Kysymys kerrostalojen huoneistolukoista

Nipps

Siis kun kerrostaloon sarjoitetaan huoneistoavaimia, niin tehdäänkö ne niin, että yritettäessä naapurin avain menee toisen naapurin lukkoon sisään, vaikkei sitten avaakaan sitä? Eli onko avaimet jotenkin tiettyyn kohtaan asti samanlaisia?

3

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinsemenee

      Riittää että yksikin lovi on erilainen niin avain ei kierry avaukseen asti.

    • ihmetellyt

      Mikä on muuten yleisavaimen toimintaperiaate? Onko siinä kaikkien lukkojen haittalevyihin tehty ylimääräiset lovet yleisavaimen vaatimiin kohtiin sen sen oman avaimen lovien lisäksi? Noista tupla-lovistahan seuraisi että lukkoon kävisi monta erilaista avainversiota.

      • Anonyymi

        Kyllä se on juurikin niin, että huoneistojen lukot on "koodattu" kahdelle avaimelle - huoneistokohtainen avain yleisavain.

        Jos moinen pelottaa, niin aina voi teettää turvalukon. Sen voi koodata pelkälle huoneiston avaimelle -> ei tarvi askarrella kahden erilaisen avaimen kanssa, mutta kämppään ei pääse yleisavaimelle. Ellei asukas tarkoituksella jätä turvalukkoa auki (etukäteen ilmoitettu huoltokäynti).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4374
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2888
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2537
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2058
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1998
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1985
    Aihe