Lopettakaa ammattiyhdistysliikkeet

roskaPostiiii

Lopettakaapa AY:liikkeen politikointi , jos Rinne ei olekkaan teistä onnistunut niin hyväksykää virhe valintanne demarien johtoon .

8

1945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäolentotuus

      Hallitus nurin! Se on yleislakko!

    • Anonyymi

      jos vapaat ammattiliitot lopetetaan ajaudumme pian kommunismiin eli kontroloimattomaan kapitalismiin. Sitäkö tässä halutaan

      • Ay mafiat pitää vain saattaa demokraattisen ohjauksen alle ja homma alkaa sujumaan!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Ay mafiat pitää vain saattaa demokraattisen ohjauksen alle ja homma alkaa sujumaan!

        Eikös ala sujuun kun YTK pääsee isommaksi niin siittä orjuus alkaa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikös ala sujuun kun YTK pääsee isommaksi niin siittä orjuus alkaa

        En usko YTK:lla olevan vastaavia poliittisia päämääriä, mitkä saavat ay mafian kiukuttelemaan!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        En usko YTK:lla olevan vastaavia poliittisia päämääriä, mitkä saavat ay mafian kiukuttelemaan!

        Eikö se ole jo poliittinen päämäärä, että työnantajapuoli on perustanut sen ammattiliittojen jäsenkadon vauhdittamiseksi ja yleissitovuuden poistamiseksi?

        Niin kauan kuin on EK, kuuluu olla myös vapaat ammattiliitot.


    • Anonyymi

      Ammattiliitoille kuuluu TESin tekeminen. Eduskunta säätää lait. Se ei kuulu ammattiliitoille. SAK hävitti toimillaan kolmikannan. Se on historiaa.

      Lakkojen järjestäminen, kun TES on voimassa, rikkoo työrauhavelvollisuus ja on siis laiton. Rikos. Rikoksen tukeminen on rikollista toimintaa. Rikos ja rangaistus.

      Rinteen CV:ssä on polttomerkittynä laittoman lakon järjestäminen. Sen riipan hän kantaa lopun elämäänsä. Pääministerinä Rinne erehtyi sotkeutumaan ammattiyhdistyksen tukemiseen. Joutui eroamaan. Sama kävi silloiselle ministeri Paaterolle. Kumpikaan ei päässyt Eduskuntaan kevään vaaleissa.

      Karman laki on karmaiseva. Pitää tehdä oikein. Lakia pitää noudattaa. Ei saa keikuttaa yhteiskuntarauhaa. Se ei ole isänmaallista.

      Sata vuotta sitten vasemmisto aloitti turhan kärhämän, jolla ei saavutettu mitään. Vähäosaisten aseman parantamislait olivat jo valmisteilla ja käsittelyssä. Vastuuttomat terrorisoijat aloittivat kuitenkin hyökkäyksen demokratiaa vastaan, minkä takia kuoli 37000 suomalaista. Pahimmat terrorisoijat pakenivat Venäjälle, jossa olivat myötävaikuttamassa hyökkäykseen entistä isänmaataan kohtaan, syttyi talvisota.

      Ei saa keikuttaa yhteiskuntarauhaa. Siitä ei ole hyötyä kenellekään.

      • Anonyymi

        >>>Ei saa keikuttaa yhteiskuntarauhaa. Siitä ei ole hyötyä kenellekään.

        Eikö tämä hallitus ole juuri syyllistynyt tuohon poistamalla ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden ja runnomalla läpi työmarkkinauudistukset?

        <<<Raportti: Orpon hallituksen tapa runnoa läpi työmarkkinauudistuksia ei ole pohjoismaista
        VTT Ilkka Kärrylä: ”Yhdessäkään muussa Pohjoismaassa näin laajoja muutoksia ei ole aiemmin tehty ilman neuvottelua ja kompromisseja työmarkkinaosapuolten kanssa.”


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe