Tässä hyvä video, olipa fiksu koira!

Poliisi joutuu ampumaan pitbull-tyyppisen(kas kummaa, jenkeissä noita varmaan piisaa enemmän kuin Suomessa) koiran, kun se hyökkää päälle. Hyvin erikoista on se, että toinen koira yrittää estää hyökkäyksen kahteenkin otteeseen, minkä myös poliisi videolla toteaa. Tällä fiksulla koiralla tuntui siis olevan käsitys oikeasta ja väärästä??!!
10503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Täytyy vielä ihmetellä tuon toisen koiran älykkyyttä, kun selkeästi yrittää estää kaksi kertaa koiraa hyökkäämästä. Tämän mainitsee myös poliisi videolla. Juuri luin artikkelin missä sanottiin, että koiralla ei ole ymmärrystä oikeasta ja väärästä. Millä tämän sitten selittää, kertokaa koiraharrastajat mielipiteenne....

Äänestä


  • "Ihminen onkin ainoa olento, joka pystyy kuvaamaan ärsykkeitä, analysoimaan suhtautumistaan niihin ja vielä kertomaan niistä toisillekin yksityiskohtaisesti. Muille eläimille se ei ole mahdollista, ja niinpä meidän on tutkittava ja tulkittava niiden käyttäytymistä pääasiallisesti tarkkailemella niiden eleitä. Tiedämme, että eläin vastaanottaa ärsykkeitä omista liikkeistäänkin, sekä koko ruumiin siirtymisestä, että sen jonkin osan liikkeistä. Makaava koira, joka näennäisesti on syvässä unessa, heristää korviaan kuullessaan ääniä. Se toisin sanoen reagoi ärsykkeeseen. Ärsykkeen aiheuttamaan reaktioon liittyy lihasten toiminta, tässä tapauksessa koiran korvia liikuttavien lihasten. Lihaksia kutsutaan tällöin efektoreiksi ja ne kuuluvat osana ns. efektorijärjestelmään, johon myös rauhaset kuuluvat. Kaikki ärsykkeet eivät tule eläimen ulkopuolelta. Eräät niistä syntyvät myös sen omassa ruumiissa. Ihminen tulee harvoin huomanneeksi tällaisia omia ärsykkeitään, mutta siitä huolimatta ne vaikuttavat tietyllä tavalla hänen käytökseensä. Oppimisen avulla myös epäsuorat ärsykkeet voivat laukaista reaktion. Koira esimerkiksi oppii reagoimaan äänen, joka syntyy lusikan koskettaessa sen ruokakuppia. Tämä ääni on sille merkkinä - sijaisärsykkeenä - siitä, että ruokaa on tulossa. Tiedämme, että mehiläinen lentää kukkaan sen tuoksun houkuttelemana, mutta siitä huolimatta se etsii sieltä mettä. Tällaiset sijaisärsykkeet voivat olla käyttäytymisen kannalta aivan yhtä tärkeitä kuin ruoasta, toisista eläimistä tai esineistä tulevat suoranaiset ärsykkeet."

    J. D. Carthy - Eläinten käyttäytyminen

    Äänestä

Eihän se oikeaan ja väärään tarvitse liittyä, vaan laumautumiseen. Joko estäjä piti ihmisiä laumanaan tai sitten yritti varoittaa kaveriaan, ettei menisi ammuttavaksi eli ts. luki tilanteen oikein, että ei kannata hyökätä.

Hyvin koirat muuten kesyyntyvät luodista. Pienikin raapaisu tekee niistä itkeviä vauveleita. Eli se siitä kuolemaan asti taistelusta. Kipu kesyttää kyllä rakin kuin rakin.

Äänestä
  • Mitäs tää mun kone kikkailee... No video löytyy sieltä haulla:
    Topeka Police Officer Shoots Attacking Dog

    Äänestä

  • doghater kirjoitti:

    Mitäs tää mun kone kikkailee... No video löytyy sieltä haulla:
    Topeka Police Officer Shoots Attacking Dog

    Video löytyy siis youtubesta tuolla haulla, en muuta viitsi kommentoida, tai muuten viestini taas poistetaan vaikka siinä ei sääntöjä rikotakaan, siihen sensuuriin on taas täällä mennyt touhu, kun ei sais koirista pahaa puhua.

    Äänestä

Taisi olla tuo kolmas, musta koirakin käymässä poliisin kinttuun kiinni, mutta sitten kesyyntyi, kun ensimmäisenä hyökännyt kaverikin rentoutui saadessaan lyijyä niskaansa.

Äänestä

Aika monella koiralla tuntuu olevan jonkinlainen sisäänrakennettu "moraalikoodi". Sen verran monta kertaa nähnyt esimerkiksi koirapuistossa jos joku koira käyttäytyy epäreilusti toista kohtaan, kolmas tulee puuttumaan tilanteeseen, hyvin saman näköisesti kuin videon koira. Jos vaikka kahden koiran leikkiessä toinen jää altavastaajaksi, mutta toinen ei älyä rauhoittua, jostain ilmestyy kolmas erotuomariksi. Laumaeläimelle tietty järkevää käytöstä, jostain susiajoilta siis varmaan peräisin.

Luulen että kyse on samasta ilmiöstä kuin ihmisellekin tulee vaistomaisesti tarve toppuutella ilman syytä tai ylireagoiden riehuvaa kaveriaan. Poislukien motiiveista tietysti ihmiselle tyypillinen syiden ja seurauksien pohtiminen. Sekä ihmiset että koirat on perusluonteeltaan konfliktinvälttäjiä, ellei kyse ole häiriintyneestä yksilöstä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


doghater kirjoitti:

Poliisi joutuu ampumaan pitbull-tyyppisen(kas kummaa, jenkeissä noita varmaan piisaa enemmän kuin Suomessa) koiran, kun se hyökkää päälle. Hyvin erikoista on se, että toinen koira yrittää estää hyökkäyksen kahteenkin otteeseen, minkä myös poliisi videolla toteaa. Tällä fiksulla koiralla tuntui siis olevan käsitys oikeasta ja väärästä??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu