Vappuun on vielä pari kuukautta aikaa, mutta silti mieleeni tuli siman valmistaminen. Laittakaa parhaat sima ohjeenne tulemaan.
Olen joskus kuullut että siman tapaista juomaa saisi mustaherukan lehdistäkin, miten?
Olen joskus kuullut että siman tapaista juomaa saisi mustaherukan lehdistäkin, miten?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Siman olen valmistanut aina fariinisokeripussin kyljessä olevalla ohjeella. Sen olen hyväksi havainnut enkä ole viitsinyt lähteä ohjetta muualta etsimään.
Mustaherukanlehtijuoma eli louhisaaren juoma on perinnejuomana länsi-Suomessa. Itse en sitä ole vielä ehtinyt valmistaa, mutta aikomuksena on. Koulun keittokirjassa on ollut tällainen ohje, jota olen halunnut kokeilla (pitänee ottaa asiaksi ensi kesänä):
5 l mustaherukanlehtiä
5 l kiehuvaa vettä
50 g sitruunahappoa tai
2 sitruunan mehu
1 kg sokeria
Mustaherukan lehdet huuhdellaan. Vesi kiuhautetaan ja kaadetaan lehtien päälle. Lisätään sitruunahappo ja juoma jätetään huoneenlämpöön vuorokaudeksi. Juoma siivilöidään, lisätään sokeri ja kiehautetaan. Pullotetaan kuumana. Säilytetään kylmässä. Juoma tarjotaan laimentamattomana.