W10 Pro vain turvapäivitykset?

turvapäivitykset_only

Onko W10 Pro:sa mahdollista asetuksista valita, että vain turvapäivitykset asentuisivat?

Toki pahoin pelkään, että MS:n nykyinen röyhkeän kaiken yli kävelevä pakko-tyrkky-politiikka ei sitä mahdollista, kuten mm. W7 Pro:n aikaan.

Pilveenhän MS koettaa käyttiksen jatkossa laittaa kaikkine sen yksityisyyttä aina vain enempi raiskaavine ja uhkavine seuraamuksineen.

Microsoft on alkanut kosiskella Linuxia ja tarjoaa kaupassaan Linux-jakeluita Windowsin sisään asennettavaksi rajoittaakseen siirtymistä toisiin käyttiksiin, kun W10 vene vuotaa. Viisaampaa olisi kuunnella käytäjien tarpeita ja tehdä käyttis jota ihmiset todella halavat käyttää.

4

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • W10_ei-tyhmille

      Taidat olla laiska, sokea tai muuten vaan liian vähällä älyllä oleva. Onhan kympissä poikeastaan kaikki samat ominaisuudet kuin seiskassakin ja paljon uuttakin joukossa, ne on vaan nyt eri lailla toteutettu.
      Kyseessä on eri järjestelmät. Jos kymppi olisi toteutettu seiskan tavalla niin eihän siinä olisi ollut mitään järjeä (tuo on sinun varmaan vaikee edes ymmärtää), kyseessä on siin uusi järjestelmä vaikka siinä on palkon seiskasta åeriytyviä hyviä ominaisuuksia.

      • samakuinedellä

        .... siis jäi kirjoitttamatta selvästi, että kyllä kympissäkin voi valita vain turvapäivitykset ja siiertää ominaisuuspäivitykset vuodella eteenpäin.
        Piti tämä lisäkirjoitus vielä laittaa että tajuat asian oikean laidan.

        Sori kirjoitusvirheet ja ylimääräiset kirjaimet kun niitä tulee tahtomattaan, on pienet näppäimet ja sormet paksut kuin nippu kyr...å


    • neauttaasua

      Parempi ottaa kaikki päivitykset, kone ja laitteet toimii hyvin kun esim ajurit on ajantasalla. Itellä päivittyy näytönohjain ja verkkokortti aika useinkin, ehkä 2-3 kerrtaa vuodessa.

      • exBersel

        Päivitysten ja korjausten tekeminen on työläämpää jos pitää aina huomioida, että päivityksen pitää olla yhteensopiva myös vanhojen ohjelmistokomponenttien kanssa. Paljon järkevämpää että ylläpidetään yhtä ehjää kokonaisuutta ja koodarit ja suunnittelijat voi keskittyä tekemään päivityksistä mahdollisimman hyviä, eikä mahdollisimman yhteensopivia kaikkien vanhojen kanssa.

        Antaa niiden päivitysten vaan asentua, niin se on käyttäjille kuin kehittäjillekin paras vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe