Luottotiedoton auto

tsekkaavat

Olen luottotiedoton ja nyt mietin voiko vaimoni omistaa auton ja merkitä minut haltija 1:ksi. Hänellä ei ole ajokorttia. Vai omistuksesta huolimatta merkitseekö vaimoni itsensä haltija 1:ksi ja minut haltija
2:ksi.

14

2141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksumyöhässä

      Oletko jo maksanut kaikki velkasi?

      • tsekkaavat

        Ei liity kysymykseen.


      • Uomees

        Liittyy se. Ulosottomies todennäköisesti katsoo, että kyseessä on omaisuuden kätkeminen ja hakee auton pois, jos velkoja on maksamatta. Ajokortiton kun harvemmin tarvitsee autoa varsinkin ku samassa perheessä asuu kortillinen...


        Mikäli olet vain luottotiedoton, niin ainoa ongelma on tuo vakuutus mikä yllä mainittiin.


    • et saa vakuutuksista muuta kuin liikennevakuutuksen ja sekin pitää ottaessa maksaa heti.

    • Meillä ainakin minulla on auto koska mieheni luottotiedot ovat ns kanissa. Auto maksettu käteisellä, minä olen omistaja ja mieheni haltija. Kaikki vakuutukset mm. kasko tulee minun nimelläni kuin myös verot.

      Ei ole kukaan koskaan ihmetellyt yhtään mitään. Myöskään minulla ei ole ajokorttia. Mieheni täytti autoa ostettaessa (kyseessä vanha Volvo) kaikki paperit, minä vain laitoin nimen alle.

    • Meillä ainakin minulla on auto koska mieheni luottotiedot ovat ns kanissa. Auto maksettu käteisellä, minä olen omistaja ja mieheni haltija. Kaikki vakuutukset mm. kasko tulee minun nimelläni kuin myös verot.

      Ei ole kukaan koskaan ihmetellyt yhtään mitään. Myöskään minulla ei ole ajokorttia. Mieheni täytti autoa ostettaessa (kyseessä vanha Volvo) kaikki paperit, minä vain laitoin nimen alle.

      • Noinhan se monesti käytännössä menee se luottotiedottomien autoilu. Ei auton takavarikoimisesta ole pelkoa jos auto on puolison oikeasti maksama ja ylläpitämä. Tämä edellyttää tietysti puolisolla olevan tuloja, joiden voidaan osoittaa menneen auton hankintaan. "Rahavaikeuksissa" oleva ökyisäntä ei voi siirtää 200 000 euron mersuaan kotiäitinä ilman tuloja toimivalle puolisolleen.

        Jos lakikirjaa katselee pahalla silmällä, niin siinä kielletään auton luovutus ajo-oikeutta vailla olevalle. Eipä tuolla pykälällä auton omistussuhteiden virallistamisiin ole ollut juurikaan merkitystä.


      • Tolla_sun
        Kollimaattori kirjoitti:

        Noinhan se monesti käytännössä menee se luottotiedottomien autoilu. Ei auton takavarikoimisesta ole pelkoa jos auto on puolison oikeasti maksama ja ylläpitämä. Tämä edellyttää tietysti puolisolla olevan tuloja, joiden voidaan osoittaa menneen auton hankintaan. "Rahavaikeuksissa" oleva ökyisäntä ei voi siirtää 200 000 euron mersuaan kotiäitinä ilman tuloja toimivalle puolisolleen.

        Jos lakikirjaa katselee pahalla silmällä, niin siinä kielletään auton luovutus ajo-oikeutta vailla olevalle. Eipä tuolla pykälällä auton omistussuhteiden virallistamisiin ole ollut juurikaan merkitystä.

        viimeisellä pohdinnalla ei ole mitään tekoa asian kanssa. Ei kai luottotiedot kusevalta ajokorttia napata? Ajo-oikeudetta olevalla ei ole limiittiä ajaa mitään moottoriajoneuvoa, mutta hänellä voi silti olla talousasiat reilassa.


