Soini ei ole sitoutunut - POTKUT!

Miksi Soinin annetaan pitää puolueen ministerisalkkua vaikka hän ei ole sitounut puolueen toimintaan ja tulevaisuuteen? Jos Soini ei asetu seuraavissa eduskuntavaaleissa ehdolle, niin Terhon tulee antaa ministerisalkku jollekin sellaiselle, joka on vaaleissa ehdolla. Tulee lisäksi muistaa, että ulkoministerin tehtävä tuo kenelle tahansa ehdokkaalle runsaasti julkisuutta.

Sampo Terhon tulee tehdä kova päätös ja siirtää Soini sivuun.
398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Terho ei siirrä Soinia sivuun. Tosiasiassa Soini päättää sinisissä. Ei ole ensimmäinen kerta,kun entinen johtaja takertuu valtaan eikä ymmärrä väistyä. Kekkonenkin oli vielä presidenttinä kun matkusti Norjaan muistaakseni eikä tiennyt missä on. No avustajat ympärillä hoitivat tilanteen. Soini ei lähtenyt puheenjohtajakisaan,koska tiesi häviävänsä. Mutta laittoi tilalle oman ehdokkaansa Terhon,joka hävisi puheenjohtajapelin. Sitten Soini sai hyvällä menestyksellä suuren osan perussuomalaisista mukaansa. Tuki tuli presidentiltä,kokoomukselta ja kepulta mutta ei perussuomalisten jäsenistöltä. Terho on nahjus,sellainen Soinin talutettava. Kumma ettei huomata,että Soini on köpöytymässä. Nuo abortti ja muut höpinät kuulostavat omituisilta. Kohta 50 vuotta ollut nykyinen hyvä aborttilaki. Luuleko Soini, että sitä aletaan muuttamaan. Pitäis vain mielipiteensä omana tietonaan.

Äänestä

Se nyt on vaan tosiasia ettei pehtooreissa ole mitään demokratiaa vaan ainoastaan ISÄNNÄN ÄÄNI

Äänestä

Tyypillinen hovilaistilanne. Vanha diktaattori meuhkaa ja piilosta johtaa puoluetta. Hovilaiset kusi sukassa. Eletään utopiassa. Luin tuota maahanmuutto-ohjelmaa. Ihan hyviä ajatuksia,mutta pitäis olla jonkinlaista realiteettitajua. Perusongelmaan eli siihen,että porukkaa lappaa tänne ihan miten itse haluavat ei ole sanallakaan puututtu. Ei nämä nuoret miehet ala olemaan jollakin leirillä Euroopan ulkopuolella,jossa heitä tutkitaan ja valikoidaan. Pitääpä vielä lukea se sote-ohjelma,jos sitä ylipäätänsä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Politiikantoimitus kirjoitti:

Miksi Soinin annetaan pitää puolueen ministerisalkkua vaikka hän ei ole sitounut puolueen toimintaan ja tulevaisuuteen? Jos Soini ei asetu seuraavissa eduskuntavaaleissa ehdolle, niin Terhon tulee antaa ministerisalkku jollekin sellaiselle, joka on vaaleissa ehdolla. Tulee lisäksi muistaa, että ulkoministerin tehtävä tuo kenelle tahansa ehdokkaalle runsaasti julkisuutta.

Sampo Terhon tulee tehdä kova päätös ja siirtää Soini sivuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu