Joko on kaikki sataviisikymmentä lastentarhanopettajan ja muiden alan ammattilaisten paikkaa Raumalla täytetty? Joka vuosi Rauma kohentaa mainettaan ilmoittamalla haettavista työpaikoista, jotka todellisuudessa täytetään entisillä työntekijöillä. Ovat vain olleet säästösyistä määräaikaisia. Törkeää valehtelua ja hyväuskoisten työnhakijoiden hyväksikäyttöä!
Raumalaista ihmiskauppaa
Pomminaho
9668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rauman kaupungin "Ol niingon gotonas" -slogan pitäisi vaihtaa muotoon: Pysy gotonas, äl tän tunge!
Hyvä heitto. Ihmiset pidetään nöyrinä määräaikaisina,työ jatkuu ja jatkuu mutta vakinaistamista ei tapahdu.
Ei tarvitse maksaa kesälomiakaan mutta voisi myös vaatia lastentarhan johtajia määräaikaisiksi pohjapalkalla kesälomitta,sama kohtalo pitäisi olla kaikilla työntekijöillä eikä vain osalla.
Kai tämän saman kaavan voisi vaatia kaikkiin työpaikkoihin,rahaa kun tunnutaan säästävän mutta mihin se ei kyllä ole selvinnyt.
Saamelaiset tai romanit eivät vielä ole täällä vaatineet omaa paikkaa ja näinhän se onkin,kaikki samaan ja sillä siisti,siinäkin säästetään siihen mystiseen kätköön rahaa kasvamaan korkoa.
Että tätä rataa.
Suomessa nostetaan hirveä meteli yhdenvertaisuudesta, kun joku Venäjän ja Suomen kaksoiskansalainen ei saa työpaikkaa armeijassa. Yhden maan, Suomen, kansalaisia saa kohdella miten vain kenenkään ääntään korottamatta.
Suomalainen on kuin jalkarätti joka mieluummin riisutaan ulkosalla ettei tuoksut pääse sisään.
Rauman ilmoittamiin työpaikkoihin ei pääse koskaan edes haastatteluun. Hain 10 vuoden ajan kaikenlaisia töitä. Sanoisin että on mahdotonta saada töitä raumalta.
Sinulla ei ole tuttavia päättävillä / vaikutusvaltaisilla paikoilla.
Kun äänestät, äänestä sellaista henkilöä jonka uskot pääsevän johonkin valtuustoon tai johonkin sellaiseen.
K un tarvit työpaikkaa itsellesi tai lapsellesi, ota yhteyttä tähän henkilöön jota äänestit ja muistuta että hän on siellä hyväpalkkaisessa virassa osittain sinun ansiostasi.
Kyllä näillä valituillakin jotain velvollisuuksia on!
Nyt taas kun vaalit lähestyvät omassa tuttavapiirissä puhkeaa pari herraa kukkaan ja kyselevät jatkuvasti ketä aiot äänestää ja siihen päälle omaa ehdokastansa tai ainakin sellaista jota hänen mielestään pitää äänestää,omaa kantaansa ei kerro mutta sitä nyt ei ole vaikeaa arvatakaan.
Pannaanko korvan taka.?