Koeputkikaksoset tyttöjä vai poikia?

Hei olisi kiva tietää teillä jolle on syntynyt "koeputkikaksoset"onko ne ollut tyttöjä vai poikia vai tyttö ja poika?
91994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

icsi-hoidolla tyttö ja poika...synt.

Äänestä
  • Saimme valita epäonistuneen koeputkihedelmöityksen jälkeen... Lääkäri käski harkita tarkkaan.. Päädyimme kahteen alkioon. Se oli vuonna 1999.

    Äänestä

Minulle lääkäri ihmetteli, että on siirretty kaksi alkiota.Ja väitti, että nykyään hyvin harvinaista. Innostui vielä kyselemään, kuka lääkäri tämän siirron teki?

Äänestä
  • Minulla reilu 4-vuotiaat kaksoset. Saivat alkunsa koeputkihedelmöityksellä. Kun oli kolmas kerta minulle siirrettiin 3 hedelmöittynyttä alkiota,kun eivät lähteneet pakastamaan yhtä. Tämä tehtiin yliopistosairaalassa,ei missään yksityisklinikalla

    Äänestä

  • Meillä päin on kyllä yleistä, että kysytään monta alkiota siiretään kohtuun. Yleensä kaksi koska silloin raskaus on todennäköisempää. Meille siirettiin kaksi ja nyt on tulossa kaksoset rv 7 1

    Äänestä

Minulla on koeputkihedelmöityksellä alkunsa saanutta 9 vk:n ikäistä poikaa. Aika samankokoisia olivat syntyessä (2380 g ja 2245 g) ja nyt jo kovaa vauhtia kasvamassa. Minullakin kunnallisessa sairaalassa lääkärit ihmettelivät, että kaksi alkiota oli siirretty. Kunnallisella puolella ei täälläpäin kuulemma niin tehdä. Itse olinkin yksityisellä hoidossa. Enkä ole katunut kertaakaan!!

Äänestä
  • Kyllapa vain kyselematta siirsivat viime kesana minulle kaksi alkiota. Oli 3ivf (kahden alkion siirtoja yksityisella, joista ei plussaa) ja tuloksena nyt maailman ihanimmat tytto ja poika. Eikohan se sama periaate pade seka kunnallisella etta yksityisella, etta hoitohistoria ja alkioiden laatu ratkaisevat lahteekos siirtoon yksi vai kaksi alkoita.

    Äänestä

MEILLÄ TYTTÖ POIKA JA TIEDÄN MUITAKIN JOILLA SAMA JUTTU. KOEPUTKIHEDELMÖITYS TEHTY 2000 JA MIETITYTTÄÄ ETTÄ ONKO LÄÄKÄRIEN VALINTA ETTÄ LAITETAAN SEKÄ TYTTÖ ETTÄ POIKA. VAI TUTKIKO NE SITÄ KUMPI TULOSSA MISTÄKIN ALKIOSTA.

Äänestä
  • eivät valitse tuleeko tyttö vai poika.Eivät edes tiedä. Oma lääkärini on sitä mieltä, että sellaisella asialla ei ole mitään merkitystä edes, kunhan saadaan se vauva.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Emmi kirjoitti:

Hei olisi kiva tietää teillä jolle on syntynyt "koeputkikaksoset"onko ne ollut tyttöjä vai poikia vai tyttö ja poika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu