Mitä mieltä syksyn ensimmäisen judokilpailun osallistujamäärästä? Kesän leireilyn ja kovan harjoittelun jälkeen 138 ilmottautunutta neljässä eri ikäluokassa. Pitääkö olla huolissaan esim aikuisten määrästä? Naisia yhteensä kolme kolmessa eri painoluokassa? Harjoittelu on kivaa, mutta pitäisikö saada porukka innostumaan myös kilpajudosta ja miksei kotimaassa järjestetty kisa kiinnosta? Eikö kävisi edes hyvästä treenistä?
Kotimaan kisat
9
959
Vastaukset
- Jhgghh
Vuosi sitten ekassa Samurai Cupissa oli alle 100 kisaajaa, joten eteenpäin menty siitä.
- Oikeasuunta
Juu, suunta on todella hyvä!
Tästä on hyvä jatkaa U15, U18, U21 ja aikuiset yhteensä 128 urheilijaa!
Kahteen sarjaan osallistujia ei lasketa.
Mukana lähes kaikki tänä vuonna ulkomailla kisanneet.
Judon tulevaisuus valoisa. - HavukkaAhonajattelija
Järjestävän seuran päättäjät ihmettelivät viikolla sitä, miksi ei voi ilmoittautua kisoihin ajoissa (oli kuulemma oikein ulkomaalaisia joukkueita ollut tulossa), mutta kaikki tänään kilpailleet varmaan ilmoittautuivat ajoissa. Täytyy kyllä enemmän ihmetellä sitä, miksi järjestävän seuran omat kilpailijat loistivat poissa olollaan, vaikka heidät oli sinne ilmoitettu, ja oikein useampaan sarjaan?
- Taassatui
Ja viime vuoden parhaan seuran tyttöt puutui, sarja taisi olla liian kova heille
- Sictransitgloriamundi
Viime vuoden parhaasta seurasta en nähnyt ketään paikalla - oliko siellä ketään?
- Ooppashiljaa
Mikäs pahan olon valitusketju täällä taas on. Huolehditaan kaikki vaan omista asioistamme. Mitä jos tänä syksynä ei levitettäis negatiivisuutta vaan puhalletais yhteen hiileen? Syksyn kisakausi vasta lähtee käyntiin. Kyllä ne kilpailijoiden määrät siitä lisääntyvät. Kaikkiin kisoihin ei varmasti riitä kisaajia koska niitä on niin tuhottomasti, mutta jos muutamaan lähtis iso porukka liikenteeseen.
- yhteen_hiileen
Tuo on hyvä lähtökohta. Siitä sitä nyt tarvittavaa judopöhinää osaltaan syntyy.
- Meinaatukkalähtee
Onpa hiljasta, kaikki väsyneet mahottomasta judopöhinästä.....
- Miätinpähänvaan
Missä ja milloin juniorit aloittavat kisakauden? Nyt on ruattalaisii tulos, mut suomalaisii on aikas vähäse! Miss on Suomen kovimman kisa-seuran, Hesan Power teamin, Nummelan, Lahden, Suomen suurimman Tiksin, Magasin, ymymymym junnut? Todella outoa toimintaa??? Junnu kiakkoilijat treenaa 3-6krt/vko, ja pelaa lähes joka viikonloppu, judo porukka luulee, et judo on jotenkin erillaist, samaa hommaa eri varusteissa, mut judoo pystyy tekee ihan yhtä paljon. Milloinkohan judo porukka herää, ja alkaa oikeesti tekee hommii?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1793655Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.682096Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791288- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471094- 501000
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904