleen perusteluja. Miksi tekee näin, vaikka se on järjetöntä, haitallista, tuhoaa luonnon monimuotoisuutta ja sitä kautta oikeaa, todellista kauneutta, harmoniaa, tasapainoa, elämän jatkuvuutta. Miksi pitää olla tyhmä mielyttääkseen naapuria, sulautuen joukkoon, massaan, joka on kuin housuihinsa kakkaava vauva, avuton itse ajattelemaan omaa parastaan, suuremmasta puhumattakaan.
Haitallisia tapoja
Ajatellavoi
0
98
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215374- 501401
- 11817
- 47799
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58798Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52777- 46772
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49766Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132745Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8744