niin mikä on mielestäsi paras sinappi ja jos se on loppu kaupasta niin mikä on toiseksi paras sinappi jonka ostaisit tilalle
paras sinappi
22
2421
Vastaukset
Auran sinappi... Vihreä..
Sitä tulee aina napattua hyllystä.1. Turun Sinappi, Väkevä (pun. korkki)
2. Turun Sinappi, Mieto (vihr. korkki)
Näitä pitä olla aina varastossa.- typyn.sinappi
Olet itse sellainen sinappikone ettei muuta tarvita ;)
typyn.sinappi kirjoitti:
Olet itse sellainen sinappikone ettei muuta tarvita ;)
Itte oot tylsä trollikone!
- Ananias.Palstamäki
Herttua väkevä sinappi, sitä menee eniten.
Joskus ostan Kotisinappia, harvemmin tosin kun käytän Lidliä josta sitä ei saa.
Ruuanlaittoon Dijon-sinappia. En käytä sinappia
- ei.ymmärrä
Etkä vissiin tykkää sipulista?
Olet ihan vammanen. ei.ymmärrä kirjoitti:
Etkä vissiin tykkää sipulista?
Olet ihan vammanen.Ketsuppiakaan en käytä
- kihi
Ainoastaan ätmit ostavat sinappia. Makkarasta puhumattakaan.
- Ananias.Palstamäki
Höpöhöpö, ei liity "tasoihin".
- kihi
No juupelis unohdin vallan nämä tasot. Pitääpä mennä Saunaan ja heittää kunnon hikilöylyt niin opin minäkin.
- Salonen_paras
No sehän on tietysti Salosen pimeä pullo väkevänä (musta pullo punainen korkki) toiseksi Herttua
- Tosi_tulinen
Auran tosi tulinen. https://auran.fi/tuote/auran-sinappi-tosi-tulinen-125-g/
- trollikka
Colman's 100g sinappijauhe ja teen pika sinappia sekä keitän sinappia pidemmän kaavan mukaan esim. joululahjaksi sisaruksilleni sekä ystävilleni... muutamille perhetutuille, jotka sitä ovat toivoneet.
Pikasinappi on nopea; ja on 2-3 vrk syötävää, sen jälkeen roskiin menevää, ei säily pitkään edes jääkaapissa.
Ruokalusikallinen sinappijauhetta, 2teelusikallista sokeria, ripaus suolaa; kuivat aineet sekoitetaan
ja lisätään 2ruokalusikallista kuohukermaa; sekoitetaan hyvin ja annetaan sinapin seista jonkin aikaa.
Jos se on liian paksua kittiä... lisää hiukan kermaa ja sekoita sinappi uudelleen sekaisin. Jääkaapissa se jälleen seisottuaan luultavasti jähmettyy... lisää taas nestettä hieman. Teelusikallinen kuumaa kahviakin käy.. eilisen sinapin notkisteluun.
Joulusinappiin jonka keitän (mikrossa ei pala pohjaan) mutt kuohuu ehkä yli, jos liian kuumassa pitää
liian kauan. Siihen kuuluu muitakin mausteita... eikä tule kermaa tuollain ollenkaan, sokeristakin osa hunajana ja sakeutus aineena perunajauho. En kaikkia salojani teille kerro mutt kaikki kuiva-aineet sekoitetaan ensin. Ja joulun ns.äijä-sinapissa on sitt konjakkiakin mausteena. =))
Grilli- illassa mökillä on sinappina myös Hiilloshima;ksi ristitty kotitekoinen sinappipommini.
Pienimmille ja muillekin miedommasta pitäville on Turunsinappia... vihreässä putkilossa. - pitkätukka-68
Eräänä helmikuisena torstaina Goalla kävin hernekeitolla. Pitihän sekin ihme nähdä, ja Auran sinappiakin oli tarjolla.
- sitikonappi
Kotisinappi. Turun sinappia suorastaan inhoan.
- viisvee
kotisinappi, mutta lihaan omatekoinen on parasta mitä olen maistanut,
Sinappi ja siihen sipulia..
Nami nami..Arkikäytössä yleissinappina ehdottomasti paras meiran perussinappi, käy kaikkeen eikä ole liian väkevä. Lihan kanssa josku on hyvää vaikkapa se makea koti-sinappi, kinkun kuorrutukseen on hyvää se lasipuirkissa oleva väkevä jossa ne sinapin siemenet aika isoina. Turun ja auran sinapit jonkun makkaran kanssa ihan ookoo mutta aika etikkaisen makuisia minusta niin ei kovin huippuja.
- trollikka
Reine de dijon karkea vanhanajan Sinappi ja saman valmistajan hunaja sinappia olen maistanut myös, niistä oppii eri makuja... ja erilaisia koostumuksia myös. Siis olen harrastanut pientä tuote vakoilua, ihan omaksi ilokseni ja parannellen omaa kotisinappiani.
Tuskin kukaan repii pelihousujaan... mulla ei ole minkäänlaista aikomusta edes tuotantoa tuolta alalta koskaan aloittaa. =))
Missäs sä mennä huiskit, eipä paljon ole näkynyt. Kiva kun nyt edes otit kantaa sinappiin. =)) trollikka kirjoitti:
Reine de dijon karkea vanhanajan Sinappi ja saman valmistajan hunaja sinappia olen maistanut myös, niistä oppii eri makuja... ja erilaisia koostumuksia myös. Siis olen harrastanut pientä tuote vakoilua, ihan omaksi ilokseni ja parannellen omaa kotisinappiani.
Tuskin kukaan repii pelihousujaan... mulla ei ole minkäänlaista aikomusta edes tuotantoa tuolta alalta koskaan aloittaa. =))
Missäs sä mennä huiskit, eipä paljon ole näkynyt. Kiva kun nyt edes otit kantaa sinappiin. =))En kovin kauaa poissa ollut, olipahan vaan vähän menoja, ei mitään parisuhdejuttuja kuitenkaan. Juu, aina kannattaa vertailla vaikka epäilemättä sun isse tekemä on niin mainiota että kestää vertailut mihin vaan. Tais muuten olla tuota mikä toimi kinkun kuorrutteessa, jokatapuksessa väkevää & isojyväistä:
http://2.bp.blogspot.com/-zdvClASt5zU/VAdoUGdBdwI/AAAAAAAAB9Q/2ehPYSYNk-g/s1600/Sisäfilepihvi3.jpg
Sinappia tulee niin ohkaisesti että tuommonen tujumpi antaa hyvin makua siihen ja jotekin vaan näyttää hyvältä kun on vähän tuollaista maalaismaisen karkean näköistä.
- varissuonhelmi
Bickyn väkevä aurajyystösinappi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1365431Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1914525Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764450Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin24427Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa554313Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874133Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153939Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast353800Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL613700Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1043660