Miksi nainen ei voi ottaa yhteyttä jos kiinnostaa

Haluaatietäää

Miksi miehen on tehtävä aloite aina? Onko se jokin pelko?

9

367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sydämmessävain

      Minulla on pelko olen ottanut sun vuoro.

    • tiuhtinen

      Jos olen jostain miehestä kiinnostunut, hankkiudun kontaktiin keinolla millä hyvänsä ja teen vaikka tikusta asiaa.
      Jos mies ei reagoi tähän mitenkään, ei esim osoita haluavansa jutella tai on jotenkin välinpitämätön eikä myöhemminkään esim tee itse tikusta asiaa vaikka olen jättänyt vihjeitä itsestäni, esim mistä mut löytää tai saa kiinni, niin ajattelen ettei mies oo kiinnostunut.
      Saatan vielä kokeilla kepillä jäätä ja hakeutua kontaktiin toistamiseen, mutta jos ei nappaa, niin saa olla. Mitään suoria iskuyrityksiä tai selkeitä aloitteita en ala tekemään, enkä toivo niitä mieheltäkään, vaan sellainen hidas, tunnusteleva alku on hyvä, joka toteutuu vastavuoroisesti. Ja että just sellaisesta voi lähteä kehkeytymään jotain pysyvämpää.
      En ymmärrä miksei nainen voi ottaa yhteyttä mutta toisaalta jos itse olet kiinnostunut, mikset itse voi?

    • hui.hui

      Jos nainen tekee aloitteen niin häntä voidaan helposti pitää lian helppona/tyrkkynä/jakorasiana.

      • 12q

        Älä uhriudu ja keksi tekosyitä.


      • hui.hui
        12q kirjoitti:

        Älä uhriudu ja keksi tekosyitä.

        Kommenttisi ei voi olla mulle, koska minun tapaukseni on selvä. Hän joka ihan hyvistä syistä lopettaa yhteydenpidon ottaa uudelleen yhteyttä jos haluaa.


      • tuo_on_vanha

        Yleistys. Nykypäivänä on sellaisia naisia jotka osaavat lähestyessään ottaa selville asioita toisesta ja sitä kautta sitten päättävät haluavatko vai eivät. Eli toisin sanoen jos näät jossain joskus jonkun naisen lähestyvän jotain miestä niin se ei automaattisesti tarkoita sitä että olisi helppo/tyrkky. Tosin tyrkkyjäkin on... ja tuo mitä äskön kuvailin on vielä tänä päivänäkin harvinaista.


    • eimitääntehtävää

      Ei se ole pelkoa. Mies metsästää jne. hiton dna, geenit ja sen sellaiset.

    • Ei miehen oo aina pakko tehdä alotetta.. Kyllähän nainenkin voi yhtälailla jos vain haluaa mutta monet naiset saattaa aatella et miesten pitää tehdä aloite. 😅
      Mun mielestä jos on vähäänkään kiinnostunu henkilöstä kannattaa itte ottaa selko eikä odottaa kuin kuuta nousevaa toista sitten harmittaa jos ei tapahdukkaan yhtään mitään.

    • H-nainen

      Elämme tasa-arvoista nykyaikaa. Nainen voi tehdä aloitteen siinä missä mieskin. On se ja sama kumpi sen ensimmäisen askeleen ottaa kunhan ottaa. Siitä eteenpäin on sitten molempien asia jatkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      107
      6241
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      368
      5906
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      62
      5282
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      337
      3880
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2315
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      143
      2287
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      112
      1354
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1151
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      178
      987
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      813
    Aihe