avikadon kasvatus?

Hei! Miten kannattaisi lähteä kasvattamaan avokadon simentä. Yritin kerran idätää sellaista ihan normaalisti mutta mitään ei tapahtunut :(
62259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...Istuttanut siemenen ruukkuun niin, että 1/3 tai jopa puolet jää mullan pinnalle. Näin sen takia, että siemen "halkeaa kahtia" itäessään ja on hauskan näköinen könöttäessään ruukussa kuin pääsiäismunan ylläri. Tasaisen kosteuden ylläpitämiseksi olen virittänyt ruukun päälle kuminauhalla elmu-kelmua.

Kestää jonkin aikaa ennen kuin itää, joten kun siemen on muhinut muovin alla viikon pari, voi siemenen pinnalta raaputtaa ylimmän ruskean kuoren pois. Alta paljastuu vaaleankellervä siemen.

Jossakin neuvottiin tökkäämään siemenen pohjaan hammastikut ristiin ja laittamaan se vesilasiin, jolloin juurten kasvaminen nopeutuisi. En ole kokeillut idättää tuolla tyylillä, kun ovat taimet lähteneet alkuun ihan perinteiselläkin menetelmällä.

Ja olipa kyseessä mikä tahansa siemen, kannattaa muistaa, että kaikki eivät aina idä. Ei siis muuta, kuin avocado-aterialle ja useampi avis kasvamaan.

Äänestä

Laita siemen multaan suippo pää ylöspäin ja jätä noin 1/3 osa siemenestä näkyviin mullan pintaan. Kastele aina haalealla vedellä, sillä siemen ja kasvi ei siedä kylmää, eikä vetoa.

Siemen itää hitaasti ja voi kestää jopa 2-3 kuukautta ennenkuin vartta alkaa ilmestyä. Sen jälkeen kasvu onkin melko nopeaa. Kesällä se tarvitsee paljon vettä ja valoa, mutta se ei siedä suoraa aurinkoa, sillä samettiset kauniit lehdet palavat herkästi. Valoverho suojaa hyvin, jos on liian paahteinen ikkuna.

Kaikki siemenet ei idä koskaan, joten kannattaa laittaa heti pari, kolme samaan purkkiin tai lisätä siemeniä sitä mukaa, kun niitä tulee hedelmien mukana kotiin. Siten saa kasvista nopeasti tuuhean, sillä avokado kasvaa pituutta paljon ilman oksia, jos sitä ei välillä latvo.

Pidä idätysvaiheessa multa tasaisen kosteana, mutta älä läpimärkänä. Onnistut varmasti, kunhan kärsivällisyytesi riittää odottaa hidasta itämistä. Siemen kasvattaa ennen vartta juuria multaan. Usein siemen ennen varren puhkeamista halkeaa, joka on hyvä merkki.

Äänestä
  • verran on kokemusta että avokadosta ei ikinä saa tuuheaa. (n. 10 vuotta on olohuoneessa sellainen ollut)
    Se taitaa olla sademetsän kasveja ja kasvaa vauhdilla
    Paraimman näkönen miusta kun ei kasvata montaa samassa ruukussa mutta se on makuasia

    Reippaalla latvomisella ja oksien typistämisellä kylläkin mahtuu olohuoneeseen ja itse olen sitten juurelle istuttanut muita kasveja tyuuheuttamaan.

    Taitaapi kuningaskissus nyt siinä lisänä olla

    Äänestä

viikon vesilasissa ja sitten multaan, hyvin on lähtenyt. sitten eteläiselle ikkunalaudalle liian kuumaan-ja aina olen ihmetellyt miten siinä näin kävi...

Äänestä

No, tätini neuvoi että avocado pitää laittaa puoliksi veteen lillumaan ja se halkee ja sit sielt tulee semmone.. ja kuulemma se oli kasvanu sillä tavalla!!!!!!!!!!!

Äänestä

minä laiton kanssa tässä vähän aikaa sitten kaksi avokadoa vesilasiin (laitoin niihin neljä hammastikkua ja sitten vesilasin päälle, niin että vesi koskee koko ajan siementä) ja eilen toinen halkesi ja juuri on jo näkymissä... =) istutin sen tänään ruukkuun, mutta hautasin kyllä siemenen ihan kokonaa, ja nyt ei muuta kun odottelemaan vartta.. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lilliputtti kirjoitti:

Hei! Miten kannattaisi lähteä kasvattamaan avokadon simentä. Yritin kerran idätää sellaista ihan normaalisti mutta mitään ei tapahtunut :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu