Hei olen perinyt vanhempieni omakotalosta osan isäni kuoltua. Omistan veljeni kanssa osan omakotitalosta. Äitini omistaa toisen puoliskon. Verot on hoidettu omasta osuudestani. Mutta miten pitäisi menetellä ja mitä on juttua olisi edessä jos tarjoosin veljeni omaa ouutta jos hän lunataisi minun osuuden talota .. Mitä minulla olisi edessä veroja ym vai mitä?
Utelias ja tietämätön?
Utelias ja tietämätön?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos teette kaupat perintöverotusarvolla( kulut), ei synny myyntivoittoa eikä mitään verotettavaa.
Tämä+pitää+paikkansa,+jos+perintöverotusarvo+on+vähintään+noin+80+%+osuuden+todellisesta+arvosta+(eli+1/4+kiinteistön+kokonaisarvosta).+Verottaja+ei+siis+hyväksy+pahasti+alihintaisia+kauppoja+edes+lähisukulaisten+kesken.
Väännetään+rautalangasta:
a)+perintöverotuksessa+käytetty+arvo+oli+sama+kuin+todellinen+arvo,+vaikkapa+50000€.+Myyt+osuutesi+veljellesi+50000+eurolla+ja+mitään+myyntivoittoa+ei+synny,+ei+myöskään+sinulle+koidu+veroja.
b)+perintöverotuksessa+yritettiin+olla+nokkelia+ja+osuutesi++arvoksi+laitettiin+20000€.+Myyt+osuuden+veljellesi+50000+eurolla.+Sinulle+on+syntynyt+30000€+voittoa+josta+maksat+pääomatuloveron.+Tässä+tulee+yhteensä+enemmän+veroa+kuin+tapauksessa+a)+tuli+alunperin+perintöveroa.+Tyypillinen+moka+perunkirjoituksissa,+kiinteä+omaisuus+arvostetaan+liian+halvaksi+joka+kostautuu+myytäessä.
c)+sama+kuin+edellä,+mutta+myyt+osuutesi+veljellesi+hintaan+20000€.+Verottaja+sanoo+että+arvo+on+todellisuudessa+50000€+ja+verottaa+veljeäsi+lahjaveron+verran+30000€+summasta.
Aika lailla muuten on muuttunut perunkirjoituskäytäntö runsaassa 10 vuodessa. Isäni perukirjaan eriteltiin koneita, rakennuksia, peltoja, metsiä ym. Tuo oli -03. Runsaan 10 vuoden kuluttua koko maatilamme oli äitini perukirjassa yksi kakku, ja hyvin kelpasi verottajalle. Voi tietysti olla perukirjan laatijastakin kiinni.