Kyllä sä olit

mun mielessä tänäänkin vaikka aktiivisesti unohdankin.
10677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mut mikä osuus tuossa oli kysymystä?

Äänestä

Kysymystä on koko elämä. Miksi on mielessä. Ehkä niin. Miksien epäselvä ryhmittymä puolustamassa itseään. Antaa niiden olla. Ehkä ne tietävät siksit saapuvat äkkirynnäköllä. Olin hieman alakuloinen. Katselin youtubesta muistovideoita kun törmäsin sattumalta yhteen. En tiennyt, että ihmiset tekevät sellaisia. Itkin. Tuntemattomia nuoria ihmisiä. Tyttöä joka riisti itseltään hengen. Miten pienestä se on joskus kiinni kaikki. Olisiko niin käynyt jos et olisi tullut vastaan vai valitsinko elämän kärsimyksellä sittenkin paremmaksi. Onko elämä käsittämätön, loputon sattumusten ketju.Onko tarkoitus luotu jotta kokisimme tarkoitusta tai hyväksyisimme kohtalon miettimättä, kärsimättä.

Äänestä
  • Hmm... pahoittelut, etten aivan pysy kärryillä tuossa. Kuoliko kaivattusi?

    Äänestä

  • Miksien epäselvä ryhmittymä myös minun elämässäni. Jos olisit eräs minulle kovin rakas ihminen (jonka ajatuksia tekstisi kovasti muistuttaa), toivoisin voineeni vaikuttaa päätökseesi jatkaa, vaikka elämä juuri nyt onkin kärsimystä suurelta osin. Olet kaunis ihminen, olit sitten kuka tahansa. Tekstistäsi huomaan sen.

    Elämä ei ole sattumusten ketju, elämä on tarkoitus. Tietyn ihmisen kohtaaminen, vaikkei kohtaamisen merkitys heti välttämättä avaudu, on tarkoitus. Kipeääkin kohtaaminen voi tehdä. Uskon, että mitä merkityksellisempi ihminen, sen kipeämpää tekee. Kyyneliä ja kipua, kasvua, erimielisyyksiä, pakenemista, loukkaantumisia, peilaamista, mutta myös puhumista, avaamista, avautumista, rehellisyyttä, ymmärrystä, syvää iloa, naurua, kepeyttä.

    Taisi mennä ohi aiheen jo tämä, lähti vaan mun mieli ajatuksia pursuilemaan. Toivon, että sinun mielesi saa rauhoittua.

    Äänestä

  • Kuka on kaivattusi?

    Äänestä

Miksi yrität unohtaa?

Äänestä
  • Minä lupasin niin:) Lupasin hänelle ja itelle. Ja tiiän kyllä et pärjään mut joskus oli lohduttavaa ajatella et hän oli siellä vaikkei ollutkaan. Turvallisena ja järkkymättä.

    Äänestä

Sinäkin mielessäni...
Minä vain väsyin ja turhauduin tähän kaikkeen täällä. Tarvin mun voimat työhön.
Vilpittömästi minä yritin. En vain jaksa.
Eikä tässä oo mitään järkeä kirjoitella ja tunnistella täällä...
Ja oon minä tykännyt sinusta kaikki nämä vuodet. Tälle tilanteelle en mahda enää mitään...

Äänestä

Ihmisiä tulee elämässä vastaan. Meillä kaikilla on huonoja ja hyviä hetkiä ja juttuja. Mutta toisen hajottamista, jopa painajaisten aiheuttamista en ymmärrä. Vääriä, tahallisia tekoja.

Äänestä
  • Koita kestää..hyvää yötä kaikille nihmisille

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miettivisyntyjasyvia kirjoitti:

mun mielessä tänäänkin vaikka aktiivisesti unohdankin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu