Mielestäni on.
Kertokaa teidän kantanne.
Adventistit. Onko homous ja sen suosiminen syntiä?
19
276
Vastaukset
Tottahan toki se on syntiä. Tähän voisi jatkaa mikä muukin on syntiä, esim. ylpeys, jotta olisi kaikkia syntisiä kohtaan tasapuolinen.
- Pastori-Helsingistä
Kyllä se on synti, jos muut sitä tekevät, mutta meillä adventistien ja pastoriemmekin keskuudessa on hyvin paljon homoja ja pedofiileja ja se ei ole yhtään mitään, koska Herra aina armahtaa adventisteja.
- pyhpyh92837469234
Valehtelet. Et ole edes adventisti.
- PastoriKempeleeltä
pyhpyh92837469234 kirjoitti:
Valehtelet. Et ole edes adventisti.
No onhan se taikauskoinen tollo niinkuin sinäkin. Mistä helvetistä teitä sikiää.
Toiset suunnittelevat avaruuden valloitusta mutta te houritte pronssikautisten paimentolaisten iltanuotio-tarinoissa- PastoriKempeleeltä kirjoitti:
No onhan se taikauskoinen tollo niinkuin sinäkin. Mistä helvetistä teitä sikiää.
Toiset suunnittelevat avaruuden valloitusta mutta te houritte pronssikautisten paimentolaisten iltanuotio-tarinoissa-Kukaan ei ole kotoisin Kempeleeltä. Paljastuit.
Kempeleestä on monikin kotoisin.
- Kysyvä-ei-eksy
Onko muuten suihinotto syntiä ja saako pimppaa lutkuttaa kielenkärjellä?
- Pastorin-vaimo
Silloin kun tuo mieheni pastorin retale on sapattimatkoilla rahaa pyytämässä, niin kyllä se on luvallista, eikä se ole syntiä.
- pyhpyh29384792348
Pastorin-vaimo kirjoitti:
Silloin kun tuo mieheni pastorin retale on sapattimatkoilla rahaa pyytämässä, niin kyllä se on luvallista, eikä se ole syntiä.
Valehtelet. Et ole edes adventisti. Olet vain provo.
- PastorinVaimo
pyhpyh29384792348 kirjoitti:
Valehtelet. Et ole edes adventisti. Olet vain provo.
Kyllä minä olen adventisti. Verenkierto aivoihini on estynyt synnynnäisen elimellisen veronkiertohäiriön ja iän mukanaantuoman valtimonkovettuman myötä.
Olen kuitenkin vakaumuksellsesti kullin lutkutuksen kannalla enemmän kuin pimpan imeskelyn.
- GaySDA
Miksi olisi?
- pyhpyh28934792834
Homoilu on syntiä. Sen sanoo Jumala Raamatussa. Hän kutsuu sitä iljetykseksi, joka oli ehdottomasti kielletty.
Ei ole olemassa Gay SDA:ta. Gay ei ole SDA, vaikka kuinka muuta väittäisi.
Lahkon päättäjät ovat itse määrittäneet sen, mitä lahkon jäsen saa tehdä ja mitä ei. Perustelut toimilleen he pyrkivät vaikka väksin etsimään Raamatun satukirjan lehdiltä tai mielikuvituksestaan.
Kaiken takana on vain hyödyn tavoittelu, jonka nimissä lahko aina toimii. Tärkeintä on maksimoida rahallinen tulos, millään muulla ei ole sitten mitään merkitystä. Ohjeistus Suomen adventtikirkolle ja sen toiminnalle tulee adventtikirkon keskushallinnolta USA:sta, jonne myös rahavirrat on suunnattu.
Lahkon säännöillä ja rituaaleilla on vain yksi päämäärä; alistaminen ja hyväksikäyttö. Alistettu lahkon jäsen on helppo saalis kaikenlaiselle hyväksikäytölle lahkonsa päättäjien ja palkkaa nauttivien toimesta.- pyhpyh238472934
Valheesi ei merkitse meille mitään.
- näin.tai.niin
pyhpyh238472934 kirjoitti:
Valheesi ei merkitse meille mitään.
Et ole oikea adventisti jos kullin lutkutus ole sallittua sinun taikauskosi mukaan
- adventisti
Raamattuun perustuen asiaan ei ole ihan yksiselitteistä vastausta mutta adventistit ovat päätyneet raamatuntulkinnoissaan siihen, että homoileminen on syntiä. Siitä ei taida olla virallista kannanottoa onko se syntiä, jos joku kokee olevansa homo. Tämä on ollut viime aikoina ihmettelyn aiheena kun kirkkomme yrittää miettiä suhtautumistaan homoja kohtaan.
- Näin-adventtisteilla
Onhan siellä pastorikunnassa ja muissa adventtikirkon viroissa toiminut homoja, vaikka siitä ei suurta meteliä luonnollisesti ole pidettykään.
Virallistetut homosuhteet ovat tietysti adventtikirkon taholta kiellettyjen listalla, mutta mikään ei estä adventtikirkkoa kastamasta julkihomoa, vaikka hän eläisikin homosuhteessa.
- HomostuttaakoKovasti
Miten homoutta "suositaan"? Kuinka paljon homoutta pitäisi suosia, että sinä ryhtyisit homoksi?
Nimimerkille HomostuttaakoKovasti:
Minun tietämäni mukaan ketään ei voi ainakaan murrosiän jälkeen käännyttää tai houkutella homoseksuaaliksi, ellei henkilöllä ole sellaista taipumusta ennestään.
Samalla tavalla eksklusiivisesti homoseksuaalin käännyttäminen tai “eheyttäminen” on tuhoon tuomittu yritys. Näennäiset onnistumiset kätkevät jotakuinkin aina henkilökohtaisen tragedian.
- Binääri-yhtälö
No jos mennään ihan ihmisen alkuun, niin silloin me kaikki olemme lesboja, koska sikiövaiheen alussa kaikki ovat tyttöjä. Että se siitä heteroiden ylvästelystä.
Jos kerran naiselle maistuu muna, niin miksei sitten miehellekin tai toisinpäin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172423
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694