Miksi huoneiston "valokatkaisimesta" voi säädellä, onko parvekkeella olevassa pistorasiassa virtaa? Eli tuossa on missä on seinässä huoneiston valokatkaisimet, myös yksi samanlainen katkaisija, kuin muut, mutta se vaikuttaakin parvekkeen pistorasiaan.
Parvekkeen pistorasia ja valokatkaisin
3
653
Vastaukset
- ainiinjoo
Suunnittelija on varmaan ajatellut, että koristevalaistuksen voi kytkeä ja sammuttaa sisältä käsin. Pitäisin esimerkkinä hyvästä suunnittelusta.
- rftyguijok
Kuulostaa loogiselta vaihtoehdolta, varmasti asia onkin näin. Kiitos!
- Anonyymi
Saisi näitä ohjattuja pistorasioita olla enemmänkin. Muualla maailmassa tavallinen ratkaisu -> saa jalkalamput yms. päälle tarvitsematta juosta pitkin seiniä. Suomessa on aika pahasti jämähdetty 50 -luvun tasolle = 1 valaisinpiste keskellä kattoa, muuta ei kukaan voi ikinä tarvita.
Esim. keittiössä olisi hemmetin kätsyä, jos saisi kahvinheittimet ym. yleiset tulipalon aiheuttajat katkaisijan taakse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1393830Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville613455Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122814Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152394- 1722053
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311476Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka361405- 541222
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161013Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110993