      • Tolla_sun kirjoitti:

        viimeisellä pohdinnalla ei ole mitään tekoa asian kanssa. Ei kai luottotiedot kusevalta ajokorttia napata? Ajo-oikeudetta olevalla ei ole limiittiä ajaa mitään moottoriajoneuvoa, mutta hänellä voi silti olla talousasiat reilassa.

        Aloituksessahan suunnitellaan auton luovuttamista ajo-oikeudettomalle. Sopiihan sitäkin pohtia, vaikkei asialla käytännössä merkitystä olekaan...


    • tsekkaavat

      Hieman jäitä hattuun. Perheen auton saa omistaa ajokortiton ja sen haltija saa olla luottotiedoton. Se ei ole auton luovuttamista ajo-oikeudettomalle. Kysymykseni on, kun nyt olen maksanut auton ja on tehtävä omistajanvaihdos, että onko sillä mitään merkitystä onko auton omistaja myös haltijana vai voinko merkitä itseni suoraan haltijaksi ja jättää vaimoni ainoastaan omistajaksi. Vai merkitsenkö vaimoni edelleen haltija 1:ksi ja itseni 2:ksi kuten tähän asti.

      • tsekkaavat

        Kerron näille talousrikospoliiseille, että olen maksanut oman perheen auton ulosmittauksen jälkeen jääneellä rahalla. Käytän autoa saadakseni itselleni tuloja. Asumme kauempana palveluista kuten kaupasta. Koko perhe tarvitsee autoa mutta olen ainoa jolla on ajokorti. Teen ammatikseni ainoastaan yötyötä jolloin muilla keinoilla ei pysty liikkumaan paitsi tietenkin kävelemällä. Minulla on ollut kymmene vuotta maksusuunnitelma ulosoton kanssa . Sen kuukausisummaa on vaihdeltu senmukaan miten maksukykyni milloinkin sallii. Tällä hetkellä lyhennän 500€ kuussa. Ja siis tämä auto on maksettu kuluineen tällä ulosottomaksun jälkeisellä nettorahalla. Haltija kysymyksellä on enemmän merkitystä vakuutusten kannalta, kun vakuutus on omistajan nimissä niin oliko sääntä niin, että vakuutus merkitään aina haltija ykköselle? Silloin vaimoni merkitään sekä omistajaksi että haltija 1:ksi. Ja meillä on myös laaja kasko. Ja kaikkien maksuvelvotteiden jälkeen on vielä millä maksaa autoa. Ihan rehellisesti. Saan tämän tiedon muuten Trafista. Mutta ajattelin, jos joku ei ehkä tiedä, että kolmasosamaksun jälkeisellä rahalla voi maksaa kaikki perheen menot ja se ei ole epärehellisyyttä lain edessä. Kaikki eivät ole persaukisia vaikka ei olekaan luottotietoja. Eivätkä epätoivoisia. Ja nyt rikospollarit, väittämään, että se ja se pykälä hei.....(sorry)


    • Aakosis

      S-pankki perustettiin korkeiden korkojen aikaan keräämään halpaa talletusrahaa osuuskauppojen pääomatarpeisiin. Kaikki muut palvelut ovat toissijaisia ja niistä pyritään eroon nyt, kun markkinoilta lainattava raha on käytännössä ilmaista muutenkin. Pankin pitäminen on aivan turha kustannus http://www.huiput.fi/pikavippi/ .

    • tsekkaavat

      Selvitin vaihtoehdot ja jos merkitsisin itseni hatija ykköseksi joutuisin maksamaan vakuutuksen etukäteen ja koko seuraavan vakuutuskauden siis vuoden. ja kaskolle näkemiin. Eli näinollen vaimoni merkitään sekä omistajaksi että haltija ykköseksi.

    • xxx2018xxx

      Ei ole totta että luottotiedoton ei saa kaskoa, itselläni ei ole luottotietoja, auto on ja liikenne- ja kaskovakuutukset eikä ole tarvinnut maksaa etukäteen koskaan. Kahdessä erässä maksan vakuutukset/vuosi. Op-vakuutus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2525
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      186
      2199
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      47
      2113
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2082
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1865
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1577
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      220
      1515
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1391
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1275
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      200
      1062
    Aihe