DG: ADHD ja toistuva masennus vs bipo I/II

MasisADHDw

Diagnoosini on pitkään ollut toistuva masennus ja ADHD. Olen koko aikuisiän ollut enemmän ja vähemmän masentunut ja esimerkiksi läheisten kuolemat ja epäonnistumiset elämässä laukaisseet masennuksen. En ole syönyt koskaan lääkitystä näihin tiloihin, vaikka jälkeen päin, kun olen saanut raahattua itseni lääkärin vastaanotolle puhutaan vakavasta masennuksesta. Itsetuhoisen en ole koskaan kuitenkaan ollut ja tuskin sitö tulen olemaankaan. Masennus vie lähinnä kaikki voimavarat. Käytän lääkitystä ADHD-oireisiin, muuta lääkitystä ei ole ollut. Ennen ADHD-diagnoosia elämä oli aika kaoottista. Olen jatkuvasti hieman ylivirittynyt ja impulsiivinen, mutta lääkehoito auttaa suuntaamaan tekemistä.

Mitähän eroa näillä diagnooseillani on I- ja II- tyypin Bipolaarihöiriöihin? Ja minkälainen haitta verrattuna tähän yhdistelmään. Toki bipolaarihöiriöistö kärsivillä hyvin usein liitönnäissairauksia.

8

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nekummatkin

      Mulla on adhd dg ja lisäksi tuoreena bipo2. Toistuvaa masennusta mul ollu aikas monta vuotta mutta nyt sanottiin ettei mun oireet selity pelkäl masennuksella (ja adhdlla, mulla lääkitys ollu). Muutaman vuoden oon jo syöny masennuksen estoon tasavaa kun sen verran lamauttavia masennukset ollu ja pahentunut kerta kerralt..

      Ei kai dg koodeilla ole väliä? Tosi paljon samankaltaisuuksia noi bipo ja adhd oireissa eikä varmaan ole helppo diagnosoida. Mulla adhd ollu vuosia ja nyt mietittii et bipo vai adhd ja sit keksittii et voipi olla kummatki.

      En nyt ehkä vastannu kysymyksees, mut tällaista ny tuli mieleen.

      • Ojojojoj

        Joo ei diagnoosinimikkeillä sinänsä ole väliä, mutta toivoisin itsekin saavani kaoottisen elämän tasapainoon. Säännöllinen elämänrytmi, elämän yksinkertaistaminen ja täysi päihteettömyys eivät ole tähän auttaneet. ADHD- lääkkeet ovat auttaneet pysymään arjessa, koska muuten olisin niin väsynyt, että en saa mitään aikaiseksi. Väsymystä on jatkunut niin pitkään kuin muistan.

        Tähän olen saanut aina palautteeksi lääkäriltä, että ADHD:t vain ovat hieman masentuneita ja ahdistuneita. Ilman stimulanttilääkitystä en olisi selvinnyt mistään arjen asiasta. Isommalla annoksella säännöllisesti käytettynä stimulantti kuitenkin ahdistaa ja menen joskus oudosti ylikierroksille, etten saa ajatuksista kiinni tai sitten olen niin jumissa, että ajatus ei kulje ollenkaan. Tätä onneksi pienemmällä annoksella tapahtuu vaik hyvin harvoin.

        Voitko vielä hieman avata kokemuksiasi esimerkiksi siitä, miten ADHD-lääkkeet vaikuttavat sinulla. Minkälaiset tekijät vaikuttivat siihen, että ADHD-diagnoosin lisäksi sait bipo-diagnoosin. Ilmeisesti yksisuuntaisessa masennuksessa riski sairastua myös bipo-puolelle on olemassa.


        Minkälaisia kokemuksia masennusjaksolla käytöstä?



        Aiheutttavatko erilaisia sivuvaikutuksia kuin yleensä. Ja miten ADHD-lääkkeet auttavat masentuneena.


      • Nekummatkin

        Adhd-lääkityksellä rauhoitun ja pystyn fokusoimaan. Mulla hiukka enemmän add-painoitteinen, joten lääkityksellä aloittamisen tuska lievenee ja saan enemmän aikaiseksi. Tuo aktivoi sillai sopivasti. Siihen "päälle" joskus tulee hypomaanisia oireita. tulen vielä enemmän aktiiviseksi, sosiaalisemmaksi, avoimemmaksi. Innostun visioimaan matkoja ym. , mutta lyhytaikaisia pyrähdyksiä enkä ehdi saamaan montaakaan asiaa maaliin. Pään sisällä käy kova suhina. Tavis masikseen syömäni ssri/snri lääkkeet ovat muutaman kerran laukaisseet hypomanian/hypomaanisia oireita. Enää en itsekään niitä halua syödä etenkin kun mielialaa tasaava lääke masennukseen sopii mulle enemmän kuin hyvin. Mulla koko elämän kestänyttä masennus/ahdistusoireilua. Näihin kyllä adhd-lääkitys auttanut, mutta ei poistanut. Adhd lääkitys voi myös aiheuttaa hypomaniaa niille joilla alttius siihen on. mun kohdalla noita hypo oireita oli ekan kerran viisi vuotta ennen adhd dg.


    • Nekummatkin

      Ootko muuten lueskellut adhd -aikuisten keskustelupalstaa? Siellä mm. Keskustelua adhd/bipo eroista ym. ja tietty kaikesta muusta maan ja taivaan väliltä. :) Tossa osoite jos paikka ei vielä ole tuttu: www.adhd-aikuiset.org

    • Enolerobotti

      Adhd-lääkkeet eivät auta kaksisuuntaiseen. Stimulanttilääkitys voi jopa pahentaa oireita. Ja kaksisuuntaisessa hyperaktiivisuus ja impulsiivisuus esiintyvät jaksoittain.
      Jos jollain on samanaikaisesti adhd ja bipo niin silloinkin hänellä on erilliset maniajaksot. Sellaisella ihmisellä voi olla koko ajan keskittymisvaikeuksia, impulsiivisuutta ja hyperaktiivisuutta, mutta sitten on erikseen joidenkin viikkojen/kuukausien pituisia jaksoja jolloin hyperaktiivisuus ja impulsiivisuus lisääntyvät selvästi aiempaan nähden, mieliala kohoaa, henkilöstä tulee aggressiivinen, itsetunto kohoaa sairaaalloisesti tai tarvitsee vain vähän unta (oireita tulee olla useita). Ero on selkeä henkilön tavanomaiseen käytökseen verrattuna, ja ykköstyypissä mania aiheuttaa pahoja ongelmia.

      • Juoksejojärveen

        Voi mahoton kuinka sairas tuo ap on!
        Mahtaneeko nähdä seuraavaa syntymäpäiväänsä?
        Minä olisin jo hypännyt "joortaniin" tuossa tilanteessa.
        Säästyisi nekin eurot todellisille sairaille.
        Erikoissairaanhoito on p*run kallista ilman moisia luusereitakin.


    • Kuolematon
      • Outojuttu

        Jaa.
        Minä tiedän yhden tyypin joka vielä "hullummaksi" näistä huuhaajutuista.
        Eläneenäkö vielä.
        Oli yks ***tanen ***si.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      223
      5901
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      58
      4123
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4047
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3263
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3092
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      39
      1687
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1490
    Aihe