Lopettakaa ammattiyhdistysliikkeet

roskaPostiiii

Lopettakaapa AY:liikkeen politikointi , jos Rinne ei olekkaan teistä onnistunut niin hyväksykää virhe valintanne demarien johtoon .

8

1913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäolentotuus

      Hallitus nurin! Se on yleislakko!

    • Anonyymi

      jos vapaat ammattiliitot lopetetaan ajaudumme pian kommunismiin eli kontroloimattomaan kapitalismiin. Sitäkö tässä halutaan

      • Ay mafiat pitää vain saattaa demokraattisen ohjauksen alle ja homma alkaa sujumaan!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Ay mafiat pitää vain saattaa demokraattisen ohjauksen alle ja homma alkaa sujumaan!

        Eikös ala sujuun kun YTK pääsee isommaksi niin siittä orjuus alkaa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikös ala sujuun kun YTK pääsee isommaksi niin siittä orjuus alkaa

        En usko YTK:lla olevan vastaavia poliittisia päämääriä, mitkä saavat ay mafian kiukuttelemaan!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        En usko YTK:lla olevan vastaavia poliittisia päämääriä, mitkä saavat ay mafian kiukuttelemaan!

        Eikö se ole jo poliittinen päämäärä, että työnantajapuoli on perustanut sen ammattiliittojen jäsenkadon vauhdittamiseksi ja yleissitovuuden poistamiseksi?

        Niin kauan kuin on EK, kuuluu olla myös vapaat ammattiliitot.


    • Anonyymi

      Ammattiliitoille kuuluu TESin tekeminen. Eduskunta säätää lait. Se ei kuulu ammattiliitoille. SAK hävitti toimillaan kolmikannan. Se on historiaa.

      Lakkojen järjestäminen, kun TES on voimassa, rikkoo työrauhavelvollisuus ja on siis laiton. Rikos. Rikoksen tukeminen on rikollista toimintaa. Rikos ja rangaistus.

      Rinteen CV:ssä on polttomerkittynä laittoman lakon järjestäminen. Sen riipan hän kantaa lopun elämäänsä. Pääministerinä Rinne erehtyi sotkeutumaan ammattiyhdistyksen tukemiseen. Joutui eroamaan. Sama kävi silloiselle ministeri Paaterolle. Kumpikaan ei päässyt Eduskuntaan kevään vaaleissa.

      Karman laki on karmaiseva. Pitää tehdä oikein. Lakia pitää noudattaa. Ei saa keikuttaa yhteiskuntarauhaa. Se ei ole isänmaallista.

      Sata vuotta sitten vasemmisto aloitti turhan kärhämän, jolla ei saavutettu mitään. Vähäosaisten aseman parantamislait olivat jo valmisteilla ja käsittelyssä. Vastuuttomat terrorisoijat aloittivat kuitenkin hyökkäyksen demokratiaa vastaan, minkä takia kuoli 37000 suomalaista. Pahimmat terrorisoijat pakenivat Venäjälle, jossa olivat myötävaikuttamassa hyökkäykseen entistä isänmaataan kohtaan, syttyi talvisota.

      Ei saa keikuttaa yhteiskuntarauhaa. Siitä ei ole hyötyä kenellekään.

      • Anonyymi

        >>>Ei saa keikuttaa yhteiskuntarauhaa. Siitä ei ole hyötyä kenellekään.

        Eikö tämä hallitus ole juuri syyllistynyt tuohon poistamalla ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden ja runnomalla läpi työmarkkinauudistukset?

        <<<Raportti: Orpon hallituksen tapa runnoa läpi työmarkkinauudistuksia ei ole pohjoismaista
        VTT Ilkka Kärrylä: ”Yhdessäkään muussa Pohjoismaassa näin laajoja muutoksia ei ole aiemmin tehty ilman neuvottelua ja kompromisseja työmarkkinaosapuolten kanssa.”


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      48
      8076
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      131
      6605
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      59
      3889
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      93
      3864
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      102
      3633
    6. 55
      3243
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      74
      3225
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      36
      2598
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      228
      2457
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1744
    Aihe